Konkurs z pogranicza 7. PR i programu Konkurencyjność i Innowacje

30.01.2012 Skomentuj pierwszy

Finansowanie działalności, która już nie może zostać określona jako badania naukowe, lecz nie jest jeszcze dotacją na działalność produkcyjną, zapewnia Program na Rzecz Wspierania Polityki Dotyczącej Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (CIP-ICT PSP). 



Stanowi on pomost między 7 Programem Ramowym UE a krajowymi programami wsparcia inwestycyjnego finansowanymi z funduszy strukturalnych. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE poinformował PAP, jakie tematy mogą pojawić się w szóstym konkursie, który zostanie otwarty na początku lutego.

Jak informuje Małgorzata Szołucha z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE (KPK), celem Programu CIP-ICT PSP jest wsparcie działań zmierzających do szybkiego wdrożenia technologii informacyjnych i komunikacyjnych m.in. w gospodarce, w administracji publicznej, w usługach na rzecz ochrony zdrowia oraz usługach biznesowych i pobudzenie innowacyjności i konkurencyjności poprzez zwiększenie zakresu stosowania i inwestowania w te technologie.

Mogą z niego skorzystać ministerstwa zdrowia, przemysłu, transportu, infrastruktury, narodowe centra, jednostki administracji regionalnej i lokalnej, partnerzy z przemysłu mający kontakty z odbiorcami i użytkownikami nowych technologii, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne jednostki. W programie wymagane jest stworzenie międzynarodowego konsorcjum. Tegoroczny konkurs potrwa do połowy maja.

Zbliżający się konkurs, jak przewiduje KPK, z dużym prawdopodobieństwem obejmie technologie na rzecz inteligentnych miast, technologie dla zdrowia, komfortowego funkcjonowania osób starszych oraz integracji, na rzecz innowacyjnej administracji i usług publicznych, a także treści cyfrowe i otwarty dostęp do informacji oraz systemy bezpieczeństwa w e-usługach.

W ramach technologii na rzecz inteligentnych miast na dofinansowanie mają szansę projekty inteligentnej infrastruktury cyfrowej na rzecz oszczędności energetycznej, inteligentne systemy transportowe na rzecz mobilności oraz usługi internetowe.

Treści cyfrowe i otwarty dostęp do informacji to obszar, w który wpisują się projekty dotyczące Europejskiej biblioteki cyfrowej - Europeana, otwartych danych i otwartego dostępu do informacji naukowych, prawnych aspektów informatyzacji sektora publicznego oraz usługi e-learningowe dla matematyki i nauk ścisłych.

Technologie ICT dla zdrowia, komfortowego funkcjonowania osób starszych oraz integracji obejmują usługi i aplikacje na rzecz zintegrowanej opieki zdrowotnej, innowacje na rzecz promocji zdrowia i aktywnego starzenia się, technologie zapobiegające upadkom osób starszych i asystujące im w życiu codziennym, systemy nawigacji, usługi w telemedycynie, interoperacyjne systemy w dziedzinie zdrowia.

Projekty dotyczące systemów bezpieczeństwa w e-usługach mogą obejmować bezpieczeństwo w sieci, zagadnienie cyberprzestępczości, wykrywanie, zapobieganie i eliminowanie zagrożeń w sieci, budowanie społeczności w zakresie wymiany informacji i skutecznego reagowania na zagrożenia w sieci, mobilne aplikacje dla biznesu oraz udział systemów satelitarnych dla pełnego dostępu do szerokopasmowego internetu w Europie.

KPK organizuje 31 stycznia w Warszawie otwarty i bezpłatny dzień informacyjny dla 6 konkursu w Programie CIP-ICT PSP, dla osób zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania ze środków UE na innowacyjne międzynarodowe projekty w obszarze ICT. Przedstawione tu zostaną zagadnienia związane z aplikowaniem do konkursu, jego szczegółowe tematy oraz procedura oceny wniosków przez niezależnych ekspertów powoływanych przez KE. Uzupełnieniem będą prezentacje już realizowanych projektów, które uzyskały dofinansowanie KE w poprzednich konkursach.

Dzień informacyjny odbędzie się w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, przy ul. Pawińskiego 5 B. Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie internetowej.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: