Pierwsze spojrzenie na pakiety SolidWorks Electrical

14.08.2013 Skomentuj pierwszy

Jeśli projektujesz lub produkujesz układy elektryczne z pewnością zależy ci na osiągnięciu najwyższej jakości produktu końcowego, eliminacji błędów, redukcji kosztów i przyspieszeniu procesu wprowadzania produktu na rynek.

Tworzenie dokumentacji adresowych szyn zaciskowych jest bardzo żmudnym i podatnym na pomyłki procesem. Rysunki pasków terminali, plany skrzynek, czy tabele montażowe opisujące w jaki sposób mają zostać połączone przewody w obwodach, muszą zostać wykonane w celu utworzenia pełnej dokumentacji technicznej projektu. Szczęśliwie, SolidWorks Electrical posiada fantastyczne narzędzia potrafiące zmniejszyć czas jej tworzenia z godzin do minut, jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki.

SolidWorks Electrical posiada kompletny system zarządzania paskami terminali umożliwiający ich precyzyjne wstawianie do złożeń i automatyczną generacje rysunków w celu wykonania okablowania. Na początku, gdy zaprojektujemy już nasz obwód z SolidWorks Electrical, wstawienie połączeń zaciskowych ogranicza się do kliknięcia opcji w pasku narzędzi „Insert „N” Terminals” Projektant po prostu rysuje linię przecinającą przewody na których listwa zaciskowa ma zostać dodana (ilustracja poniżej) I zatwierdza swój wybór. Przewody zostaną dodane automatycznie na podstawie danych z projektu. W tym przypadku pasek terminali oznaczony jako „X9” został utworzony z zaciskami o numerach od 1 do 4.

W razie potrzeb adresy terminali mogą zostać w dowolny sposób zmienione. Kolejnym ciekawym usprawnieniem jest fakt, iż następne terminale wstawiane do tej samej szyny będą otrzymywać kolejne numery automatycznie, jak w przykładzie widocznym poniżej.

Pasek terminali zawiera wszystkie informacje dotyczące połączeń przewodowych/kablowych pomiędzy komponentami i jest zarządzany przy pomocy narzędzi wbudowanych do SolidWorks Electrical. Jak można zauważyć poniżej, niektóre z połączeń przewodowych zostały pogrupowane w kable o oznaczeniach W6, W7, itd.

Z poziomu szczegółowego panelu edycji szyny adresowej, mogą zostać wygenerowane rysunki i raporty połączeń w formacie rysunków i tabel (rysunek poniżej). Tabele są wykonane zgodnie z normą DIN. SolidWorks Electrical obsługuje zarówno poziomy jak i pionowy format tabel DIN.

Dla lepszego zilustrowania dokumentacji paska terminali możemy użyć rysunku szyny zaciskowej w formacie widocznym poniżej. Jest to uproszczony rysunek pokazujący listwę „X1” składającą się z 18-nastu zacisków wraz z podłączonymi do nich przewodami i kablami. Dodatkowo na tym rodzaju rysunku widzimy gdzie drugie końce kabli i przewodów wychodzących z zacisków są podłączone. W tym przypadku prowadzą one do silników od M1 do M3. SolidWorks Electrical tworzy tego typu rysunki automatycznie wprost ze schematu!

Ostatecznie, czy istnieje lepszy sposób na zilustrowanie pasków terminali i połączeń przewodowych niż w czystym 3D? SolidWorks Electrical 3D, który łączy schematy 2D wraz ze złożeniami w 3D, pozwala na rozplanowanie skrzynek sterowniczych wraz z szynami zacisków adresowych i automatyczną generacją połączeń przewodowych wewnątrz i kablowych na zewnątrz nich, tylko na podstawie informacji zawartych w schematach. Planowanie skrzynki sterowniczej jest bardzo uproszczone dzięki zastosowaniu metody „przeciągnij i upuść” z listy komponentów powstałej w wyniku tworzenia schematu, a następnie naciśnięcie ikony narzędzia „Route Wires” jeśli chcemy wygenerować ścieżki przewodów, albo „Rout Cables” jeśli interesują nas połączenia kablowe. Długość połączeń czy to kablowych czy przewodowych jest obliczana automatycznie i natychmiast przesyłana do SolidWorks Electrical 2D. Zauważmy, że użytkownik pracujący w 3D ma stały dostęp do schematów, raportów i pozostałych elementów dokumentacji utworzonej w 2D zgodnie ze wskazaniami normy DIN.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: