CC OPEN DAYS 2024

ALLPLAN ZBROJENIE - CAD dla projektantów konstrukcji żelbetowych

03.04.2013 Skomentuj pierwszy

Firma Nemetschek Allplan Systems GmbH wprowadza na rynek polski nowy pakiet dla projektantów konstrukcji żelbetowych. Allplan Zbrojenie współpracuje z większością programów dostępnych na polskim rynku. W tym celu został wyposażony w szereg interfejsów umożliwiających eksport lub import do innych programów.

Allplan Zbrojenie to nowy program firmy Nemetschek przeznaczony do sporządzania rysunków zbrojeniowych konstrukcji żelbetowych. Wyposażony jest we wszystkie narzędzia do rysowania zbrojenia, znajdujące się w profesjonalnym programie Allplan Inżynieria oraz moduły Widoki skojarzone, Widoki i przekroje automatyzujące proces powstawania rysunków wykonawczych i produkcyjnych konstrukcji żelbetowych. Dla potrzeb sporządzania modelu oraz detali konstrukcyjnych program wyposażony jest we wszystkie narzędzia Allplana do rysowania 2D oraz moduł SmartParts umożliwiający tworzenie nowych elementów 3D oraz posiadający bibliotekę gotowych elementów konstrukcyjnych 3D.

Allplan Zbrojenie umożliwia wykorzystanie modeli wykonanych w większości programów dostępnych na polskim rynku. W tym celu wyposażono program w interfejsy umożliwiające import modelu zapisanego w formacie IFC, SKP (SketchUp), DWG, DXF, DGN PDF3D. Interfejs BVBS umożliwia przesłanie tworzonego zbrojenia bezpośrednio do giętarek. Interfejsy do importu zbrojenia umożliwiają automatyczne generowanie zbrojenia na bazie wyników obliczeń powierzchni zbrojenia wykonanych w innych programach i zapisanych w formacie ASF lub import elementu żelbetowego zbrojonego zapisanego w formacie *.a.

Cena pakietu Allplan Zbrojenie to 1550 Euro.

Najważniejsze moduły dostępne w pakiecie: Rysowanie 2D, SmartParts, Makra, Zbrojenie prętami, Zbrojenie siatkami, Widoki skojarzone i przekroje, Widoki i przekroje, Raporty, Manager obiektów, Producenci.

MODUŁ ZBROJENIE (zbrojenie prętami, zbrojenie siatkami)

Rysowanie zbrojenia

Wprowadzanie zbrojenia w element konstrukcyjny może być w programie Allplan Zbrojenie wykonane kilkoma technikami. Poszczególne techniki różnią się od siebie stopniem automatyzacji generowania zbrojenia w konstrukcyjnym elemencie 3D. Dla potrzeb zbrojenia powierzchniowego dysponujemy funkcją umożliwiającą szybkie wprowadzenia górnego i dolnego zbrojenia w płytach żelbetowych, nad podporami (np. ścianami) oraz przy krawędziach płyt i ścian. Projektant dysponuje niezależnymi funkcjami do wprowadzenia prętów lub gotowych siatek z prętów zbrojeniowych – w tym również siatek i koszy strzemion oraz zbrojenia dywanowego BAMTEC. Program umożliwia również automatyczne rysowanie zbrojenia z prętów, siatek lub kombinacji siatek i prętów w oparciu w wyniki obliczeń powierzchni zbrojenia wykonane w programach zewnętrznych. Do dyspozycji użytkownik posiada następujące funkcje programu: Zbrojenie prętami, Zbrojenie FF, Zbrojenie spiralne, Komponenty zbrojeniowe, Zbrojenie powierzchniowe, Zbrojenie siatkami, Szkice cięcia siatek zbrojeniowych, Połączenia mufa / gwint.


Zbrojenie wiaduktu wykonanego w Allplan Zbrojenie – model w animacji

Opisywanie zbrojenia

Coraz więcej inżynierów konstruktorów wykonuje trójwymiarowe rysunki zbrojenia. Zazwyczaj pierwszy krok polega na zaprojektowaniu i rozmieszczeniu zbrojenia. Oznaczenie zbrojenia, z powodu dużej liczby trójwymiarowych widoków i przekrojów, przeważnie przeprowadza się w drugim etapie. Stosunek czasu spędzonego na projektowanie zbrojenia do czasu poświęconego na jego opis wynosi średnio od 1/3 do 2/3. Przy takich wartościach koszty opisywania są nieproporcjonalnie wysokie. Projektanci konstrukcji szukają więc rozwiązań oferujących większą elastyczność w opisywaniu zbrojenia i procesach z tym związanych. Jednocześnie inżynierowie są coraz bardziej zaangażowani w projekty międzynarodowe. Znalezienie rozwiązania opisywania zbrojenia, które posiadają elastyczność potrzebną do stworzenia indywidualnych parametrów dla standardów międzynarodowych jest dla pracy projektanta niezbędne.

W programie Allplan Zbrojenie 2013 zastosowano nową ergonomię pracy przy opisywaniu zbrojenia za pomocą palet. Nowa ergonomia pracy oznacza, że opisy na rysunkach zbrojeniowych są znacznie łatwiejsze i szybsze do umieszczania w porównaniu do tradycyjnych metod opisywania zbrojenia. Funkcja podglądu, pokazująca efekty proponowanych opisów, jest szczególnie użyteczna w szybkim opisywaniu: podczas tworzenia nowego opisu, użytkownik może natychmiast zobaczyć i oszacować jego całkowity wpływ na rysunek oraz czy opis bądź odnośnik koliduje z innymi opisami lub elementami. Kolejną zaletą jest automatyczna regulacja numeru opisu w odniesieniu do oznaczenia kształtu pręta lub położenia. Dodatkowe korzyści dla użytkowników to: łatwa modyfikacja linii wymiarowych za pomocą przejęcia właściwości, ulepszony system „ulubionych”, znacznie większy wybór wyświetlania opcji dla symboli odnośnika i oznaczeń pręta. Funkcja nowego opisywania zbrojenia w programie Allplan Zbrojenie2013 upraszcza dostosowanie opisów zbrojenia do standardów międzynarodowych. Jest to istotna zaleta dla inżynierów, którzy pracują na arenie międzynarodowej i w związku z tym muszą uwzględniać różne standardy.

Numer pręta znajduje się po prawej lub lewej stronie tekstu. Jeśli numer jest umieszczony centralnie, wtedy pozycja wskaźnika zostaje automatycznie wyśrodkowana.

Rysunek wykonawczy

Nowa wydajna funkcja w Allplan Zbrojenie to automatyczny rysunek wykonawczy. Są to gotowe elementy SmartParts ze zbrojeniem (np. fundament kielichowy, słup ze wspornikiem), które można definiować w łatwy sposób, a następnie jednym kliknięciem zamienić na kompletny rysunek wykonawczy: widoki i przekroje, zestawienia stali oraz tabele rysunku.

Automatycznie utworzony rysunek wykonawczy.

Przypisanie kolorów do średnic prętów

Zalety modułu Zbrojenie:

  • Kompletny repertuar funkcji do rysowania zbrojenia z prętów (z systemem złącz gwintowanych),zbrojenia z siatek zwykłych i specjalnych (w tym siatki strzemion, kosze strzemion, zbrojenie dywanowe BAMTEC), wyciągów prętów i różnego rodzaju zestawień

  • Automatycznie generowanie rysunków wykonawczych

  • Automatyczny opis zbrojenia z możliwością modyfikacji na każdym etapie projektowania

  • Automatyczna modyfikacja zbrojenia we wszystkich widokach i przekrojach po zmianach wykonanych na dowolnym rysunku

  • Automatyczne generowanie przekrojów i zestawień

  • Biblioteka gotowych komponentów zbrojeniowych

  • Szybkie rozpoznawanie zmian: szeroki wybór opcji podglądu dla opisów, symboli i parametrów

  • Łatwe pozycjonowanie: automatyczne dostosowanie numeru pręta w odniesieniu do tekstu opisu

  • Łatwy transfer właściwości: proste modyfikacje pojedynczego elementu poprzez kopiowanie za pomocą „przejmij właściwości”

  • Duże możliwości wyświetlania dla zakończenia odnośnika i numeru pręta, jak również formatowania tekstu

  • Międzynarodowe standardy: szybkie i proste dostosowanie do różnych norm

  • Oszczędność czasu w projektowaniu i obliczaniu zbrojenia

  • Automatyczne dopasowanie zbrojenia do elementu konstrukcyjnego

  • Wyświetlanie średnic prętów w różnych kolorach

  • Kontrola kolizji zbrojenia

MODUŁ SmartParts

Budownictwo staje się dyscypliną coraz bardziej zróżnicowaną, zwłaszcza, jeśli dokonamy porównania w skali międzynarodowej. Dla dostawców rozwiązań BIM, możliwość adaptacji do czynników lokalnych stanowi duże wyzwanie, zarówno w odniesieniu do metod budowania, procesu produkcyjnego, rodzaju zbrojenia jak i możliwości przedstawiania. Dlatego idealnym rozwiązaniem byłoby, aby użytkownicy i usługodawcy posiadali możliwość własnej adaptacji posiadanego oprogramowania BIM oraz tworzenia własnych standardów - niezależnie od producenta oprogramowania. Technologia SmartParts programu Allplan Zbrojenie posiada taką możliwość. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć pozwala stworzyć, a następnie edytować parametryczne komponenty 3D – łącznie ze zbrojeniem, jeśli jest to wymagane. W programie Allplan Zbrojenie 2013 funkcja SmartParts dostępna jest z poziomu przejrzystej palety właściwości, w której wyświetlane są wszystkie obiekty parametryczne. Parametry SmartPart można wprowadzić za pomocą palety właściwości lub uchwytów. Ponieważ wszystkie zmiany są wyświetlane natychmiast, można bezzwłocznie wychwycić błędne wpisy i uniknąć błędów w rysunku już na samym początku.

Parametry SmartPart są wprowadzane za pomocą przejrzystej palety właściwości

Allplan Zbrojenie 2013 umożliwia pisanie skryptów dla elementu żelbetowego zbrojonego. Funkcja SmartParts ze zbrojeniem oferuje liczne korzyści, ponieważ nie ogranicza się tylko do typowych, najczęściej używanych form, ale można ją również stosować do modelowania unikalnych obiektów. Pojedynczy SmartPart zapewnia szeroką różnorodność form, dlatego idealnie nadaje się do komponentów, które są wykorzystywane wielokrotnie – począwszy od pojedynczo kształtowanego fundamentu lub specjalnego pylonu mostowego aż do wieży chłodniczej.

WIDOKI SKOJARZONE I PRZEKROJE

Inżynierowie, tworzący projekty budowli i rysunki wykonawcze zbrojenia potrzebują czegoś więcej niż tylko fragmentu niezawodnego oprogramowania: coraz bardziej napięte harmonogramy ukończenia projektów konstrukcji oznaczają, że inżynierowie są częściej zobowiązani do wprowadzania spontanicznych życzeń klienta lub nagłych zmian dokonanych przez architekta. Muszą zwracać więcej uwagi na utrzymanie wszystkich rysunków projektu na tym samym, konsekwentnie aktualizowanym poziomie. Funkcja „Widoki Skojarzone i przekroje” programu Allplan Zbrojenie pozwala na tworzenie zróżnicowanych widoków i przekrojów, opartych na modelu wyjściowym. Wykorzystując widoki skojarzone inżynierowie mają pewność, że pokazują prawidłowe, aktualne warianty rysunków poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Funkcja Widoki skojarzone posiada nowoczesne możliwości tworzenia realistycznych widoków i przekrojów obiektów poprzez:

  • Opcje wyświetlania dla prezentacji trójwymiarowych oferujących bardzo rzeczywiste wrażenie głębi

  • Intuicyjne filtry dla przedstawienia tworzonego widoku czy przekroju w postaci samego szalunku, szalunku ze zbrojeniem bądź szalunku bez zbrojenia z istniejącymi makrami

  • Opcje wyświetlania dla różnych norm

  • Intuicyjny filtr wyświetlania zawartości widoków

  • Przekroje otwarte bez linii ograniczających przekrój

  • Kolorowe wypełnienia powierzchni

  • Kontrolowanie właściwości formatu linii

  • Widoki i przekroje zerowe

  • Efekty animacji w widoku izometrycznym

  • Cienie z wyłączonym wypełnieniem

  • Ustawienia dla wyświetlania ukrytych krawędzi

Poniżej przykład różnych możliwości przedstawienia widoku izometryczneg:

Krawędzie pow. nienośnych w kolorze szarym, pow. nośnych w czarnym

Elementy pow. i widoczne krawędzie są całkowicie wyłączone

Wyłączone elementy pow. i obszary bitmapy pokazane jako tekstury

Wyłączone wypełnienie i cienie oraz wyświetlanie krawędzi zewnętrznych i ukrytych

RAPORTY

W związku z większym wykorzystaniem trójwymiarowych modeli budynków, inżynierowie i architekci potrzebują prostego sposobu określania wymiarów oraz ilości, aby mieć możliwość obliczania wartości robót i ilości materiałów. Wymaga to szybkiego zidentyfikowania odpowiednich wielkości w modelu za pomocą list i raportów. Przy ich ustalaniu muszą być przestrzegane odpowiednie przepisy i normy, np. różne standardy wymiarów pomieszczeń w zależności od przepisów danego kraju. W poszczególnych branżach istnieją odmienne wymagania dla księgowości, które zależą od danego kraju. W raportach technicznych na przykład, należy wziąć pod uwagę charakterystyczne dla danego kraju dane o średnicach stali zbrojeniowej. Ponadto w niektórych krajach akceptowane są tylko specjalne kształty gięcia zgodne z ISO 4066. Istotnym kryterium efektywnego tworzenia raportów jest jak najlepsze ich dostosowanie do konkretnej sytuacji zdefiniowanej przez użytkownika. Wygodne przesyłanie raportów przez e-mail wymaga możliwości łatwego eksportu danych do standardowych formatów takich jak Word, Excel i PDF. Moduł Raporty umożliwia łatwą konwersję szablonów programu do indywidualnych potrzeb biura. Każdy z raportów lub raport zbiorczy można wykonać z poziomu dowolnego modułu programu.

Widok węzła pośredniego podpory mostu

Fragment raportu zawartości zbrojenia węzła

PRODUCENCI

W module PRODUCENCI znajdują się katalogi artykułów poszczególnych producentów w formie makr 3D. Wywołanie żądanego artykułu uruchamia narzędzia Allplan do swobodnego umieszczania go w projektowanym elemencie konstrukcyjnym. Allplan Zbrojenie 2013 zawiera ofertę producentów: HALFEN-DEHA, PEIKKO, SCHOECK, PHILIPP. Istnieje również możliwość pobrania katalogów innych znanych producentów z portalu Allplan–Connect.

Szyna HalfenDeha z katalogu producenta

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024