AutoR szkoli młodych inżynierów

12.02.2008 Skomentuj pierwszy

23 stycznia 2008 roku w Instytucie Mechaniki Stosowanej Politechniki Radomskiej odbyły się warsztaty wpisujące się w ideę stojącą za cyklem  "Najlepsi Twórcy -  Najlepsze Produkty". Była to telekonferencja pod tytułem: "Wykorzystanie MAGMASOFT w projektowaniu procesów odlewniczych oraz dobór infrastruktury informatycznej". Celem spotkania było przedstawienie praktycznych zastosowań systemów inżynierskich w przemyśle - pozwalających na wykonywanie wirtualnych symulacji, skrócenie czasu wdrożenia i obniżenie kosztów procesu wytwórczego.

W telekonferencji brali udział przedstawiciele spółki ALSTOM Power - Tomasz Romanowski (CIO Roku 2007 według pisma "CIO - Magazyn Dyrektorów IT") oraz Artur Bakalarski. ALSTOM Power to jedna z największych i najnowocześniejszych firm w Polsce. Razem ze swoją siostrzaną spółką ALSTOM Konstal zatrudnia około 2200 osób i generuje roczną sprzedaż w wysokości prawie 300 milionów euro. Obie firmy są częścią międzynarodowego koncernu ALSTOM, notowanego w ramach paryskiego indeksu giełdowego CAC 40 producenta słynnych pociągów TGV i składów jeżdżących w warszawskim metrze.

Według badań dla kampanii PROinżynier dwóch na trzech przyszłych inżynierów deklaruje, że istotne przy wyborze pracodawcy jest dla nich to, czy zapewnia on bezpłatne szkolenia. Dane AutoR KSI potwierdzają, że młodzi ludzie narzekają na niedobór wiedzy praktycznej w ramach programu studiów. Dlatego firma zdecydowała się skierować nowy projekt właśnie do takich osób. Dotychczasowe warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na 2008 rok planowane są kolejne - między innymi na Politechnice Śląskiej i Warszawskiej.

"Najlepsi twórcy są bardzo zajęci. Z drugiej strony najlepsza nauka to ćwiczenia. Dlatego warto spróbować warsztatów na odległość" - na tej zasadzie opiera się projekt "Najlepsi Twórcy - Najlepsze Produkty" (www.najlepsitworcy.pl). Powstał on z inicjatywy warszawskiej firmy AutoR KSI - specjalizującej się w systemach Komputerowego Wspomagania Projektowania (CAD), szkolącej inżynierów od 17 lat. Inicjatywa skierowana jest do młodych ludzi - studentów studiów technicznych oraz inżynierów dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. Ma pomóc w zdobyciu doświadczenia i nauczyć twórczego myślenia.

Przyczyną popularności inicjatywy "Najlepsi Twórcy - Najlepsze Produkty" jest formuła telekonferencji, która sprawia, że kursy można prowadz ić w kilku miejscach naraz; pozyskiwać partnerów z kraju i zagranicy - duże, znane firmy, które oferują bezcenny dla młodych inżynierów know-how - wyjaśnia dr inż. Jan Parczewski, prezes zarządu AutoR KSI. Zdaniem Parczewskiego nie można nie doceniać wpływu, jaki doświadczeni eksperci mają na studentów: inspirują i motywują, pozwalają przyjrzeć się profesjonalnemu warsztatowi.

 Na szkoleniach korzystają nie tylko młodzi ludzie, ale także uczelnie, które stają się centrami aktywności dodatkowej, niezwiązanej bezpośrednio ze standardowymi kursami. Politechniki - bo o nich głównie mowa - budują w ten sposób przyjazny wizerunek, co zachęca najlepszych maturzystów do walki o indeksy. Współpraca z AutoR KSI to dla Politechniki Śląskiej, a w szczególności dla jej Wydziału Mechanicznego Technologicznego, wymierna korzyść - tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Świder, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.

Zyskują również spółki, których przedstawiciele pojawiają się podczas telekonferencji. Firmy takie mogą na bardzo wczesnym etapie poznawać nowe pokolenie inżynierów i "wyławiać" największe talenty kusząc je stażami oraz perspektywą atrakcyjnej pracy. Pośrednio ze szkoleń korzysta cała branża. Nawet jeśli firma prowadząca warsztaty nikogo nie pozyska, przekazana studentom wiedza okaże się bezcenna, gdy ci zaczną szukać pierwszej pracy. Zatrudniające ich spółki będą musiały poświęcić znacznie mniej czasu i środków na wdrożenie nowych osób w realia pracy inżynierskiej.

To co odróżnia AutoR KSI od prowadzącej szkolenia konkurencji to fakt, że warszawska firma jest jedyną oferującą usługi związane z oprogramowaniem  inżynierskim, która zdecydowała się na rozwinięcie tak zaawansowanej współpracy z uczelniami technicznymi, wspierając je w realizowanych programach i popularyzacji wiedzy - czytamy na stronie internetowej firmy (www.autor.com.pl).

Nasza inicjatywa ma charakter długoterminowy. Pierwsze owoce wyda za kilka lat, gdy szkoleni przez nas młodzi inżynierowie zaczną działalność zawodową. Jesteśmy jednak gotowi czekać - zdajemy sobie sprawę, że pewnym projektom należy poświęcić odpowiednio dużo czasu i uwagi, aby odniosły pożądany skutek. Chcemy budować trwałe, pozytywne relacje między nauką a biznesem. Uważamy, że jest to jeden z czynników propagujących nowoczesne rozwiązania programistyczne w zakresie inżynierii- podsumowuje Jan Parczewski.

 
 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: