Graficzne postporcesory wieloosiowe

19.05.2009 Skomentuj pierwszy


Jednym z najważniejszych etapów, jaki musi nastąpić po zakupie oprogramowania CAM, jest wykonanie i wdrożenie postprocesora na żądaną maszynę, najlepiej z uwzględnieniem jej modelu bryłowego wraz z kinematyką.
 
Wykonanie takiego postprocesra w wielu programach może sprawiać wiele trudności i wymagać dużych nakładów czasowych, wynikiem czego wdrożenie opóźnia się a my tracimy korzyści jakie mogłaby przynosić nam obrabiarka w czasie swojej pracy.
        
Edgecam jest programem, który standardowo, niezależnie od modułu, posiada specjalne narzędzie do tworzenia postprocesorów, którego budowa opiera się na przejrzystych oknach dialogowych (rys.1), dzięki czemu proces tworzenia postprocesorów jest prosty i przyjemny.
 
 
1. Środowisko tworzenia postprocesorów.
 
Niewątpliwą zaletą programu jest baza gotowych szablonów, dostępnych dla użytkownika podczas tworzenia postprocesorów, co znacznie skraca czas jego wykonania. Dodatkowo Edgecam daje mozliwość aktualizacji stworzonych już postprocesorów do najnowszej wersji dostępnej na rynku w sposób automatyczny,dzięki czemu możemy w pełni korzystać z udoskonaleń wprowadzanych w nowych wersjach.
 
Podczas aktualizacji postprocesor zostanie zapisany pod tą samą nazwą. Dodatkowo tworzona jest kopia zapasowa w wersji w której postprocesor został wykonany pierwotnie.
 
Możliwość stworzenia wirtualnego modelu obrabiarki, stworzonego automatycznie przez program (rys.2), bądź narysowanego w jednym z programów CAD i przeniesionego do Kreatora postprocesorów w EdgeCAM (rys.1), daje nam możliwość weryfikacji obróbki, z grafiką maszyny, już na etapie symulacji. O ile w przypadku frezarek 2.5-, 3-osiowych i tokarek 2-osiowych grafika maszyny nie odgrywa znaczącej roli, to w przypadku obrabiarek 4 i 5-osiowych jest niezbędna, aby wykryć ewentualne kolizje.
 
 
2. Model obrabiarki tworzony automatycznie przez program.
 
W Edgecam istnieje możliwość tworzenia postprocesory na obrabiarki wieloosiowe o różnej konfiguracji: frezarki 2.5-,3-, 4-osiowe (czwarta oś w głowicy lub w stole), frezarki 5-osiowe (w konfiguracji głowica/głowica, stół/stól, głowica/stół), tokarki 2-osiowe, 2-osiowe+oś C i 4osiowe+CYB+Przechwyt. Dla wszystkich wymienionych wyżej konfiguracji, Edgecam zapewnia pełną symulację poszczególnych zespołów grafiki maszyny, zgodnie z rzeczywistym łańcuchem konematycznym. Ponadto w przypadku tokarek, mamy możliwość definiowania oprawek narzędziowych, których kaształt i rozmieszczenie zależy od rodzaju wywołanego narzędzia (rys.3).
 
 
Rys.3 Mocowanie oprawek tokarskich
 
Podsumowując, dzięki prostej obsłudze programu i Kreatora postprocesorów, Edgecam jest doskonałym narzędziem pracy nie tylko dla osób stawiających pierwsze kroki w systemie CAM, ale również dla osób chcących podnieść konkurencyjność swojej firmy.

Autor: mgr inż. Marek Rzepecki
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: