Konferencja Siemens PLM Software

23.09.2008 Skomentuj pierwszy


11 września w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Siemens PLM Software „NX6 z Synchronous Technology – przełom w cyfrowym modelowaniu produktu”
 
Firma Siemens PLM Software (do maja 2007 UGS) będąca częścią Siemens Industry Automation Division, jest liderem na rynku PLM- rynku oprogramowania i usług związanych z zarządzaniem całym cyklem życia produktu" (Product Lifecycle Management - PLM). W oparciu o proponowaną przez firmę technologię pracuje 5,5 miliona stanowisk u 51 tysięcy klientów na całym świecie. Klientów Siemens PLM Software można znaleźć w różnych sektorach przemysłu (lotnictwo, AGD, motoryzacja, zaawansowane technologie, przemysł maszynowy); ponad 100 firm z listy 500 największych firm świata używa oprogramowania Siemens PLM Software.
 
Podczas konferencji zaprezentowano możliwości najnowszej wersji oprogramowania NX (dawniej Unigraphics), do której zaimplementowano Synchronous Technology. Rewolucyjność Synchronous Technology polega tym, iż jest to pierwsze na rynku rozwiązanie pozwalające pracować z modelem nieparametrycznym i pozbawionym drzewa historii wykonanych operacji jak z modelem parametrycznym. Technika ta pozwala również na edycję nieparametrycznych plików pochodzących z innych systemów CAD (Multi-CAD), np. wczytywanych przez formaty pośrednie PARASOLID, STEP, IGES. Edycja kształtu części w czasie rzeczywistym możliwa jest dzięki solwerowi synchronicznemu, który podczas wprowadzania zmian wychwytuje i zachowuje relacje pomiędzy elementami lub poszczególnymi powierzchniami w całym modelu części.
 
Poszczególne bloki konferencji poświęcone były zagadnieniom: CAD (prezenter: Michał Marcinowski), CAM (prezenter: Marcin Makowski), PDM (prezenterzy: Krzysztof Kazoń i Michał Poprawski) i CAE (gościnnie: Zdzisław Wach, Politechnika Wrocławska).
 
Prezentacja CAD opisywała podstawowe nowości modułów wizualizacji, modelowania i wykonywania dokumentacji płaskiej. Zaprezentowano m in. narzędzie True Shading, pozwalające na szybkie uzyskanie fotorealistycznej ilustracji modelowanego wyrobu. Po jej wygenerowaniu, użytkownik może na niej dalej pracować w czasie rzeczywistym wykorzystując np. do generowania animacji, czy dalszego modelowania. Dokładnie przedstawiono Synchronous Technology, przełomowe narzędzie modelowania, bazujące na topologii geometrii. Daje ono możliwość edycji nawet modeli nieparametrycznych. Użytkownik korzysta w nim z możliwości zmian geometrii poprzez odkształcanie ścianek i krawędzi, narzucania im więzów geometrycznych czy wymiarowych. W zależności od potrzeb narzędzie może być wykorzystane w modelowaniu z zapisem, lub bez zapisu historii części. Przedstawiono również szereg narzędzi upraszczających pracę konstruktorowi. Były to zmiany upraszczające interfejs użytkownika (tryb Full Mode), jak również pozwalające na zawieranie w częściach wiedzy inżynierskiej, jak choćby uproszczone tworzenie własnych bibliotek geometrii na zasadzie „drag and drop”, dodatkowe narzędzie do tworzenia własnych szablonów części (PTS – Product Template Studio), obudowanych interfejsem charakterystycznym dla systemu NX. Oprócz tego przedstawiono sporo usprawnień i nowych funcji modółów Modeling i Drafting. System został wyposażony również w szereg narzędzi wspierających Reverse Egineering, niestety nie starczyło czasu, by przedstawić nowe narzędzia z tego zakresu.
 
W CAM NX6 zastosowano nowe algorytmy: do zaokrąglania naroży w ścieżce narzędzia, do obróbki wykańczającej – synchroniczny układ punktów pozwalajacy na uzyskanie lepszej jakości powierzchni, do obróbki naroży – w strategii flowcut. W CAM NX6 został również wprowadzony nowy system automatycznego wiercenia otworów oraz frezowania kieszeni i profili.  Zawiera on 160 gotowych operacji pozwalających na automatyczne wiercenie, fazowanie, rozwiercanie, wytaczanie, gwintowanie, frezowanie otworów, planowanie, obróbkę zgrubną/wykańczającą kieszeni. Operacje te mogą być w dopasowane do potrzeb użytkownika przy pomocy specjalnego edytora (Machining Knowlage Edytor). Edycja jest łatwiejsza w porównaniu z istniejącym w NX5 modułem holemaking (nie wymaga znajomości zasad programowania).
 
Aplikacja Teamcenter jest systemem wspomagającym prace w całym cyklu życia produktu. Przy jej pomocy zwiększamy efektywność prowadzonych projektów, obniżamy koszty poszczególnych etapów prac oraz przyśpieszamy realizację poszczególnych zadań. Dzięki użyciu tej aplikacji obniżamy ryzyko utraty danych oraz podnosimy bezpieczeństwo posiadanych informacji. System Teamcenter posiada integratory, dzięki którym możliwa jest współpraca ze wszystkimi wiodącymi systemami CADCAMCAE. Dzięki wbudowanemu modułowi wizualizacji, możliwy jest pogląd na zrealizowane wcześniej projekty, bez użycia systemów CAX. Aplikacja posiada również integrację z aplikacjami firmy Microsoft takimi jak MS Word, MS Excel oraz MS Project. Dzięki stosowaniu systemu Teamcenter efektywniejsza staje się praca rozproszona, a projekty realizowane w wielu lokalizacjach nie wpływają na tempo prowadzonych prac. Dzięki w budowanym modułom obsługującym obieg informacji oraz harmonogramowanie możliwe jest monitorowanie prowadzonych prac jak i tworzenie harmonogramów poszczególnych zadań. Aplikacja Teamcenter ułatwia prace zarówno projektantom jak i osobom odpowiadającym za realizacje poszczególnych projektów.
 
Prezentacja z zakresu CAE przedstawiała funkcjonalność podstawowych narzędzi do obliczeń wytrzymałościowych MES (metodą elementów skończonych) zawarte w zestawach Mach. Narzędzia te pozwalają dokonać analizy wytrzymałościowej inżynierowi bez specjalistycznej wiedzy z zakresu obliczeń metodą elementów skończonych, a nauka ich obsługi nie wymaga odrębnych szkoleń. Potencjalni użytkownicy mieli okazję zaznajomić się z ich możliwościami i ograniczeniami takich modułów jak np. prezentowany Process Solution for Stress and Vibration.
 
Wersja NX6 wzbudziła duże zainteresowanie. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, w większości użytkowników oprogramowania NX. Wśród zainteresowanych rozlosowano udział w warsztatach „NX6 CAD – Synchronous Technology”, które odbędą się pod koniec października.

 
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: