Pictures by PC 3.4 dla obróbki 5-osiowej

16.01.2009 Skomentuj pierwszy



Niemiecka firma programistyczna Schott System GmbH wprowadza do swojego programu CAD/CAM Pictures by PC 3.4 liczne usprawnienia związane z frezowaniem złożonych elementów w obróbce 5-osiowej.


Umożliwiając znaczną redukcję ruchów narzędzia, firma usprawniła zarówno metodę obróbki 5-cio osiowej pozostałości po poprzednich operacjach w obróbce zgrubnej, jak również kontrolę nad 5-osiową obróbką wykańczającą.


W pracy z bardziej złożonymi elementami wymagającymi obróbki zgrubnej z różnych kierunków, czego typowym przykładem może być obróbka wirnika, firma Schott System wypracowała nowy sposób obliczania materiału pozostałego. W większości, dostępne na rynku systemy CAM obliczają ilość materiału pozostałego w sposób wirtualny, dokonując pomiarów za pomocą symulacji obróbki skrawaniem. Tutaj mamy do czynienia z fizycznym modelem CAD. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu Pictures by PC pozwala na tworzenie rzeczywistego modelu 3D obrazującego ilość materiału pozostałego, który jest na bieżąco uaktualniany po przeprowadzeniu dowolnej ilości operacji obróbki zgrubnej. Bezpośrednimi zaletami takiego podejścia są nie tylko możliwości przeprowadzania pomiarów, skrawania warstwami i manipulowania rzeczywistym materiałem pozostałym, jak zwyczajowo dokonuje się tego w przypadku fizycznych modeli 3D, ale również możliwość dalszej obróbki mającej na celu wykorzystanie tego odwzorowania 3D jako precyzyjny sposób na określenie produktu wyjściowego dla dodatkowej obróbki skrawaniem.

Części złożone, takie jak wirnik, obrazują również wyjątkowe problemy związane z 5-osiową obróbką wykańczającą, do których należą możliwość ręcznej kontroli orientacji narzędzia podczas obróbki miejsc przysłoniętych przez inne elementy danej części. Zazwyczaj ruchy w 5-osiowej obróbce wykańczającej dla faktycznego zorientowania narzędzia przyjmują kierunek naturalny dla danej powierzchni, jednak ta orientacja często koliduje z innymi obszarami komponentu. Pictures by PC pozwala na ręczne stworzenie wektorów 3D, które określą orientację narzędzia, gdzie złożone ścieżki narzędzia zostaną interpolowane pomiędzy danymi wektorami. W ten sposób w trakcie 5-osiowej obróbki wykańczającej użytkownik posiada stałą, pełną kontrolę nad ruchem narzędzia i jego orientacją .
 

 
 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: