Zalety pakietu Autodesk – Product Design & Manufacturing Collection

14.05.2021 Skomentuj pierwszy

Jeżeli pracujesz w branży projektowej dłuższy czas i swoją przygodę zaczynałeś od deski kreślarskiej zapewne pamiętasz przejście od kartki i ołówka na monitor i myszkę dzięki oprogramowaniu AutoCAD. Możliwość wprowadzania niezliczonych poprawek bez używania gumki, brak porozrzucanych kartek – wszystkie dokumenty w jednym miejscu, porzucenie linijki – każda kreska jest idealna!

Możesz teraz przeżyć ponowny przeskok jakościowy przechodząc z AutoCAD-a na kolekcję mechaniczną Autodesk Product Design & Manufacturing Collection.

1. Inventor – parametryczne modelowanie 3D

Inventor Professional jest programem do parametrycznego modelowania 3D. Oznacza to, że dzięki parametryzacji możesz tworzyć założenia i relacje pomiędzy geometrią, przez co kształt modelu zmienia się, gdy tylko wartość wymiaru zostanie zmodyfikowana. Pozwala to skupić się na samym projektowaniu i wprowadzaniu nowej jakości do projektów, a nie na żmudnym powtarzaniu nierozwojowych czynności. W projektowaniu bezpośrednio za zmianą jednego wymiaru idzie szereg poprawek i modyfikacji – dzięki parametryzacji proces ten zostaje skrócony do minimum, a nawet całkowicie wyeliminowany.

Przerzucenie się z projektowania w AutoCAD 2D na modelowanie 3D w Autodesk Inventor, można porównać do przejścia z deski kreślarskiej na AutoCAD – to podobny, a może nawet jeszcze większy przeskok w jakości i szybkości tworzenia.

2. iLogic – automatyczne projektowanie

Inventor Professional posiada wbudowany moduł iLogic. Jest to narzędzie pozwalające przygotować konfigurator, za pomocą którego projektant może sterować indywidualnymi regułami w projekcie. Dzięki temu przygotowanie kilku wariantów produktu sprowadza się do kilku kliknięć w oknie iLogic.

3. AutoCAD – dokumentacja towarzysząca

Przejście na modelowanie 3D nie musi oznaczać porzucenia programu CAD 2D. Wiele firm nadal w swoich parkach technologicznych korzysta z dokumentacji płaskiej. Dzięki temu, że w kolekcji programów Autodesk Product Design & Manufacturing Collection zawarty jest AutoCAD, szybko i wygodnie będziesz mógł przedstawiać swoje modele 3D w formie dwuwymiarowej.

Dodatkowo wszelkie tabele materiałowe, listy części mogą być automatycznie aktualizowane, gdy w modelu 3D zostaną wprowadzone zmiany.

4. Inventor Nastran – analizuj i sprawdzaj swój projekt

Tworzenie modeli w 3D CAD pozwala w przeciwieństwie do CAD 2D określać nie tylko geometrie, ale również masę, objętości, środki ciężkości oraz materiał, z którego ma zostać wykonany element. Dzięki możliwości korzystania z tak szczegółowych danych program Autodesk Nastran może przeprowadzać skomplikowane obliczenia MES. Dzięki symulacjom możesz testować swoje produkty w programie. Unikniesz dzięki temu kosztownych prototypów, będziesz w stanie zoptymalizować swój produkt pod konkretne rozwiązanie oraz uzyskasz dostęp do szczegółowych raportów na temat poszczególnych części.

5. Inventor CAM – od projektu do produkcji

Korzystając z zawartego w pakiecie programów dodatku CAM do programu Inventor znacznie przyspieszysz proces produkcji oraz ułatwisz prace technologom. Za pomocą kilku kliknięć możesz wygenerować ścieżkę obróbki dla obrabiarki CNC, którą zaprojektowałeś wcześniej w programie Inventor bez potrzeby korzystania z innych programów, zmian formatów plików i wielu innych zbędnych czynności. Tutaj również sprawdzisz kolizje i upewnisz się ze proces technologiczny został prawidłowo przygotowany. A to wszystko w jednym programie i znajomym, przyjaznym środowisku.

6. Inventor Tolerance Analysis – tolerancja w projekcie

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój projekt został prawidłowo zaprojektowany oraz, że wszystkie części będą idealnie do siebie pasować, nie możesz polegać na ręcznych obliczeniach lub nawet arkuszach Excela. Ilość zmiennych, różnorodność tolerancji, wprowadzanie poprawek powoduje, że takie metody są nie efektywne i podatne na liczne błędy. Pozwól, aby oprogramowanie Inventor Tolerance Analysis wykonało te wszystkie obliczenia za Ciebie. Narzędzie to będzie raportować na bieżąco mechaniczne dopasowanie elementów.

7. Cena kolekcji – czy to się opłaca?

Kwestia ostania, ale nie najmniej ważna. Czy przejście z pojedynczego produktu na kolekcję mechaniczną jest drogie? Zakup Autodesk Product Design & Manufacturing Collection to wydatek rzędu niecałych 3 000 euro za subskrypcje roczną. AutoCAD kosztuje nieco ponad 1 800, a Inventor 2 200 co łącznie daje kwotę ponad 4 000 euro za jedynie dwa programy! Kolekcja jest nie tylko tańsza od pojedynczych produktów, ale posiada w sobie znacznie więcej narzędzi, w tym programy dostępne tylko dla pakietu. Dodatkowo koszt Autodesk Product Design & Manufacturing Collection będzie bezustannie się zwracał w postaci wzrostu wydajności, lepszej jakości produktu i wartości jaką możesz zaoferować klientom. Pozwól sobie na rozwój – przejdź na najlepsze narzędzia do projektowania.

Autor: Marcin Sroka

ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: