AutoCAD Plant 3D w gdańskim BiproRafie.

05.04.2012 Skomentuj pierwszy

Specjalizujące się w projektowaniu instalacji przemysłowych w przemyśle paliwowym, gdańskie biuro projektowe BiproRaf w 2010 roku zdecydowało się na wdrożenie oprogramowania AutoCAD Plant 3D. Dzięki temu udało się znacząco skrócić czas projektowania instalacji.

 

BiproRaf Sp. z o.o. działa na polskim rynku od 37 lat. Świadczy usługi projektowe dla wielu branż, w szczególności dla sektora petrochemicznego, budowlanego, realizuje także projekty wielobranżowe w sektorze stacji gazu płynnego (LPG). Spółka może pochwalić się ponad 20-letnią współpracą z największymi firmami z branży petrochemicznej, w tym m.in. z Grupą LOTOS S.A. W roku 2011 spółka zmieniła właściciela i weszła w skład grupy technologicznej ASE sp zoo.

BiproRaf Sp. z o.o. zdecydował się na zakup nowoczesnego oprogramowania Autodesk w ramach strategii dynamicznego rozwoju. Plany gdańskiej spółki obejmują daleko idące zmiany polegające na rozszerzeniu zakresu działalności biura o nowych partnerów i obszary działania, takie jak: skraplanie gazu ziemnego z kopalni węgla kamiennego , biogazownie, oczyszczanie gazów w skruberach z systemem Reither czy wytwarzanie energii w skojarzeniu  czyli mała energetyka. Zastosowanie oprogramowania do projektowania trójwymiarowego jest elementem tej strategii.

 

Oprogramowanie dostarczyła spółka MAT Usługi Informatyczne, Autoryzowany Partner Autodesk. Firma wspiera proces wdrożeniowy i szkoleniowy.

Cała instalacja w jednym modelu

Jednym z pierwszych projektów realizowanych przy użyciu AutoCAD Plant 3D była instalacja ksylenów na potrzeby Rafinerii Gdańskiej. "Nad tym projektem pracujemy od początku 2011 roku." - mówi Marek Foltynowicz, prezes BiproRaf Sp. z o.o. " Od samego początku AutoCAD Plant 3D był bardzo pomocny. Pozwolił na ścisłą współpracę zespołów, które projektowały dotychczas niezależnie, a efekty ich pracy należało skonfrontować dopiero w końcowych etapach projektu. Obecnie projektanci części mechanicznej: kolumn, pomp i orurowania oraz projektanci części budowlanych po skończeniu własnego fragmentu projektu mogą natychmiast zweryfikować wspólny efekt swojej pracy i na jednym widoku otrzymanym w AutoCAD Plant 3D obejrzeć, czy na przykład jedno z urządzeń pomiarowych nie znajduje się zbyt blisko ściany, co spowodowałoby problemy z odczytaniem wskazań. Oprogramowanie umożliwia wykrycie kolizji, czyli miejsc, w których poszczególne elementy projektu z części budowlanej i mechanicznej pojawiają się w tym samym miejscu modelu. Widząc trójwymiarowy obraz przestrzenny całej instalacji łatwiej jest także dopracować szczegóły projektu, uwzględniając m.in. ergonomię rozmieszczenia urządzeń pomiarowych, tak by odczyt był możliwie najwygodniejszy dla pracownika rafinerii." - dodaje Marek Foltynowicz.

Wybór oprogramowania podyktowany był wieloma czynnikami, w tym niebagatelną rolę odgrywał stosunek ceny do funkcjonalności. "AutoCAD Plant 3D oferuje bardzo zaawansowaną funkcjonalność w rozsądnej cenie” - ocenia Marek Foltynowicz.

AutoCAD Plant 3D zawiera funkcje środowiska AutoCAD rozszerzone m.in. o narzędzie do definiowania i używania w projekcie gotowych elementów, takich jak rury, kratownice itp. Do dyspozycji użytkownika oddano m.in. bibliotekę modeli elementów, które są zgodne ze standardami ANSI/ASME (B16) oraz DIN/ISO. AutoCAD Plant 3D  pozwala obejrzeć model całej instalacji ze wszystkimi elementami i detalami na obrazie trójwymiarowym. Dzięki temu, że oprogramowanie jest kompatybilne z innymi produktami Autodesk przygotowane w innych aplikacjach komponenty można użyć do tworzenia modelu całości, co znacznie skraca i upraszcza proces projektowania instalacji, pozwala także uniknąć wielu błędów. Wart podkreślenia jest również przyjazny dla użytkownika generator specyfikacji.

Ważna jest również możliwość stosunkowo szybkiego wprowadzania zmian. „Początek projektu wiąże się z częścią technologiczną. Technologowie projektują jakie zbiorniki będą potrzebne i jakim poszczególnym etapom procesu obróbki poddawany jest surowiec. Nawet jeżeli na tym etapie nie uwzględni się jakiegoś  istotnego elementu projektu, np. tego, że oprócz postaci gazowej w rurze mogą pojawić się skropliny i trzeba zaprojektować  dodatkowy zbiornik, to AutoCAD Plant 3D ułatwia wykonanie takiej modyfikacji w krótszym czasie w już zaprojektowanej instalacji" - mówi Daniel Burzyński – dyrektor ds. technicznych .

AutoCAD Plant 3D daje ogromne korzyści w obszarze kontaktów z klientami. Możliwości tego rozwiązania pozwalają m.in. na zaprezentowanie inwestorom proponowanych rozwiązań w postaci trójwymiarowych rysunków izometrycznych czy rzutów instalacji. Taka prezentacja projektu pozwala lepiej zrozumieć proponowane rozwiązania.

Wdrożenie - to nie było aż takie trudne

Narzędzie Autodesk posługuje się normami, co oznacza, że wszystkie informacje dotyczące np. przekrojów stosowanych rur i parametry innych elementów instalacji, które pobierane są z bibliotek mogę być automatycznie wczytane do modelu.

"Dzięki wcześniejszemu doświadczeniu w pracy z podobnymi narzędziami udało nam się bardzo szybko wdrożyć AutoCAD Plant 3D w naszym biurze projektowym. Oprogramowanie to posługuje się tym samym językiem komend, co inne rozwiązania do modelowania przestrzennego i nie trudno jest je przyswoić." - stwierdza Ryszard Krysa – główny projektant .

Korzyści dla biura projektowego

"Argumenty natury ekonomicznej były ewidentnie po stronie AutoCAD Plant 3D. Przewidywaliśmy, co potwierdziło życie, że uda nam się nauczyć posługiwania narzędziem w krótkim czasie, co miało dla nas również duże znaczenie, bo czas to pieniądz." - mówi Marek Foltynowicz. "Patrząc na decyzję o wyborze AutoCAD Plant 3D w kategorii strategicznej należy dodać, że są duże szanse na to, by w miarę zyskiwania na popularności oprogramowanie to stało się standardem biznesowym. Zauważamy konsekwentny rozwój oprogramowania w pożądanym kierunku” – ocenia Marek Foltynowicz.

Instalacja ksylenów - reaktory bielenia wraz z orurowaniem. Projekt wykonany w BiproRaf przy wykorzystaniu AutoCAD Plant 3D

Instalacja ksylenów – zespół filtrów. Projekt wykonany w BiproRaf przy wykorzystaniu AutoCAD Plant 3D 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: