T-FLEX CAD 15 - Nowości cz. 2
Wracamy do tematu nowości w T-FLEX CAD. Pierwszą porcję nowości już opisaliśmy i możecie przeczytać o nich tutaj - T-FLEX CAD 15 - Nowości cz. 1. Dziś skupimy się na wydajności i ulepszonej funkcjonalności modelowania.
ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ
Najważniejszą informacją jest, że system T-FLEX CAD korzysta z najnowszej wersji geometrycznego jądra Parasolid, co wpływa na przyspieszenie pracy i poprawia dokładność modelowania.
Procesy wewnętrzne systemu zostały zoptymalizowane w celu poprawy jego wydajności. Odnosi się to do procesów regeneracji modelu 3D, pracy z dużymi złożeniami i dokumentacją. Prędkość czasu regeneracji dla niektórych operacji 3D została zwiększona o ponad 30%. Duże złożenia teraz otwierają się znacznie szybciej. Ponadto wsparcie dla procesorów wielordzeniowych zostało poprawione, większa ilość operacji wspiera wielowątkowość, przez co modele zyskały znaczną poprawę szybkości regeneracji.
ULEPSZONA FUNKCJONALNOŚĆ MODELOWANIA
Nowe polecenia, z grupy Prymitywy, pozwalają znacznie uprościć i przyspieszyć tworzenie podstawowych kształtów geometrycznych. Menu rozwijane Prymitywy zawiera następujące polecenia: Prostopadłościan, Cylinder, Stożek, Kula, Pierścień, Pryzmat, Piramida.
Specjalne ciągacze i zestaw manipulatorów są dostępne dla każdej z tych geometrii. Wymiary i położenie elementu można określić bezpośrednio na scenie 3D.
Prymitywy użyte do tworzenia niektórych typów modeli są łatwiejsze i wygodniejsze. Teraz można używać tylko jednego polecenia zamiast tworzyć profil 3D wraz z wyciągnięciem.
Elementy Blaszane
Zagięcie brzegu - Nowa możliwość tworzenia zagiętych brzegów dodana została do polecenia Zagnij. W tym celu należy wybrać odpowiednią operację w oknie parametrów zagięcia. Mamy sześć typów brzegów: zamknięty, otwarty, domknięty, zwinięty, kształt-S, podwójny.
Dodano nową operację Wyciągnięcie Blachy przez Przekroje. Operacja pozwala wykonać złożony model blachy oparty na dwóch profilach.
Rozwinięcie - dodano możliwość rozgięcia I ponownego zgięcia niezamkniętych stożkowych ścian arkusza blachy.
Konwersja Bryły do Blachy
Parametryzacja podcięcia - parametry podcięcia zagięcia zostały dodane i wyizolowane we właściwościach Konwersji bryły do Blachy. Teraz możliwe jest ustawienie głębokości i szerokości podcięcia.
Wyciągnięcie po ścieżce
Do operacji Wyciagnięcie po Ścieżce dodano możliwość wykorzystania bryły jako obiektu źródłowego, który porusza się wzdłuż zaznaczonego toru. Podczas przemieszczania się po trajektorii bryła obraca się wokół ustalonej osi. Końcowy rezultat może być wykorzystany dalej np. w operacji logicznej. Tak więc, możliwe jest np. symulowanie śladu, który pozostawia frez podczas obróbki.
Można wybrać ściany formujące używając opcji Wybierz używane ściany geometrii. Wtedy tylko wybrane ściany zostaną wykorzystane do przeprowadzenia operacji. Jeśli użyjemy parametru Odwróć, to do przeprowadzenia operacji zostaną wykorzystane pozostałe ścienny.
Za pomocą tej operacji możemy na przykład zamodelować rowek na froncie drzwi. Do tego celu potrzebujemy:
- trajektorię przejścia formującej geometrii
- geometrię formującą
Po wywołaniu polecenia wybieramy te elementy. Dla geometrii formującej konieczne jest zdefiniowanie osi obrotu oraz punktu ustalającego zamocowanie osi obrotu.
Gdy geometria formująca przemieszcza się wzdłuż ustalonej trajektorii - jednocześnie obraca się wokół określonej osi tworząc w ten sposób np. wybranie. Wynik jest następujący:
Na tym zakończę część II. Zachęcam również do przeczytania części I. Nowości w T-Flex CAD. W kolejnej części powiemy sobie między innymi o swobodnej deformacjach, skręceniach i odciśnięciach. Omówimy także otwory.