Skanowanie architektury palladiańskiej

17.05.2010 Skomentuj pierwszy
Geospatial Survey Solutions i Deri Jones & Associates (firmy GSS/DJA) wykonały pomiary budynku Penicuik House w Midlothian w Szkocji, wykorzystując skanowanie laserowe 3D.
 

Budynek Penicuik House w Midlothian jest uważany za najlepszy przykład architektury palladiańskiej w Szkocji. Wzniesiony w latach 1761-1769 budynek znajduje się w centrum ważnego XVIII-wiecznego krajobrazu na obrzeżach Edynburga. W roku 1857 budynek został rozbudowany przez projektanta Davida Bryce’a, który ponad dwukrotnie zwiększył jego początkową powierzchnię. W 1899 roku budynek został strawiony przez pożar i od tamtego czasu stanowi okazałą ruinę, która dalej niszczeje. W latach 50-tych zawaliła się zachodna ścian, a wnętrze zaczęła porastać roślinność.
 

Alistair Carty z Archaeoptics polecił funduszowi utworzonemu dla ochrony budynku Penicuik House firmy GSS/DJA jako wykonawców zewnętrznych i wewnętrznych pomiarów budynku z wykorzystaniem skanowania laserowego. Łącząc szybkość i mobilność skanera laserowego FARO® z własnym skanerem TOF (wykorzystującym metodę czasu przelotu o zasięgu 250 m), firmy GSS/DJA mogły stworzyć jeden system, pozwalający na zgromadzenie danych potrzebnych architektom do wykonania dokładnych i szczegółowych rysunków istniejącego budynku.

Pierwsze spotkanie na miejscu z architektami i inżynierem budowlanym pozwoliło rozpoznać szereg problemów praktycznych, dotyczących wykonania pomiarów. Zanim komukolwiek pozwolono wejść do budynku, należało sprawdzić stabilność murów i ścian tej słabej konstrukcji, używając w tym celu podnośnika koszowego – znaczenie bezkontaktowego sposobu skanowania laserowego stało się oczywiste.

Skanowanie wnętrz za pomocą skanera laserowego FARO z podłączonym akumulatorem wymagało ostrożnego przenoszenia skanera z miejsca na miejsce – pracę utrudniało mokre, porośnięte mchem rumowisko i konieczność usuwania dużych ilości liści rosnącej tam roślinności. Pomiary wnętrz zostały przeprowadzone pod czujnym okiem inżyniera budowlanego, który wskazywał niebezpieczne miejsca i dbał, aby prace przebiegały zgodnie z surowymi wymogami BHP, zapisanymi w metodologii robót.

Po powrocie do biura dane skanowania zostały przetworzone przez pracowników w oprogramowaniu FARO® Scene, poszczególne chmury zostały połączone ze sobą oraz przypisano je do punktów referencyjnych. Narzędzia filtrujące i oczyszczające usunęły przed dalszą obróbką wszystkie zbędne dane, pozostawiając w modelu punktowym tylko dane wymagane.
 

Firmy GSS/DJA wykorzystały oprogramowanie Pointools i Rhino, aby uzyskać użyteczne dla klienta dane z przetworzonych chmur punktów – szereg wysokiej rozdzielczości ortorektyfikowanych obrazów każdej ściany budynku, z zewnątrz i od wewnątrz oraz szereg rysunków projektowych, pokazujących zeskanowane lokalizacje i odniesienia do plików Quicktime VR, utworzonych dla każdej z nich.

Deri Jones & Associates i Geospatial Solutions
Firmy DJA & GSS oferują usługi skanowania laserowego, kontrolę wymiarów, projektowanie 3D i wizualizację. Wykorzystując różnorodne oprogramowanie mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby przekształcać projekty z dwuwymiarowych szkiców w trójwymiarowe komponenty gotowe do produkcji. Potrafią również rejestrować istniejące konstrukcje na potrzeby inżynierii odwrotnej.

Jako czołowi projektanci systemów montażowych ze stali i aluminium, stosowanych w łodziach w Wielkiej Brytanii, mają 7-letnie doświadczenie w przemyśle ciężkim, dostarczającym około 70% konstrukcji stalowych do nowo budowanych statków rybackich w tym kraju. Na co dzień mają do czynienia ze złożonymi powierzchniami, pracując przy tak zróżnicowanych projektach, jak 4-metrowe pontony typu RIB i 300-stopowe żaglowce. Firmy GSS/DJA wcześnie zainwestowały w sprzęt Faro do skanowania wielkogabarytowego i posiadają już rozległe doświadczenia, od inżynierii odwrotnej kadłubów statków, po rejestrowanie rzymskich sarkofagów.

Zespół DJA/GSS słynie z dostarczania niezwykle dokładnych danych i prezentowania ich w formacie najdogodniejszym dla klienta. Mając 15-letnie doświadczenie w pracy z trójwymiarowymi systemami CAD i zasobami cyfrowymi, firmy DJA/GSS potrafią przekształcać niezwykle szczegółowe informacje, zarejestrowane podczas skanowania laserowego, w odpowiedni produkt końcowy dla klienta, począwszy od powierzchni CAD w formacie IGES, poprzez dwuwymiarowe rysunki CAD, po animowane prezentacje HDTV. Zapewniają również usługi renderowania i animacji 3D, pracując z dwuwymiarowymi rysunkami architektonicznymi lub trójwymiarowymi modelami CAD.
 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: