NX Learning Edition
Warsaw Industry Week 2020
PLASTPOL 2020

SOLIDWORKS ELECTRICAL - Zalety integracji ECAD i MCAD

13.05.2020 Skomentuj pierwszy

Aby pomóc producentom w wykorzystaniu zalet integracji projektowania elektrycznego i mechanicznego w środowisku 3D — w tym osiągnięcie wyższej jakości oraz wydajności i niższych kosztów — w Dassault Systèmes SolidWorks Corporation powstało rozwiązanie programowe – SOLIDWORKS Electrical.

Rozwiązania te do projektowania układów elektrycznych obsługują cztery główne etapy integracji projektów elektromechanicznych. Pozwalają m.in. na udostępnianie danych projektowych układów elektrycznych (ECAD) i mechanicznych (MCAD) oraz zapewniają pełne środowisko 3D umożliwiające całkowitą integrację obu dyscyplin w ramach jednej platformy.

Etapy integracji projektowania elektromechanicznego:

Pełna integracja ze środowiskiem 3D: każdy aspekt projektu układu elektrycznego i mechanicznego, w tym opracowanie schematu, modelowanie 3D, ujednolicone generowanie list materiałów oraz zautomatyzowane  prowadzenie przewodów jest obsługiwane we wspólnym, całkowicie zintegrowanym środowisku projektowym 3D.

Zintegrowane projektowanie elektromechaniczne 3D: integracji ze wspólnym środowiskiem projektowania 3D podlegają tylko aspekty modelowania projektów układu elektrycznego i mechanicznego — w tym modelowanie 3D, ujednolicone generowanie list materiałów i zautomatyzowane prowadzenie przewodów. Opracowanie schematów jest przeprowadzane w innym miejscu.

Zintegrowane projektowanie układów elektrycznych na podstawie schematów: ze środowiskiem projektowania mechanicznego 3D jest integrowana tylko platforma do opracowywania schematów.

Udostępnianie danych projektowych układu elektrycznego i mechanicznego: projektanci układów elektrycznych i mechanicznych mogą udostępniać dane projektowe ECAD i MCAD, korzystając z funkcji importowania i eksportowania.

Na konkretnym przykładzie:

„Firma CNC Solutions LLC opracowuje, wytwarza i konstruuje rozwiązania do automatyzacji fabryk i narzędzi dla najważniejszych producentów. Działalność firmy skupia się na integracji i automatyzacji systemów elektrycznych oraz mechanicznych na potrzeby różnych producentów OEM i użytkowników końcowych, którzy korzystają z wysokiej jakości usług z zakresu automatyzacji oraz inżynierii produkcji. Firma korzysta od kilku lat z oprogramowania SOLIDWORKS do projektowania układów mechanicznych i odnotowała znaczny wzrost wydajności. Jednak, jak twierdzi Shawn Eckhardt, inżynier sterowania, aby poprawić wyniki w zakresie projektów układów elektrycznych, konieczna była rezygnacja z narzędzi AutoCAD® 2D, które służyły do opracowywania schematów szafek elektrycznych i systemów sterowania. „Oprócz przyspieszenia procesu opracowania projektu układu elektrycznego i schematów interesowała nas możliwość wyświetlenia naszych skrzynek elektrycznych w środowisku 3D tak, aby było możliwe poprowadzenie przewodów, a także uproszczenie generowania list materiałów i zachęcenie do współpracy naszych zespołów inżynieryjnych” — mówi Shawn Eckhardt. „Wdrożenie oprogramowania SOLIDWORKS Electrical 3D pozwoliło nam usprawnić współpracę, zwiększyło wydajność i umożliwiło lepsze dopasowanie rozmiarów naszych skrzynek… Dzięki możliwości szybszego przygotowania projektu układu elektrycznego możemy obsłużyć większą liczbę projektów, co wiąże się z przyspieszeniem produkcji i zwiększeniem wydajności”. Po wdrożeniu oprogramowania SOLIDWORKS Electrical 3D firma CNC Solutions odnotowała skrócenie czasu projektowania układów elektrycznych o 50 do 75 procent, przyspieszenie generowania list materiałów (kilka minut zamiast kilku godzin), podniesienie jakości i dokładności schematów elektrycznych oraz skuteczniejszą współpracę zespołów ds. układów mechanicznych i elektrycznych.”

Zautomatyzowana komórka robocza CNC Solutions stworzona przy wykorzystaniu technologii SOLIDWORKS Electrical

Aby skorzystać z zalet związanych z technologią 3D CAD w obszarze projektowania układów elektrycznych, należy zastosować zintegrowane rozwiązanie do projektowania. Zamiast dalszego stosowania przestarzałych systemów  opartych na środowisku 2D, można potraktować projekt układu elektrycznego jako okazję do zwiększenia wydajności i zdobycia przewagi nad konkurencją, dzięki integracji projektów elektrycznych i mechanicznych w środowisku 3D.

Zintegrowane projekty elektromechaniczne mogą zapewnić te same korzyści, co w przypadku projektów układu mechanicznego w środowisku 3D, w tym krótszy cykl projektowania, niższe koszty opracowania, wyższą jakość produktu, bardziej nowatorskie rozwiązania i krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek, co znacznie zwiększy  konkurencyjność. Niezależnie od tego, czy chcemy tworzyć schematy elektryczne, projektować systemy, dobierać komponenty, automatyzować prowadzenie przewodów i wiązek, czy po prostu udostępniać dane projektów elektrycznych i mechanicznych, oprogramowanie SOLIDWORKS Electrical pomoże osiągnąć cele projektowe, integrując projekty elektryczne i mechaniczne w ramach środowiska 3D. Zintegrowany system projektowania elektromechanicznego oparty na rozwiązaniu SOLIDWORKS Electrical nie tylko zapewni firmie oszczędność czasu i pieniędzy, ale także pozwoli na polepszenie jakości i zwiększenie innowacyjności.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
NX Learning Edition