WSK Rzeszów zachęca młodzież do nauk technicznych

14.11.2008 Skomentuj pierwszy
Zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej przedmiotami technicznym ma na celu program edukacyjny, który zainaugurowała WSK PZL Rzeszów. Akcją zostanie objętych w sumie 58 gimnazjów na Podkarpaciu.

Jak poinformował rzecznik spółki Andrzej Czarnecki, program został przygotowany przy współpracy inżynierów i pracowników WSK PZL Rzeszów, kuratorium oświaty oraz metodyków przedmiotów: fizyka i technika.

"Program ma na celu pokazanie młodzieży, że nauki techniczne nie są nudną teorią. Chcemy zachęcić ich do wyboru średnich szkół technicznych. Wiemy, że w przyszłości rynek, nie tylko WSK, będzie potrzebował ludzi wysoko wykwalifikowanych, szczególnie inżynierów. Na Podkarpaciu za kilka lat może ich zabraknąć, a firmy z Doliny Lotniczej na pewno będą ich potrzebować" - dodał Czarnecki.

Program został zainaugurowany w ubiegłym tygodniu w gimnazjum w Jaśle (Podkarpackie). Uczniowie mogli poznać m.in. jak wygląda silnik odrzutowy, jak na samolot działa siła nośna oraz co to jest profil lotniczy.

Zdaniem Czarneckiego, lekcja bardzo spodobała się uczniom. "W tym roku szkolnym chcemy odwiedzić z naszym programem jeszcze 58 gimnazjów. Wybieraliśmy te, które mają najlepsze wyniki kształcenia w przedmiotach ścisłych, laureatów konkursów i olimpiad. Ale też chcieliśmy objąć programem te, które są w małych miejscowościach i uczniowie nie mogą odwiedzić np. WSK czy innego zakładu przemysłowego" - powiedział Czarnecki.

Program dla młodzieży gimnazjalnej jest częścią większego programu rzeszowskiego zakładu, pod nazwą "Czas na inżyniera". Do tej pory obejmował on studentów i uczniów szkół średnich.

"Chcemy stworzyć także z firmami z Doliny Lotniczej +Podkarpackie Centrum Techniki+. Byłby to interaktywny ośrodek, w którym już najmłodsi mogliby zapoznawać się z techniką i prawami fizyki. To dopełniałoby nasz program +Czas na inżyniera+" - wyjaśnił Czarnecki.

Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Rzeszów powstała w 1938 r. Zatrudnia 4,5 tys. osób. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją komponentów lotniczych i kompletnych jednostek napędowych m.in. do samolotu F16. W 2002 roku firma United Technologies Holdings kupiła pakiet 85 proc. akcji spółki. WSK jest członkiem Doliny Lotniczej, która zrzesza obecnie ponad 60 firm specjalizujących się w przemyśle lotniczym, w których zatrudnionych jest ok. 20 tys. osób.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: