ARCHline.XP 2008 - Nowości

10.07.2008 Skomentuj pierwszy

Nowy interfejs użytkownika
Interfejs program ARCHline.XP® 2008 został przeprojektowany tak, że jest znacznie nowocześniejszy i praktyczniejszy w obsłudze wyposażony dodatkowo w nowe narzędzia: Pasek narzędzi menu, Centrum Zarządzania oraz Menedżera Właściwości. Menedżer właściwości nowym narzędziem interfejsu użytkownika stworzonym w celu wizualnej prezentacji właściwości zaznaczonych obiektów, łatwego dostępu do nich i możliwości szybkiej edycji i modyfikacji wartości ich parametrów. Teraz możliwe jest zaznaczanie wielokrotne (wieloznaczne) lub wybieranie spośród zaznaczonych elementów i filtrowanie ich według dostępnych kryteriów właściwości. Zmianie uległ też Pasek wiersza poleceń gdzie poprawiono dostępność do historii poleceń, wygląd i zgodność, które teraz są jeszcze bardziej zgodne z produktami firmy AutoDesk a w szczególności z programem AutoCAD.

Object Linking and Embedding - OLE
OLE (Object Linking and Embedding) jest specjalną technologią firmy Microsoft służącą do wstawiania obiektów do dokumentu. Wstawiony obiekt może być później otwarty i edytowany za pomocą swojego macierzystego (oryginalnego) programu. W dokumencie, w którym został on wstawiony można zmieniać tylko zewnętrzne element jego widoku takie, jak rozmiar, położenie, kierunek itp.

W programie ARCHline.XP można tworzyć teraz dokumenty mieszane przez połączenie (dowiązanie) lub wstawienie obiektów z aplikacji, w których zostały utworzone. Na przykład, można wstawić tabelę arkusza kalkulacyjnego lub notatkę bądź opis sporządzoną w edytorze tekstu albo obraz z programu graficznego. Przez wstawienie żądanego obiektu do projektu programu ARCHLine.XP, utworzony zostaje dokument mieszany.

Istnieją dwa sposoby wstawiania obiektu OLE do dokumentu:

  • Osadzenie
    Osadzenie obiektu oznacza, że kopia dokumentu źródłowego zostanie umieszczona w dokumencie docelowym. Zmiany dokonane w dokumencie źródłowym nie będą widoczne we wstawionym obiekcie. Jest to funkcja bardzo podobna do funkcji 'kopiuj i wstaw' z tą różnicą, że wstawiony obiekt może być edytowany za pomocą aplikacji, w której został utworzony.
  • Połączenie
    Wstawianie obiektu za pomocą metody 'Połączenia' w dokumencie docelowym umieszczane są tylko referencje. Oznacza to, że jeśli dokument źródłowy zostanie zmodyfikowany, zmiany pojawią się również w dokumencie docelowym.

 

Osadzanie


 

Obsługa plików w nowych formatach:
Import plików w formacie Sketchup – eksport plików w formacie Artlantis’a
Import plików w formacie 2D DWG - do okna trybu 3D

W nowej wersji możliwe jest importowanie rysunków płaskich 2D w formatach DWG, DXF lub ASC na wybraną płaszczyznę okna trybu 3D.

W oknie trybu 3D, bazującego na tym rysunku, model przestrzenny może być utworzony przez rysowanie z rozpoznawaniem charakterystycznych punktów przyciągania.


Dynamiczny rysunek przekroju
Przesuwanie, obracanie czy odbicie lustrzane linii przekroju można dokonywać za pomocą specjalnych symboli dostępnych na linii przekroju na rysunku rzutu. Rysunek przekroju będzie odświeżany automatycznie.

Za pomocą tych specjalnych symboli linia przekroju może być przesuwana, obracana lub odbijana lustrzanie, przy czym odbicie lustrzane oznacza zmianę kierunku widoku.

Rysunek przekroju podlega również dynamicznej zmianie w przypadku zmian dokonanych na modelu przestrzennym w trybie 3D.

Parking
Teraz w programie można projektować parkingi z miejscami parkingowymi i wewnętrzne drogi w obrębie wyznaczonego wielokąta uwzględniając standardowe parametry pojazdu i szerokość pasów ruchu.


(architekt Illés Papp)

Artystyczna wizualizacja – Rysunek odręczny
W nowej wersji dodano unikalną technologię wspierającą renderowania wizualizacji już od momentu projektu koncepcyjnego, jak również dająca możliwość łatwego przygotowywania impresjonistycznych i stylizowanych prezentacji na każdym etapie procesu projektowania.

Szeroka gama dostępnych styli prezentacji rysunku odręcznego umożliwia tworzenie wielu różnych wariantów impresjonistycznych prezentacji w formie Kreskówki, Mozaiki, Wydruku z drukarki atramentowej, Obrazu olejnego czy rysunku ołówkiem.

Wyrenderowany obraz wizualizacji można również zapisać w formacie EPix dla programu Piranesi.

Obramowanie ozdobne drzwi/okna
Do wstawionych drzwi czy okien można teraz dodać ozdobną ramkę o dowolnym kształcie przekroju poprzecznym.

Architraw stanowi wraz drzwiami i/lub oknem jedną całość tak, że można kopiować właściwości tych elementów.

Projektowanie konstrukcji dachu
W nowej wersji poprawiono i rozbudowano narzędzia do projektowania dachów o więcej szczegółów I detali konstrukcyjnych. Teraz można również wstawiać płatwie pośrednie, kalenicę, jętki, kleszcze czy profilować zakończenia krokwi i płatwi.

Program dokona zestawienia nowo wstawionych elementów konstrukcyjnych, z którego to zestawienia w łatwy sposób można utworzyć wstępną kalkulacje kosztów.


 

Rysunek3
(architekt János Varga)

Projektowanie balustrad i galerii
Za pomocą nowego narzędzia, Kreatora balustrady można tworzyć klasyczne jak również bardziej wyrafinowane, zindywidualizowane balustrady. Dodano także kilka definicji balustrad do ustawień tak, że teraz można szybko i łatwo definiować galerie i balustrady z lub bez schodów.


 

Tworzenie widoków szczegółowych
Częste projektowanie tych samych elementów ułatwia biblioteka rysunków szczegółowych, ale nie tylko. W obecnej wersji programu można również zapisywać również całe moduły (fragmenty całego rysunku, widoki i rysunki szczegółów) tak, że będzie można z nich korzystać w przyszłości podczas pracy nad innymi projektami.

Poniższy przykład pokazuje wykorzystanie zdefiniowanego wcześniej całego pomieszczenia, jaki jest łazienka w celu wstawienia go na inną kondygnację.

Za pomocą tej funkcji można przygotować również szczegółowy widok rzutu kondygnacji aktualnej kondygnacji i umieścić go w wybranej bibliotece.

Widok szczegółowy zachowuje wszystkie elementy architektoniczne jak również obiekty 3D, jeśli takie zostały wstawione do danego rysunku projektu. Oczywiście można także zapisywać rysunki 2D można, jako rysunki szczegółów.

W dalszej części pracy nad projektem można wstawiać widoki szczegółów z biblioteki, jako bloki do rysunków rzutów kondygnacji.

Widoki szczegółów wstawiane są w ten sam sposób, co grupa. “Wchodząc” do grypy można z kolei modyfikować jej elementy graficzne jak również elementy architektoniczne.  

Chmurka weryfikacji
Chmurki weryfikacji są powszechnie stosowaną formą oznaczania i przedstawiania zmian projektowych na rysunkach. Chmurka weryfikacji jest rysowana z linii łamanych i łuków.

Z narzędzia tego można korzystać na dwa sposoby: jako wielokąta do zaznaczenia fragmentu rysunku lub jako ramki dla tekstu.

Opis pomieszczenia
Automatyczne odświeżanie zawartości wszystkich tabel opisów pomieszczeń.

Krzyżowe połączenie ścian
Teraz dodatkowo można szybko i automatycznie utworzyć połączenie ścian przecinających się.

Linie osi dla ścian
Teraz możliwe jest wstawianie linia osi ściany. W przypadku warstwowego układu ścian, linie osi będą odnosiły się zawsze do warstwy widocznej (konstrukcyjnej).

Właściwości atrybutów linii osi mogą być określane niezależnie i są to: kolor, rodzaj linii i grubość linii. Można również określić przedłużenie linii osi poza lico ściany.

Wypełnienie pełnym kolorem
Jako wypełnienie ściany można teraz określić jednolity kolor.

Drzwi/ okna
Ściana widoczna między drzwiami/oknami wstawianymi sąsiadująco jedne obok drugich została wyeliminowana.

Wymiarowanie – Usuwanie dowiązania (skojarzenia)
Za pomocą tego polecenia można przekształcić wymiary długości i odległości w wymiary nieskojarzone z elementami, do których się odnoszą. Polecenie nie działa w przypadku wymiarów niedających się przekształcić takich jak wymiarowanie promienia, średnicy, kąta i innych.

Również za pomocą tego polecenia możliwe jest kopiowanie wymiarów ściany (utworzonych wcześniej w sposób tradycyjny I przekształconych do wymiarów nieskojarzonych) z jednej kondygnacji na drugą o ile ściany na obu kondygnacjach są takie same. Dzięki temu nie zachodzi konieczność ponownego wymiarowania takich samych ścian na różnych kondygnacjach.

Nowe biblioteki grup
Dodano wiele nowych bibliotek oznaczeń i symboli. W polskiej wersji dodano symbole do wykonywania płaskich rysunków 2D projektów instalacji wodno-kanalizacyjnej, sanitarnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej.

Nowe biblioteki materiałów
Dodano wiele nowych materiałów i tekstur do profesjonalnego projektowania wykończeń i okładzin różnych elementów

architektonicznych do przygotowywania zaawansowanych wizualizacji i prezentacji między innymi: Szkła, Drewna, Podłoża, Granity, Kolory, Tapety, Tkaniny, Metale, Okleiny, Luksfery, Parkiety i wiele innych.

Nowe biblioteki obiektów
Dodano nową bibliotekę obiektów 3D Hobby & Rekreacja a w przygotowaniu są Katalog mebli polskich, Meble kuchenne BRW Mielec, Koło i inne.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: