W kwietniu w Łodzi XI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

04.04.2011 Skomentuj pierwszy
"Piknik Naukowy" w Manufakturze, warsztaty językowe w ramach "Dni Języków" i wykłady poświęcone ubiegłorocznym laureatom Nagrody Nobla, takie atrakcje czekają na uczestników XI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, który odbędzie się w Łodzi między 11 a 19 kwietnia. Tegorocznej edycji towarzyszy hasło "Inwestuj w siebie".

"Celem łódzkich festiwali jest prezentacja roli nauki w rozwoju gospodarczym miasta i województwa, uświadomienie społeczeństwu tej roli, popularyzacja i prezentacja osiągnięć naukowych, pobudzenie młodzieży do pogłębiania wiedzy, promocja nauki, techniki i sztuki, integracja środowiska naukowego w regionie" - informuje dyrektor biura Festiwalu Edward Karasiński.

Dla gości 9-dniowej imprezy przygotowano wykłady, pokazy naukowe, warsztaty, wycieczki, dyskusje i konkursy skupione w 12 blokach tematycznych. Festiwal zainauguruje uroczystość wręczenia statuetek "Łódzkie Eureka" - nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne o randze ogólnokrajowej i międzynarodowej. Impreza odbędzie się 11 kwietnia w Urzędzie Miasta.

Jedną z największych atrakcji Festiwalu będzie "Piknik Naukowy", (16 i 17 kwietnia) w łódzkiej Manufakturze. Dla gości Pikniku przygotowano przede wszystkim pokazy naukowe: "Fizyka na wesoło", "Barwy chemii", "Jak uwięzić drobnoustroje - techniki immobilizacji" czy "Cuda natury - organizmy świecące".

Z okazji Festiwalu wiele atrakcji przygotowały również łódzkie muzea. W Muzeum Farmacji dzieci i młodzież szkolna będą mogli wziąć udział w specjalnej grze. Podzieleni na grupy uczestnicy na podstawie otrzymanych informacji będą wykonywali określone zadania, a na zakończenie rozwiążą krzyżówkę z zastosowaniem poznanego wcześniej słownictwa. Muzeum Książki Artystycznej zaprezentuje pokaz m.in. odlewania czcionek metalowych oraz ręcznego składania tekstów.

Dla miłośników wycieczek przygotowano wyprawy do łódzkich elektrociepłowni i zajezdni tramwajowej, a także śladami skał i skamieniałości regionu łódzkiego. Podczas "Dni Języków" będzie można dowiedzieć się, jaka metoda nauki języków obcych jest dla nas najskuteczniejsza i skorzystać z próbnej lekcji języka hiszpańskiego, rosyjskiego a nawet nowogreckiego.

W ramach bloku "Nobliści 2010" goście Festiwalu poznają sylwetkę Roberta Edwarda - twórcy metody in vitro - laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny oraz Mario Vargasa Llosy, zwycięzcy w dziedzinie literatury. Będzie można również przyjrzeć się bliżej grafenowi - nowej formie węgla wytworzonej w 2004 r. przez Andre Geima i Konstantina Novoselova z Uniwersytetu w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

W ramach imprez towarzyszących festiwalowi będzie można zobaczyć pokaz nieba w planetarium i dowiedzieć się, jak możemy orientować się w przestrzeni kosmicznej za pomocą postrzeganych gwiazd i co mogą nam one powiedzieć. Dzieci uczestniczące w zajęciach "Chemia Bajeczna" dowiedzą się zaś, jakiej trucizny użyła zła macocha do zatrucia jabłka, które podała Królewnie Śnieżce, z jakich kryształów zbudowany został zamek Królowej Śniegu i czy Kopciuszek mógł rozdzielać popiół od piasku bez użycia mikroskopu.

XI Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi organizują: Łódzkie Towarzystwo Naukowe, Urząd Miasta łodzi oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu Nauki wraz z programem są dostępne na stronie: www.festiwal.lodz.pl

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: