CC OPEN DAYS 2024

Dostosowanie makr w MacroSolid v4 dla SolidWorks

02.07.2014 Skomentuj pierwszy

Projektujemy nasze rozwiązania tak, aby każdy mógł z nich skorzystać, niezależne od wersji SolidWorks, przyjętych ustawień i zdefiniowanych właściwości plików. Każde makro rozwijamy w zakresie jednej, konkretnej funkcjonalności. Mimo naszych starań, na pierwszy rzut oka makra mogą wydawać się dość skomplikowane. To tylko pierwsze wrażenie!

Chcieliśmy, aby jednym „przebiegiem” wycisnąć z SolidWorksa wszystko co się da, potrzebowaliśmy więc coraz to więcej i więcej kontrolek.

W MacroSolid v4 upraszczamy konfigurację do niezbędnego minimum!

W płatnych makrach umożliwiliśmy zapis ustawień domyślnych. W niektórych daliśmy możliwość zapisu i wczytania kilku ustawień, dzięki czemu można szybko przełączać się między nimi. Niektóre ustawienia w makrach są identyczne m.in. lista używanych właściwości, pomijanie komponentów znajdujących się w folderze czy też opcja „wyklucz z listy materiałów”. Wydzieliliśmy je i w wersji MacroSolid 4 istnieje możliwość definiowania ustawień globalnych. Samą konfigurację staramy się uprościć do niezbędnego minimum, jednak jest ona konieczna do działania zgodnego z Twoimi oczekiwaniami.

Lista nazw właściwości

Większość z naszych makr wymaga już zdefiniowanych właściwości pliku. Po uruchomieniu makra, do kontrolek combobox (menu rozwijalnych) wczytywane są nazwy właściwości, z których będziemy chcieli skorzystać.

Listę nazw właściwości definiowana jest Edytorem list, który to wyposażyliśmy w szereg udogodnień m.in. w:

  • podstawowe narzędzia edycji list pod przyciskami tj. „Dodaj”, „Usuń”, „Wyczyść”, „W górę” oraz „W dół”,

  • funkcję przeciągnij i upuść (ang. drag and drop), dzięki której możliwe jest szybsze definiowanie kolejności wpisów listy,

  • możliwość eksportowania i importowania aktywnej listy do pliku tekstowego,

  • możliwość importowania nazw właściwości już ze zdefiniowanego okna makra Properties

  • funkcję importowania zdefiniowanych właściwości aktywnego modelu,

  • funkcję kopiowania listy z EPDM

Na szczególną uwagę zasługuje funkcja importowania właściwości aktywnego modelu. Wystarczy, że zostanie uruchomiony model i po naciśnięciu przycisku „Importuj z właściwości części lub złożenia” do listy zostaną wypisane wszystkie zdefiniowane właściwości, zarówno dostosowane jak i specyficzne dla konfiguracji. W przypadku aktywnego modelu złożenia funkcja wypisuje właściwości złożenia oraz właściwości wszystkich komponentów będących jego składowymi (oczywiście tych unikatowych).

Ważna jest kolejność. Na pierwszych siedmiu pozycjach powinny znaleźć się właściwości najczęściej używane, ponieważ w zależności od makra, do kontrolek wczytywanych jest siedem lub dwadzieścia pozycji.

Lista nazw właściwości elementów ciętych

Podobnie jak w przypadku listy nazw właściwości tak i w tutaj mamy możliwość pobrania z aktywnego modelu używanych nazw właściwości elementów ciętych. W wersji MacroSolid 4  będą one wykorzystywane w dwóch makrach: Properties oraz ExcelBOM2. Np. aby wczytać nazwy właściwości elementów ciętych konstrukcji spawanych należy otworzyć model części zawierający co najmniej jeden element cięty, uruchomić listę „PropertiesWeldments” w Edytorze list a następnie kliknąć przycisk „Importuj właściwości konstrukcji spawanej”. W przypadku listy nazw elementów ciętych blach należy edytować listę „PropertiesSheetMetal”.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024