Nowe frezy palcowe optymalizują obróbkę wykończeniową elementów z tytanu
14.07.2011
Skomentuj pierwszy
Nieustannie poszukując możliwości poprawy efektywności obróbki skrawaniem dla swoich klientów, specjalista ds. narzędzi skrawających i systemów narzędziowych - firma Sandvik Coromant dodała do swojego imponującego asortymentu CoroMill® Plura serię wyspecjalizowanych frezów palcowych do wykończeniowej obróbki tytanu. Frezy te, m.in. za sprawą innowacyjnego kąta pochylenia linii śrubowej o wartości 50°, cechują się łagodnym przebiegiem procesu skrawania stopów tytanu, powszechnie używanych w przemyśle lotniczym. Opracowano je szczególnie do obróbki wykończeniowej i półwykończeniowej głębokich kieszeni w elementach cienkościennych. Ich konstrukcja umożliwia wydajne skrawanie metalu bez wywoływania drgań.
Zdjęcie:Firma Sandvik Coromant dodała do swojego imponującego asortymentu CoroMill® Plura serię wyspecjalizowanych frezów palcowych do wykończeniowej obróbki tytanu. Frezy te charakteryzują się kątem pochylenia linii śrubowej o wartości 50°.
Przemysł lotniczy jest pod względem technicznym jednym z najbardziej wymagających na świecie. W związku z używaniem materiałów trudnoobrabialnych, takich jak tytan, wymagającymi specyfikacjami i stałymi ograniczeniami czasowymi, występuje ciągłe zapotrzebowanie na rozwiązania techniczne, które mogą pomóc zoptymalizować proces skrawania. Wiele elementów konstrukcyjnych kadłubów samolotów wykonuje się ze stopów tytanu, a duża ich część, jak belki podwozi, kesony centropłatów, wysięgniki mocowania silników, żebra skrzydeł oraz prowadnice klap/slotów, charakteryzuje się mnogością operacji obróbki kieszeni.
Standardowy asortyment frezów CoroMill Plura opracowano w celu pokrycia zapotrzebowania na typowe długości i promienie dla operacji obróbki kieszeni realizowanych na obrabiarkach 3- i 5-cio osiowych, jednakże specyficzne własności fizyczne stopów tytanu, które w porównaniu ze stalami są trudnoobrabialne spowodowały, że firma Sandvik Coromant opracowała nowe rozwiązanie - pełnowęglikowy frez palcowy z kątem pochylenia linii śrubowej 50°, który minimalizuje siły skrawania i powoduje powstawanie małych wiórów, co jest niezbędne dla skuteczności operacji wykończeniowych.
Skierowane do obrabiających stopy tytanu o twardości do 48 HRc nowe frezy są idealne do wykończeniowego frezowania głębokich kieszeni z zaokrągleniami w narożach. Pozostałe właściwości techniczne obejmują: przewężenie trzonka dla zapewnienia dogodnego dostępu, wyjątkową długość 5xD z promieniem 6,35 mm (1/4 cala) oraz zmienną głębokość rowków wiórowych zależnie od zastosowania. Nowe frezy palcowe dostępne są w niezawodnym gatunku węglikowym GC1620 i posiadają wielowarstwowe pokrycie PVD dla zapewnienia dużej trwałości przy wysokich parametrach skrawania w obszarze stosowania materiałów ISO S oraz ISO M.
Przykładowo, testy wykazują, że w czasie obróbki stopu tytanu Ti-6Al-4V nowymi frezami CoroMill Plura można osiągnąć trwałość wynoszącą 94 minuty, przy głębokości skrawania 0,5 mm, prędkości skrawania 120 m/min i posuwie 0,1 mm/obr.
Frezy dostępne są w średnicach od 4 do 20 mm.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
Frezowanie robotami CNC
Ceramiczne płytki skrawające do toczenia z wysokimi prędkościami
Edgecam i frezowanie na tokarce
Frezowanie elektrod hybrydowo w VISI Machining 3D
Frezowanie zgrubne w VISI Machining 3D
Generowanie operacji frezowania 2.5D w VISI Machining
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI