3DSync w praktyce (Video)
Firma Siemens PLM Software wypuściła na rynek nowe oprogramowanie 3DSync, obsługujące najpopularniejsze formaty na rynku. Oprogramowanie to może zwiększyć wydajność pracy z zaimportowanymi danymi CAD nawet ponad 10-krotnie. Nowa aplikacja 3DSync jest już dostępna i można z niej korzystać bezpłatnie do 15 maja 2013 roku. Każdy z Państwa może pobrać ze stron PRODUCENTA.
Oprogramowanie udostępnia dobrodziejstwa Technologii Synchrnoczniej, firmom chcących pozostać przy dotychczasowym oprogramowaniu. Możliwości 3DSync, postarm się przedstawić poniżej.
Po uruchomieniu oprogramowania, uderza podobieństwo do Solid Edge ST5. Dostępne są dwa środowiska:
- ISO Part
- ISO Assembly
Wczytywanie
Program umożliwia wczytywanie plików z rozszerzeń pokazanych poniżej. Podobnie jak w Solid Edge translatory do Catii są dodatkowo płatne.
Możliwości oprogramowania postaram się pokazać na przykładzie wczytanym z formatu Parasolid. Jak widać na poniższym rys jest to złożenie haka. Po wczytaniu i zapisaniu złożenia, program we wskazanej lokalizacji zapisze wszystkie części w osobnych, plikach umożliwiając ich edycje i pozwalając na wykorzystanie w innych projektach. Podobnie jak w Solid Edge.
Modyfikacje części
Możliwości edycji zaprezentuje modyfikując jedną z płyt scalających złożenie haka. By możliwa stała się jej edycja, wystarczy kliknąć PPM na części i z menu kontekstowego wybrać, Otwórz. Modyfikacje zostaną przeprowadzane wykorzystając Uchwyt sterowy oraz Smart Dimension. Pierwszym krokiem będzie „powiększenie” elementu. W tym celu klikam jeden z otworów, co spowoduje wyświetlenie Uchwytu sterowego i wymiaru, rys poniżej. Korzystając z osi głównej „zwiększam” element o 10 mm. Program bez problemu aktualizuje, cześć. Podczas modyfikacji, podobnie jak w Solid Edge, wyświetlany jest Pasek Reguł, czuwający nad poprawnością zmian.
Kolejnym krokiem będzie poszerzenie części. W tym celu wywołam Smart Dimenscion. Klikam jeden z okręgów, następnie drugi. Program wyświetli okno wymiaru umożliwiające definiowanie wartości wymiaru i strony modyfikowania, podobnie jak w Solid Edge. Modyfikację ustawię na Symetryczną i wartość zmienię na 85 mm, rys poniżej.
Zapisz i zamknij aktualizowaną część. Do modyfikacji poza wyżej opisanymi narzędziami, mogą być wykorzystywane Relacje lic, Prekrój ruchomy, Regiony itp.
Tworzenie nowej części.
3DSync umożliwia tworzenie nowych części. Do modelowania dostępne jest tylko środowisko Synchroniczne. Pokażę jak zamodelować ucho mocujące zespół haka. Nie ma możliwości modelowanie w kontekście złożenia, dlatego potrzebne wymiary należy pobrać z modelu. Po otworzeniu nowej części na dowolnej z płaszczyzn wykonam profil szkicu, korzystając z Uchwytu sterowego tworzę część, pokazaną poniżej. Do modelowania dostępne są podstawowe operacje modelowania. Nie ma dostępu do zaawansowanych opcji, np Wyciągnięć po ścieżce czy prze przekroje, oraz modelowania powierzchniowego.
Zapisz i zamknij część.
Złożenia
Powróć do złożenia dodamy nowo utworzoną część. Wstawianie części, odbywa się podobnie jak w Soli Edge. Można przeciągnąć część z folderu, lub skorzystać z Biblioteki części. Do pozycjonowania części dostępne są Relacje, oraz funkcjonalność Składaj, która w zależności od rodzaju wybranych lic sama wybiera odpowiednią relację. Do pozycjonowania części można wykorzystywać, lica, płaszczyzny i krawędzie, tak jak w Solid Edge.
Przy tworzeniu złożeń można korzystać z Relacji Inter-Part, umożliwiającej wiązanie części ze sobą. Przy dużych złożeniach możliwe jest tworzenie Konfiguracji wyświetlania. 3DSync ma możliwość tworzenia widoków rozstrzelonych, dzięki którym możliwe jest tworzenie, np.: instrukcji montażu.
Części blaszane
3DSync, umożliwia modyfikowanie części blaszanych. Podczas wczytania części, jest możliwość wyboru do jakiego środowiska ma zostać wczytana, w tym przypadku będzie to Iso Sheet Metal.psm, rys powyżej.
Po otworzeniu części możliwa jest, edycja otworów, zmiana promieni zaokrągleń, usuwanie zbędnej geometrii.
Podsumowanie
3DSync, jest potężnym narzędziem umożliwiającym, wprowadzanie szybkich zmian, na częściach i złożeniach. Pozwala zapisywać części, do najczęściej stosowanych formatów, lista poniżej.
Każdy z Państwa może wypróbować za darmo opisany program. Wystarczy zalogować się na stronie PRODUCENTA, pobrać instalację z internetu zainstalować i gotowe. Tak więc za rozsądną cenę można mieć Technologię Synchroniczną…
Poniżej krótki film pokazujący możliwości oprogramowania.