NetWORKs 2012 – europejskie doświadczenia w zakresie wspierania badań

28.05.2012 Skomentuj pierwszy
Jak kreować innowacje, a z drugiej strony wspierać badania wdrożeniowe? Wymianie doświadczeń m.in. w obszarze zarządzania projektami badawczymi pomiędzy przedstawicielami jednostek naukowych a środowiskami biznesowymi służyć ma seminarium i konferencja NetWORKs organizowana 5 i 6 czerwca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Obok ekspertów Komisji Europejskiej - Dyrekcji Generalnej Badań i Innowacji oraz Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych – w dyskusji wezmą udział przedstawiciele polskich instytucji wspierających systemowo prowadzenie i wdrażanie badań oraz uczeni.

 

Jak informuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, celem krakowskiego zjazdu jest inicjowanie dialogu, kształtującego przyszłość obszaru B+R w Polsce. Uczestnicy tego przedsięwzięcia zastanowią się m.in., czy administracja publiczna ma strategię wspierania jednostek naukowych zainteresowanych włączeniem się w innowacyjny rozwój firm i regionów. Odpowiedzą na pytanie, czy uczelnie i instytucje naukowe są zainteresowane udziałem w innowacyjnym rozwoju firm zarówno w skali regionalnej jak i ponadregionalnej. Zaproponują, jak wykorzystać potencjał pracowników naukowych do realizacji projektów badawczych służących kreowaniu i rozwojowi innowacyjności firm i regionów.

Będą też rozważać, czy między- i wewnątrzinstytucjonalna pomoc badaczom w zakresie zarządzania projektami badawczymi jest wystarczająca, jakiego rodzaju wsparcia oczekują członkowie zespołów badawczych i czy oferta istniejących ośrodków wspierania badań w pełni je zaspokaja.

Wśród poruszanych kwestii znajdzie się propozycja stworzenia międzyuczelnianego ośrodka wspierania badań, świadczącego usługi na rzecz uczelni i instytucji naukowych. Zainteresowani dowiedzą się, jak zaprojektować i stworzyć międzyuczelnianą platformę współpracy badawczej.

Seminarium NetWORKs rozpocznie się 5 czerwca. Będzie tu czas na wymianę doświadczeń między władzami jednostek naukowych a przedstawicielami środowisk biznesowych w obszarze zarządzania projektem badawczym oraz tworzenia „Unii Innowacji”. Uczestnicy spotkania omówią istniejące i planowane inicjatywy wspierające badania i innowacje. Tematyka wystąpień będzie obejmować zagadnienia związane z rolą władz jednostek naukowych w kreowaniu innowacji oraz europejskimi, krajowymi i regionalnymi mechanizmami wsparcia badań wdrożeniowych.

Konferencja NetWORKs poświęcona krajowym i europejskim praktykom systemowego wspierania badań odbędzie się 6 czerwca. Zaprezentowane tu zostaną wyniki badań dotyczące potrzeb zespołów badawczych oraz czynników determinujących efektywną współpracę B+R pomiędzy instytucjami naukowymi a biznesowymi. Omawiane będą najlepsze praktyki w zakresie tworzenia i funkcjonowania biur działających na rzecz rozwijania prac badawczych. Wnioski płynące z wystąpień mogą posłużyć za punkt wyjścia w dyskusji na temat współpracy uczelni i jednostek naukowych z przedsiębiorstwami, mogą również przyczynić się do zapoczątkowania rozważań nad zasadnością powołania międzyuczelnianego ośrodka wspierania badań.

Seminarium i konferencja są organizowane w ramach projektu „Zarządzanie projektem badawczymi komercjalizacja wyników badań. Studia podyplomowe dla pracowników jednostek naukowych i podmiotów działających na rzecz nauki” przez Stowarzyszenie “Edukacja dla Przedsiębiorczości”, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w ścisłej współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Projektów Badawczych UE oraz Krajową Radą Koordynatorów Projektów Badawczych. Wydarzenia towarzyszą Tygodniowi Innowacyjnych Regionów w Europie – Wire 2012 (The Week of Innovative Regions WIRE 2012).

Program, formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji na temat Seminarium i Konferencji NetWORKs można znaleźć na stronie projektu: www.zpb.edp.org.pl.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: