ZW3D Lite - Ekonomiczny program 3D CAD
Targi Toolex 2022
Targi Toolex 2022

Solid Edge ST: Tabela zmiennych – szyk w złożeniach

19.09.2013 Skomentuj pierwszy

Podczas projektowanie maszyn i urządzeń, często wykorzystywane są szyki, najczęściej do powielania elementów złącznych, np otworów czy kołków. Zmiana w ilości wystąpień w jednej części pociąga za sobą konieczność edycji współpracujących części i zmienię ilości wystąpień. Pokaże jak można powiązać ilości wystąpień w różnych częściach.

Szyk_wiazanie_1

 

Na powyższym rysunku widać złożenie dwóch kołnierzy i uszczelki. Do ich pozycjonowania użyte zostały płaszczyzny odniesienia. Można było to samo wykonać wykorzystując otwory, jednak podczas zmiany ilości wystąpień, może się okazać iż otwór przestał istnieć i wiązania będą się sypać. W celu powiązania ilości wystąpień otworów w częściach tworzących złożenie, należy w pliku złożenia, uruchomić Tabelę zmiennych, Narzędzia/Zmienne/Zmienne. Spowoduje to wyświetlenie tabeli zmiennych, rys poniżej. Pierwszym krokiem będzie utworzenie zmiennej. W tym celu ustaw Typ jednostki na Skalar, niebieskie obramowanie rys poniżej.   Następnie kliknij w pustą komórkę, w kolumnie nazwa,w pierwszym wierszu pod ostatnim wpisem,  pokazaną na powyższym rys czerwone obramowanie, i wprowadź jednoznaczną nazwę, np. Szkyk_1.  

Szyk_wiazanie_2

W kolumnie Wartość wprowadź żądaną ilość wystąpień,  np 10. Kliknij LPM w nazwę dodanej zmiennej i z menu wybierz Kopiuj łączę, poniższy rys.

Szyk_wiazanie_3Otwórz jedną z części, np Kołnierz_1.par, można również poddać ja edycji z poziomu złożenia. Otwórz Tabelę zmiennych, powinna wyglądać jak na rys poniżej. 

Szyk_wiazanie_4

Te same czynności należy powtórzyć dla pozostałych  elementów, w tym przypadku będzie to jeszcze Kołnierz_2.par i Uszczelka.par. Po wklejeniu łącza do części, należy powrócić do złożenia. W celu sprawdzenia czy, wszystko działa, należy wywołać Tabelę zmiennych i zmienić ilość powieleń w szyku, np. 6. Na poniższym rys widać złożenie z mniejszą ilością wystąpień. 

Źródło: www.solid-edge-st.pl

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
ZW3D Lite - Ekonomiczny program 3D CAD