RADAN profesjonalne narządzie dla przemysłu obróbki blach

21.05.2009 Skomentuj pierwszy


Obecnie, gdy podczas projektowania i wykonania elementu, najważniejszy jest koszt, czas i dokładność, wiele firm zastanawia się jak te ważne cechy ze sobą połączyć. Zwykle producenci mają już jakieś utarte ścieżki, którymi dążą do osiągnięcia celu, jakim jest gotowy wyrób. Jednak zwiększenie dokładności pociąga za sobą wydłużenie czasu wykonania detalu i jednoczenie podniesienie kosztów produkcji.
 
Najczęściej spotykana sytuacja w firmie produkującej elementy blaszane, to taka, że dział konstrukcyjny posiada system CAD (często jest to system CAD 3D) zaś do działu technologicznego trafia dokumentacja techniczna na podstawie której technolodzy tworzą programy na konkretne maszyny. Często takie programowanie odbywa się bezpośrednio na pulpicie sterującym maszyną lub w najlepszej sytuacji przy pomocy oprogramowania komputerowego dedykowanego dla konkretnej maszyny. Zwykle jedna osoba odpowiada za programowanie i obsługę konkretnej maszyny. Niesie to za sobą wiele problemów i niebezpieczeństw. Zwróćmy uwagę tylko na kilka.
 
Maszyna, gdy jest programowania nie pracuje. Chcąc wykonać ten sam detal na różnych maszynach trzeba tworzyć program na każdą maszynę oddzielnie. Do wykonanie detalu konieczne jest zrobienie rysunku detalu od nowa dla potrzeb konkretnej maszyny.
 
Jak uniknąć tych i wielu innych z tym związanych sytuacji?
Bardzo naturalnym rozwiązaniem wydaje się jeden system komputerowego wspomagania wytwarzania CAM, który przejmie geometrie 2D lub 3D i pozwoli zaprogramować dowolną maszynę związaną z przemysłem obróbki blach (wycinarkę laserową, wodną, plazmową, płomieniem; wykrawarkę; giętarkę). Doskonałym rozwiązaniem spełniającym te oczekiwania jest system Radan oraz jego najnowsza wersja Radan 2009 R2PL.
 
Pierwszym krokiem w celu zaprogramowania obróbki w systemie Radan jest przejęcie geometrii z systemu CAD. Może to być dowolny system CAD 2D/3D dostępny na rynku.
 
 
Rys.1. Możliwości importowania plików 3D do Radan.
 
Następnie wykonuje się rozwinięcie i otrzymujemy rysunek 2D. Wszystkie przejścia między elementem rozłożonym a złożonym są wykonywane automatycznie.
Po wykonaniu rozwinięcia elementu, przechodzimy do modułu cięcia laserem, plazmą, płomieniem czy też strumieniem wodnym, modułu wykrawarki bądź tez modułu giętarki. W konkretnym module określamy technologię wykonania elementu. Technologia jest elementem przechowywanym i można ją wykorzystywać do programowania innych detali, sprawiając że działanie programu Radan staje się bardziej automatyczne.
 
Po zdefiniowaniu sposobu wycięcia lub wykrawania, następny krok to zdefiniowanie ile sztuk danego elementu nałożyć na określony arkusz lub grupę arkuszy.
 
 
Rys 2. Wynik nakładania.
 
Proces nakładania może być ręczny, półautomatyczny bądź automatyczny. W rozwiązaniu najbardziej zaawansowanym i zautomatyzowanym, użytkownik definiuje ile sztuk elementu(ów) nałożyć na określone arkusze a wszystkie pozostałe operacje typu: wykonanie obróbki, określenie kolejności cięcia, kontrola poprawności wykonania i wygenerowanie kodu wykonywane są automatycznie.
Radan posiada w pełni zautomatyzowany moduł do zaginania.
 
 
Rys. 3. Symulacja gięcia na maszynie.
 
Kalkuluje on automatycznie sekwencje zaginania, doboru narzędzi i ustawienia zderzaków. Użytkownik tylko sprawdza na symulacji pracy maszyny czy nie występują kolizje i generuje raport wykonania procesu gięcia. Efekt finalny operacji obróbczych to wygenerowanie kodu NC na maszynę. Poza kodem NC, Radan generuje również szereg dokumentacji warsztatowych w postaci plików tekstowych czy też html.
 
Większość potrzeb przedsiębiorstw w zakresie wspomagania komputerowego CAM kończy się na wygenerowaniu kodu NC. Radan oferuje znacznie więcej. Ważnym elementem w procesie produkcji jest koszt wykonania. Program oferuje narzędzia do szacowania kosztu wykonania detalu oraz wygenerowania profesjonalnego dokumentu ofertowego z wszelkimi danymi potrzebnymi do przedstawienia takiej oferty. Oprogramowanie Radan posiada również narzędzie do projektowania elementów blaszanych jednak nie będziemy się tym zajmować w tym artykule. 
 
Należy zwrócić uwagę, że system Radan produkowany jest przez największego producenta oprogramowania CAM na świecie, firmę Planit. Dostępny jest w Polskiej wersji językowej, co ma niebagatelne znaczenie dla użytkowników na rynku polskim. Więcej szczegółów na stronie www.radancnc.pl
 
Autor: mgr inż. Radosław Zacharkiewicz

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: