W marcu w stolicy Festiwal Młodych Naukowców
Trwają przygotowania do Festiwalu Młodych Naukowców. Święto najzdolniejszych polskich uczniów i studentów odbędzie się 17 i 18 marca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W ramach festiwalu odbędzie się Konferencja Naukowa oraz Warsztaty Technologiczne, a także rozstrzygnięty zostanie Konkurs Prac Młodych Naukowców.
Organizatorami przedsięwzięcia są Fundacja Zaawansowanych Technologii, Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci i Centrum Nauki Kopernik.
Podczas festiwalu odbędzie się finał konkursu na oryginalny uczniowski projekt badawczy. Spośród zgłoszonych jesienią prac z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych i społecznych jury wybrało już 20 najlepszych projektów, które zostaną zaprezentowane w Warszawie podczas otwartej sesji plakatowej. Wyniki pracy młodych badaczy przedstawione na specjalnie przygotowanych plakatach będą mogli poznać wszyscy goście CNK, którzy będą też mieli szansę porozmawiać z autorami projektów.
Autorzy prac ocenionych przez jury jako najlepsze, zaprezentują je podczas finału organizowanego przez Komisję Europejską konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) w Bratysławie, a zdobywcy nagród specjalnych będą reprezentować Polskę podczas światowych finałów konkursu Intel ISEF w Pittsburghu, gdzie spotkać się ma ponad 1500 uczestników z 65 państw.
W trakcie festiwalu odbywać się będą również warsztaty dla uczniów i nauczycieli z sieci Klubów Młodego Odkrywcy. Uczniowie, wkrótce być może kolejni uczestnicy EUCYS i Intel ISEF, będą mieli okazję pracować w nowoczesnych laboratoriach CNK. Nauczyciele natomiast dowiedzą się, jak wspierać młode talenty i jak odnosić sukcesy w pracy z dziećmi, które nieraz wiedzą więcej niż dorośli. Dodatkową atrakcją dla nauczycieli będą warsztaty na interaktywnej platformie Intel Teach Advanced Online. To narzędzie umożliwiające tworzenie wspólnych interdyscyplinarnych ścieżek edukacyjnych. Wykorzystanie funkcjonalności platformy służy podniesieniu efektywności procesu dydaktycznego i ukierunkowaniu go na kształcenie u uczniów umiejętności XXI wieku.
Trzecim kluczowym wydarzeniem festiwalu będzie konferencja naukowa "Pomysł i co dalej? Nowe ścieżki kariery w świecie opartym na innowacjach" poświęcona przyszłości młodych, zdolnych ludzi. Wystąpienia pozwolą na spojrzenie na szanse i bariery w rozwoju młodych talentów widziane z różnych perspektyw: akademickiej, biznesowej oraz instytucji z otoczenia biznesu. Debata dotyczyć będzie najbardziej obiecujących ścieżek karier naukowych, stanu infrastruktury R&D w firmach działających w Polsce, a także istniejących możliwości komercjalizacji swoich wynalazków i pomysłów. W debacie wezmą udział czołowe postaci ze świata polskiej nauki i przedstawiciele firm o silnym zapleczu R&D zlokalizowanym na terenie Polski.