Siemens w misji na Marsie: odliczanie do lądowania

03.08.2012 Skomentuj pierwszy

W tym tygodniu wspólnie odliczamy godziny pozostałe do lądowania najnowszego łazika marsjańskiego "Curiosity" planowanego na 6 sierpnia o 7.31 czasu polskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem misji Mars Science Laboratory, "Curiosity" zakończy trudną, ponad ośmiomiesięczną, liczącą 560 milionów kilometrów podróż największym do tej pory wyzwaniem – zejściem w atmosferę marsjańską i lądowaniem na kraterze Gale. Łazik będzie badał Czerwoną Planetę w poszukiwaniu przeszłych i obecnych środowisk, w których mogło bądź może rozwijać się życie. Misja ta stanowi kamień milowy dla przyszłej, zaplanowanej około roku 2030, misji podróży człowieka na Marsa.



NASA JPL (Laboratorium Napędu Odrzutowego) korzystało z systemu NX Siemens PLM Software, podczas projektowania, rozwoju, symulacji, testów oraz konstrukcji zaawansowanego łazika "Curiosity" oraz z systemu Teamcenter, odpowiedzialnego za zarządzanie informacjami o produkcie i procesach. Ponieważ odtworzenie na Ziemi wszystkich ekstremalnych i niebezpiecznych warunków występujących w środowisku na Marsie jest zadaniem niemożliwym, wykorzystanie niezwykle precyzyjnego modelowania cyfrowego, analiz oraz testów jeszcze przed zbudowaniem fizycznych prototypów, okazało się nieocenione dla tej misji. Oparte na współpracy metodologie opracowane przez JPL, stanowią doskonały przykład praktycznego zastosowania koncepcji HD-PLM Siemens PLM Software. Koncepcja ta pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji, prowadząc do powstawania lepszych produktów, które z kolei znacznie zwiększają prawdopodobieństwo powodzenia misji.



Teraz, po wielu latach pracy i przygotowań, powodzenie misji może zależeć od ostatnich, niezwykle złożonych, siedmiu minut lotu. Wysoki przedstawiciel NASA opisał zejście i lądowanie "Curiosity" jako "najtrudniejszą misję jakiej kiedykolwiek podjęła się NASA w historii zrobotyzowanych badań planetarnych." Aby lepiej poznać tajniki tej najtrudniejszej fazy misji, zachęcam do obejrzenia wideo NASA JPL: “Seven Minutes of Terror".


Lądowanie będzie można śledzić na żywo na stronie NASA pod adresem www.nasa.gov/ntv

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: