Wiele zadań, jedno rozwiązanie: Allplan i PDF

27.03.2012 Skomentuj pierwszy

Jednym z najważniejszych zadań komunikacyjnych projektanta jest przekonanie inwestiora do swojego pomysłu i tym samym wygranie przetargu na projekt. Nawet we wczesnym etapie, wymiana informacji może nastręczać trudności. To co ekspert może wydedukować ze skomplikowanych dwuwymiarowych rysunków i kolumn z wzorami, może dla inwestora być dużym wyzwaniem. Aczkolwiek, szansa powodzenia dla architekta wzrasta, jeśli dysponuje on narzędziem, które przygotuje atrakcyjnie wyglądające szkice i dokumenty łatwe do zrozumienia.

Następnym krokiem jest projektowanie obiektu i realizacja. Jest to bardzo skomplikowany, powiązany proces uwzględniający wielu uczestników projektu, począwszy od architekta przez inżynierów, fachowych kreślarzy, inwestorów, podwykonawców i urzędników. Jako, że pracują oni zwykle z różnymi systemami, trudności w komunikacji są nieuniknione. Wymiana danych często okazuje się skomplikowana i czasochłonna, gdy ważne informacje takie, jak opisy, klasyfikacje lub dane budowli są zagubione, a gdy muszą być wprowadzone lub dostarczane wielokrotnie w przypadku zmian, staje się to procesem o dużym nakładzie pracy. Ryzyko błędów zwiększa się z każdym etapem. Konieczna jest praktyczna, całościowa wymiana informacji, która uwzględni wszystkich uczestników procesu budowlanego. Wszystkie dane powstałe przed, w trakcie i po fazie budowy muszą być zarządzane i przechowywane w przejrzysty sposób: aktualne dane powinny być dostępne szybko, w zależności od kontekstu – i powinno to być wykonywane w sposób możliwie jak najbardziej uniezależniony od wykorzystywanego oprogramowania.

Nawet po ukończeniu projektu, wymiana danych nadal odgrywa ważną rolę, ponieważ architekci i inżynierowie muszą odpowiadać na ewentualne roszczenia gwarancyjne inwestorów. Projektant musi mieć możliwość udostępnienia inwestorowi kopii projektów itd. na życzenie.Do niedawna, tak długi okres archiwizacji projektów mógł być zagwarantowany tylko w formie papierowej. Jednak urzędowy wymóg przechowywania dokumentacji do 30 lat w niektórych krajach sprawiał, że zwiększało to konieczność posiadania odpowiedniej przestrzeni i nakładów pieniężnych.Stąd też wymóg cyfrowej archiwizacji, która spełnia wymagania prawne przy utrzymaniu niskich kosztów.

Rozwiązania dostępne w Allplan: od PDF-3D do PDF/A
Nemetschek Allplan jest poddany ulepszaniu programowo wspomaganej komunikacji w całym procesie projektowania i realizacji budowli w sposób kompleksowy i w długim cyklu czasu – od wstępnych szkiców prezentacyjnych i ciągłej wymiany danych, aż po archiwizację dokumentacji. Osiągane jest to dzięki temu, że Allplan jako otwarta platforma obsługuje ponad 50 formatów, włączając w to niezależne od dostawcy formaty PDF i IFC, jak i DWG, DXF i DGN. Dane mogą być importowane, zapisywane i wymieniane z łatwością. Ze względu na otwartość platform, wymiana danych jest możliwa nawet dla początkujących. Wszystkie funkcje importu i eksportu danych są oczywiste.

Dodatkowo współpraca z Adobe pozwoliła użytkownikom pracować z plikami PDF-3D, które są zintegrowane z Allplan’em, jako format standardowy.  To pozwala znacząco zoptymalizować procesy objaśnień: wszystkie związane z projektem informacje takie, jak rysunki i modele CAD, teksty, opisy i formularze są scalone w pojedynczym pliku jako bezpieczny i kompaktowy PDF, a następnie wysyłane drogą elektroniczną do innych członków zespołu projektowego. Można to wykorzystać nie tylko do codziennych zastosowań projektowych, ale również i w szczególności podczas wykonywania dla klientów prezentacji koncepcji. Poprzez użycie cyfrowego folderu projektowego PDF-2D/3D, tworzony z udziałem Adobe Acrobat architekt może przygotować prezentację w Allplan. Widoki, wizualizacje, weryfikacje i filmy wprost aż do wirtualnych spacerów po budynku są czytelnie pogrupowane razem w jednym cyfrowym archiwum.


Przykład cyfrowej planszy projektowej.

Również dla inżynierów, praca z PDF-3D oferuje wiele korzyści. Mogą oni generować z Allplan’aPDFy, które zawierają inteligentne funkcje takie, jak warstwy projektowe, możliwy do przeszukiwania tekst i interaktywne modele 3D. W przeciwieństwie do formatów wymiany CAD, układ PDF jest wyświetlany w sposób poprawny i zgodny ze skalą – niezależnie od sprzętu, systemu operacyjnego i używanego oprogramowania CAD.

 

Złożone dane o projekcie, jak teksty, tabele lub modele mogą być zarządzane i spakowane w jeden plik PDF.

W przeciwieństwie do innych dostawców, którzy dostarczają rezultatów importu w najlepszym razie w postaci plików rastrowych, w Allplan’ie dostępne są one w postaci wektorowej, zarówno teksty, linie, okręgi i tak dalej. Możliwe jest także utworzenie dokumentów PDF w skali szarości.

Wszystkie dokumenty są oczywiście należycie zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Za pomocą kilku kliknięć użytkownik może określić czy plik ma być zabezpieczony hasłem i czy może być drukowany.

Łatwa archiwizacja projektów przy wykorzystaniu PDF/A
Allplan posiada też oparte na PDF rozwiązania do archiwizacji projektów: format plików PDF/A zintegrowany z Allplan’em gwarantuje czytelność przez wiele lat i pozwala użytkownikom spełnić kryteria wymaganych okresów przechowywania dokumentacji w sposób łatwy i tani. PDF/A jest standardem ISO dla długookresowego archiwizowania dokumentów cyfrowych. W przeciwieństwie do standardowego PDF lub innych rozwiązań firmowych (DXF, DWG, DGN), standard ISO zapewnia certyfikację, która ważna jest przez długi okres czasu, jest dostępna dla wszystkich i może być odczytywana wielokrotnie na zasadzie niezależności od producenta. Dokument PDF/A może być utworzony w Allplan bez dodatkowych zasobów: użytkownicy po prostu wybierają wymagany format archiwizacji. W porównaniu do PDF, opcje dla wyświetlania i zabezpieczeń dostępu są ograniczone. Zamiast tego, otwarty standard gwarantuje archiwizację w długim okresie i w sposób czytelny zapisuje dużo więcej informacji niż papierowa powierzchnia projektu.

 

Łatwe tworzenie pliku PDF/A.

Szybki, prosty, niezawodny: praca z Allplan’em i PDF

Architekci i inżynierowie mogą komunikować się łatwiej i bardziej efektywnie ze wszystkimi uczestnikami procesu projektowego, którzy używają plików PDF jako nośnika informacji. Wynikiem tego są krótsze cykle projektowe, lepsza jakość danych i uproszczona koordynacja procesów z inwestorami, partnerami projektowymi i kierownictwem budowy, przy jednoczesnej redukcji kosztów.

Cyfrowy folder projektowy pozwala znacząco poprawić komunikację pomiędzy architektami i inwestorami. Projektanci wprawiają w zachwyt profesjonalnie przygotowanymi prezentacjami i unika się nieporozumień jużu podstaw dzięki stworzeniu dobrej relacji z klientem.

Cyfrowe archiwizowanie projektów w PDF/A jest szybsze, prostsze, oszczędza przestrzeń i jest oszczędniejsze niż archiwizacja fizycznych rysunków. Projektanci mogą też zaoferować inwestorom dodatkową usługę w formie archiwum PDF/A umieszczonym na DVD, co daje przewagę nad konkurencją.

Zalety pracy z Allplan i PDF, w skrócie:

  • Wizualnie atrakcyjne, łatwe do zrozumienia prezentacje z cyfrowym folderem projektowym
  • Prosty i wydajny proces objaśnień dzięki posługiwaniu się PDF-3D
  • Krótsze cykle planowania i lepsza jakość danych dzięki wymianie za pośrednictwem PDF
  • Oszczędne, nie zajmujące miejsca archiwizowanie projektów z PDF/A

Podsumowanie
Już od pierwszej planszy prezentacji i wymiany danych w procesie projektowania budowli poprzez realizację aż do archiwizacji, zagadnienie przepływu informacji odgrywa główną rolę. Dane muszą być prezentowane klientom w sposób wizualny i w taki sposób, aby łatwo można było je zrozumieć. Opisy, klasyfikacje i dane budowlane są wymieniane pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi w budowę, co może być stałym źródłem błędów z uwagi na stosowanie różnych systemów. Stałe archiwizowanie projektów na papierze jest drogie i czasochłonne. Do tych wszystkich zadań Allplan oferuje rozwiązania oparte na PDF opracowane przy współpracy z firmą Adobe, a także 50 różnych formatów plików oraz IFC. Projektanci mogą prezentować atrakcyjne wizualnie, łatwe do zrozumienia rezultaty w formacie PDF-3D. Wszystkie informacje związane z projektem takie, jak rysunki i modele CAD, teksty, tabele i formularze są dostarczane w pojedynczym, kompaktowym i zabezpieczonym pliku PDF, a następnie rozsyłane do wszystkie uczestników projektu. W wyniku tego, architekci i inżynierowie mogą komunikować się dużo prościej i efektywniej. Format PDF/A wbudowany w Allplan’a gwarantuje czytelność projektów przez wiele lata i pozwala użytkownikom spełnić wymagania okresów przechowywania dokumentacji w sposób łatwy i przy niskim koszcie.

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: