Altium Limited w kłopotach
19.11.2008
Skomentuj pierwszy
... i to poważnych, finansowych kłopotach. Wprawdzie sytuacja nie była dobra od 2 lat, to jednak teraz jest już bardzo źle. Niskie dochody ze sprzedaży swego flagowego produktu – Altium Designera, a także zaprzestanie rozwijania o wiele lepszego wg. wielu programu Pcad, który był wewnętrzną konkurencją dla Altiuma, to mimo to dostarczał firmie zysk, doprowadziło z czasem do spadku dochodu firmy. Firma większość dochodu ze sprzedaży notowała w USA (44%), jednak kryzys gospodarczy w tym kraju spowodował wstrzymanie inwestycji przez tamtejsze firmy i stagnację na rynku.
Firma Altium ma obecnie 5,5 mln dolarów środków płynnych, dzięki którym jest w stanie utrzymać się przez okres 1 miesiąca, natomiast przy redukcji kosztów maksymalnie 2 miesiące. Wysokie płace 323 pracowników firmy muszą zostać zredukowane, a wszelkie inwestycje wstrzymane. Firma już teraz zaczyna ubiegać się o kredyty, jednak w obecnej sytuacji finansowej na świecie, banki niechętnie myślą o finansowaniu firmy, dla której pieniądze te nie służą rozwojowi, a tylko przetrwaniu. Tym bardziej, że kryzys gospodarczy raczej nie ma się ku końcowi, więc sytuacja będzie się powtarzać. Słabe wyniki finansowe od 2 lat nie zachęcają do inwestowania w akcje Altiuma, przez co aktywa firmy z tego źródła są nikłe, a cena 1 akcji poniżej jednego dolara.
Zła sytuacja firmy była odczuwalna przez klientów – program nie był rozwijany tak jak produkty konkurencyjnych firm nie skąpiących pieniędzy na badania i rozwój technologii. Zmiany w Altiumie to łatanie błędów sięgających początkami jeszcze czasów Protela, jednak wiele z nich nadal nie została poprawiona i program trapi częste zawieszanie się i powolna praca. Natomiast brak funduszy na rozwój spowodował , że większość innowacji w programie to kosmetyka typu efekty wizualne, „upiększacze”, które mimo wielkich sloganów reklamowych nie przyniosły firmie wzrostu sprzedaży. Firma do dziś nie wprowadziła do programu porządnego systemu weryfikacji projektu, a brak testowania EMC tak niezbędnego w obecnych czasach, gdzie wg. dyrektyw, każda płytka powinna być sprawdzania pod względem kompatybilności elektromagnetycznej , powoduje powiększenie kosztów prototypowania produktu, gdy tymczasem w produktach trzech największych konkurentów – Cadence, Mentor i Zuken takie systemy istnieją.
Najbliższy czas pokaże, czym będzie się ratować firma przed upadkiem. Mówi się o dużych obniżkach cen na program i agresywnej reklamie, co jednak spowoduje, że aby osiągnąć dochód ,liczba sprzedanych licencji musi być odpowiednio wyższa, a to jak bywa w biznesie nie zawsze się udaje.
Miejmy nadzieję, że firma jednak wyjdzie obronną ręką z opresji, i nadal będzie istnieć. Większa konkurencja i walka o każdą sprzedaną licencję powoduje obniżki cen i rabaty, a jak wiadomo, korzyść na tym odczujemy my - potencjalni lub dotychczasowi klienci.
ZOBACZ RÓWNIEŻ ...
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
Nowe sposoby wyświetlania krawędzi w NX
ZWCAD 2025 Beta - przegląd nowości
TOP 10 funkcjonalności w IRONCAD 2024
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
SOLIDWORKS 2025 - kluczowe funkcje
Aktualizacja AutoCAD i AutoCAD LT 2025.1
Nowe polecenie w NX do zaokrąglania krzywych na powierzchni
Rzutowanie krzywej w SOLIDWORKS
BenQ SW242Q - profesjonalny 24 calowy monitor IPS 2K
Zmiany w licencjonowaniu produktów Autodesk
Udoskonalone działanie grafiki w SOLIDWORKS
Dassault Systemes i Mistral AI zaczynają współpracę
ZOBACZ WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI