Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2021

Siemens NX w najnowszej odsłonie 1953

11.12.2020 Skomentuj pierwszy

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czas, w którym obdarowujemy swoich bliskich prezentami. Na ten szczególny okres Siemens udostępnia najnowszą wersję swojego flagowego produktu CAD: NX w wersji 1953.

Rozpakujmy pierwszy prezent. Jedną z nowości, nie w samym NX-ie, tylko w eksploratorze Windows docenią osoby pracujące w NX. Ileż to razy, patrząc na folder, użytkownik zastanawiał się, który z plików jest złożeniem, a który częścią, szczególnie jeżeli pracował na nazewnictwie składającym się z cyfr. Najnowsza odsłona umożliwia włączenie w eksploratorze Windows Kolumn: Kolumn NX Part Type , NX Part Units, NX Parts Family, dzięki czemu łatwiej znaleźć żądany plik.

Rysunek 1 Włączone kolumny w eksploratorze Windows

Jak pamiętamy, w wersji NX 1926 zmianie uległo okno Otwórz, przypomina ono wyglądem to z eksploratora Windows, w nim też można wyświetlić dodatkowe kolumny. Taka niewielka zmiana, a jaka pomocna i jak cieszy.

Jeżeli jesteśmy już przy poprzedniej wersji, Siemens wprowadził w niej innowacyjny szkicownik oparty na sztucznej inteligencji. Kolejny prezent przynosi nam poprawienie algorytmów AI, dzięki czemu praca jest jeszcze szybsza i bardziej intuicyjna. Ponadto można włączyć parametry przy wymiarach dla wszystkich dodawanych wymiarów lub jak w poprzedniej tylko dla wybranych.

Kolejny podarek przynosi nam nowe polecenie w grupie Synchronous Modeling. Zmień rozmiar szyku – umożliwia edycję plików z historią modelowania, jak i jej pozbawionych. Po wywołaniu polecenia należy wskazać fragment geometrii wchodzący w skład szyku, np. otwór. Program rozpozna typ szyku, znajdzie jego środek w przypadku szyków kołowych lub gdy wykryje szyk prostokątny, sam rozpozna kierunki wzdłuż których szyk był definiowany, rys 2.

Rysunek 2 Edycja szyku w zaimportowanej geometrii

Mała paczuszka zawiera pewne udogodnienie przyspieszające definiowane otworu. Dotychczas użytkownik musiał po wywołaniu polecenia przejść do szkicownika, aby spozycjonować położenia otworu. Chyba że znajdował się on w jakimś charakterystycznym miejscu, np. środku zaokrąglenia. Najnowsza odsłona NX umożliwia edycją wymiarów bez konieczności przechodzenia przez szkicownik. Po wskazaniu położenia otworów na ściance, do każdego środka otworu dodawane są wymiary, które można edytować i pozycjonować położenia otworów, rys 3. Wszystkie tak wstawione wymiary posiadają parametry i mogą być edytowane i wykorzystywane do dalszej parametryzacji modelu.

Rysunek 3 Szybki sposób pozycjonowania położenia otworów

Dodana została nowa zakładka Wyszukaj w Nawigatorze części pozwalająca wyszukiwać operacje użyte do zamodelowanie części.

W wielkim pudle przewiązanym kolorową wstążką Siemens spakował duży prezent. Jest to nowy sposób modelowania oparty na funkcjach logarytmicznych. Narzędzie bardzo przyspieszające modelowanie na geometriach zawierających powtarzające się kształty, np. radełkowanie na wałkach. Użytkownik nie modeluje części w „tradycyjny sposób” przez wykonywanie szkiców wyciągnięć itp. tylko opisuje, korzystając ze schematów blokowych, zależności jakie mają opisywać kształt przyszłej geometrii. Na rys 4 pokazany jest gotowy model oraz schemat, który posłużył do jego wykonania.

Rysunek 4 Modelowanie w oparciu o funkcje logarytmiczne

W kolejnym prezencie zapakowanym w złoty papier znajduje się Model Base Definition. Jest to funkcjonalność przyspieszająca wstawienia wymiarów PMI na modelu. Korzystając z wbudowanych reguł można szybko dodawać modelu wymiary, odchyłki kształtu i położenia itp. Wszystkie dodane PMI wyświetlane są w MBD nawigatorze, dzięki czemu można je łatwo edytować. Wbudowane narzędzie sprawdza poprawność dodanych PMI i w razie wykrycia jakichś nieprawidłowości wyświetla odpowiedni komunikat.

Rysunek 5 Model z dodanymi PMI i z wyświetlonymi automatycznie znalezionymi błędami

Siemens nie skupił się tylko na modelowaniu. Istotne zmiany dodane zostały również do innych środowisk. Mały prezencik zawiera nowe/stare polecenie Opis otworu, dostępne w środowisku dokumentacji płaskiej. Umożliwia opisanie dowolnego typu otworu wykonanego w NX-ie. Wymiar może być dodawany promieniowo lub liniowo.

Kolejna paczka zawiera zmiany w środowisku złożenia. Już w poprzedniej wersji zmianie uległo polecenie rozstrzelenia. W najnowszej odsłonie zmiany idą jeszcze dalej. Zmianie uległo okno Nowe rozstrzelenie, jest bardziej czytelne. Tworzenie i edycja rozstrzeleń dzięki temu stała się przyjemniejsza.

Kolejnym dużym prezentem jest upraszczanie złożenia. Aktualizacja spowodowała, że polecenie jest bardziej przejrzyste. Użytkownik może definiować stopień uproszczenia, przez ustalenie minimalnej wielkości elementów które zostanę wykluczone z uproszczenia. Możliwe jest również definiowanie wielkości otworów i zaokrągleń w uproszczeniu.

Rysunek 6 Model oryginalny i uproszczona geometria

Kolejnym podarkiem oferowanym przez Siemensa swoim użytkownikom jest możliwość szybkiego kopiowanie, z zachowaniem asocjatywności, geometrii między częściami. W poleceniu WAVE Geometry Linker dodana została dodana nowa opcja Uniezależnij od kontekstu. Włączenie jej pozwala na przeciągnięcie z jednego elementu geometrii do innego, bez konieczności budowania złożeń, rys 7.

Rysunek 7 Nowe opcje WAVE Geometry Linker

W ostatnim prezencie znajdują się nowości, jakie dodane zostały do środowiska tworzenie konstrukcji ramowych. Przede wszystkim zmienia uległo okno Element, zyskało ono więcej opcji. Możliwe jest z tego poziomu definiowanie naroża. Można odsuwać profil od krzywej prowadzącej oraz dodawać wydłużenie lub skrócenie profilu. Poza znanymi z poprzedniej wersji usztywnieniami, w najnowszej odsłonie NX-a dodane zostało nowe polecenie Wypust uchwytu. Funkcjonalność umożliwia wstawianie elementów pozwalających na transport gotowej ramy. Użytkownik może dodawać cztery rodzaje uchwytów, rys 8.

Rysunek 8 Rodzaje zdefiniowanych uchwytów montażowych

Nowości są jak prezenty, niektóre trafione jak np. wymarzony dron czy najnowszy smartfon, a niektóre nie do końca jak np., sweter od babci z motywem renifera. Mamy nadzieję, iż wśród prezentów każdy znajdzie ten wymarzony, na który czekał. Jeżeli natomiast w żadnym z podarków go nie będzie, nie ma się co załamywać. Kolejne święta już niedługo, może wtedy….

Zdrowych, co jest szczególnie ważne w tym szalonym czasie, spokojnie spędzonych świąt Bożego Narodzenia.

Piotr Szymczak

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2021