Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge
CAMdivision partner SIEMENS Industry Software
Poznaj nowe funkcje SOLIDWORKS 2019

20. edycja targów PLASTPOL - jeszcze większa i chętniej odwiedzana niż poprzednie

30.05.2016 Skomentuj pierwszy

Jubileusz targów PLASTPOL, które odbywały się w Targach Kielce od 17 do 20 maja, rozpoczął się od rekordu powierzchni. Ekspozycja zajęła 7 hal i 32 tysiące metrów kwadratowych. Stoiska zaprezentowało 772 wystawców z 32 krajów świata, w tym z Polski. Wystawę odwiedziło 18 500 specjalistów, przekraczając tym samym rekord poprzedniego roku.

XX Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy wciąż pozostają największą branżową wystawą w Polsce i jednym z najważniejszych wydarzeń w Europie. Tegoroczna, jubileuszowa edycja targowa przypadła na rok organizacji popularnych targów w Niemczech. Mimo tego, w Kielcach spotkała się znaczna reprezentacja firm z Polski i zagranicy, dopisali też zwiedzający.

- Nie przypuszczaliśmy, że w tym roku będzie aż tylu zwiedzających. Jesteśmy bardzo zadowoleni – komentował Jan Muehsam, właściciel firmy Muehsam-Elektromech.

- Plastpol to najważniejsze dla nas targi w Europie Środowo-Wschodniej. Odwiedziło nas bardzo dużo gości, podpisaliśmy naprawdę ważne kontrakty – mówiła po zakończeniu wystawy Urszula Steiner, prezes firmy Dopak.

- Już mamy zaplanowane, co będziemy prezentować za rok – podsumowywał Zenon Narojek, właściciel Wadim Plast. – Nie ma równie ważnej imprezy dla branży w Polsce.

Największą grupę wystawców zagranicznych, obecnych podczas Plastpolu stanowili jak zwykle Niemcy, na drugim miejscu uplasowali się Włosi, sporo było firm z Austrii, Portugalii, Turcji. Na targach swoje osiągnięcia prezentowali między innymi przedstawiciele Francji, Belgii, Szwecji, Danii, Holandii, Hiszpanii, Czech, Litwy, USA, Chin, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu, Indii i po raz pierwszy Meksyku. Targi Plastpol to obecnie najbardziej międzynarodowe targi w Polsce. Ponad połowa wystawców to firmy zagraniczne lub z zagranicznym kapitałem.

Znakiem rozpoznawczym Plastpolu, były pracujące maszyny, roboty, linie produkcyjne. To ich możliwości robiły największe wrażenie na zwiedzających. Ponad 500 maszyn o wadze blisko 1000 ton zgromadzono w 7 halach Targów Kielce. Na zewnątrz stanęła kosmiczna ciężarówka niemieckiej firmy Desma, która swym futurystycznym kształtem przykuwała uwagę. Wewnątrz demonstrowano możliwości najnowszego oprogramowania, które wykorzystuje się w produkcji.

Jubileusz z pompą

20-letnia historia targów Plastpol przewijała się przez wszystkie cztery targowe dni. Wspominano początki wydarzenia, kiedy w 1997 roku targi wystartowały w połowie jednej hali, na powierzchni 1500 metrów kwadratowych, z 83 wystawcami. Podczas gali Platinum Plast, wręczono nie tylko nagrody za innowacyjne produkty i efektownie zaaranżowane stoiska, ale także nagrody jubileuszowe, dla firm zaangażowanych w tworzenie od samego początku kieleckich targów. Otrzymali je Jan Krzysztof Muehsam z firmy Muehsam, Zenon Narojek właściciel firmy Wadim Plast, Urszula Steiner, prezes firmy Dopak oraz Henryk Zawistowski, twórca i organizator konferencji Plastech Info.

Statuetki jubileuszowe wręczono również firmom, które zaufały targom i są na nich obecne od wielu lat: Engel Austria GmbH,Elbi - Wrocław Sp. z o.o., FCPK Bytów, Telko Poland, Ponar, Danje Polimer, ICHEMAD, Profarb, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, Ośrodek Techniczny A. Marciniak, Polimarky, Milar, A. Schulman Polska, Grupa Azoty, Arburg, Battenfeld Polska, Demag Plastics Group, P&F Wartacz, Bagsik. Dziękowano także instytucjom, ośrodkom naukowym, związanym z organizacją targów, by jakość .

Razem z targami Plastpol również kilka znanych firm świętowało własne jubileusze w Kielcach. Na stoisku Wittmann Battenfeld uroczyście obchodzono 40-lecie. Wadim Plast podejmował gości i zbierał gratulacje z powodu 35- lecia istnienia firmy. Także Sirmax obchodził podczas Plastpolu swój jubileusz 15-lecia.

Spotkania branży, rozmowy, seminarium

Z okazji okrągłego jubileuszu, 16 maja, w przededniu targów Plastpol, w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się konferencja branży, zorganizowana przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Fundację PlasticsEurope Polska. Po raz pierwszy odbyła się ona w Kielcach, nie w Warszawie, gdzie branża spotyka się co roku. Poruszano ważne i bieżące kwestie, obecni byli menagerowie, prezesi polskich dużych firm rynku. Mowa była o wynikach ubiegłego roku, o innowacjach, prognozach.

Nieodłączną częścią Plastpolu, jest towarzyszące im od 20 lat seminarium techniczne Plastech Info. W tym roku odbyło się ono pod hasłem: „Efektywność nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowych w branży tworzyw sztucznych”. Po raz kolejny odbyła się również konferencja PlasticsEurope Polska, prezentująca najnowsze dane branży przetwórstwa tworzyw sztucznych za rok 2015.

Targom towarzyszyło spotkanie kooperacyjne wystawców z Polski i Niemiec, organizowane wspólnie z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, Konsulatem RFN w Krakowie i Konsulem Honorowym w Kielcach. Pojawili się nami nim szefowie firm, między innymi przedstawiciel firmy Man z Monachium. Obecna była także pani konsul Isolde Felskau, zastępca Konsula Generalnego RFN w Krakowie. Zainteresowaniem cieszyły się konsultacje prawno-podatkowe dla firm polskich i niemieckich.

Plastpol cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Od kwietnia do 20 maja ukazało się 235 publikacji w prasie drukowanej, internecie, wyemitowano informacje w stacjach telewizyjnych. Wydarzenie odwiedziło 63 dziennikarzy, nie tylko z prasy branżowej.

Zapraszamy na XXI Targi PLASTPOL do Kielc 23-26 maja 2017 - www.plastpol.com

 

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
Pobierz bezpłatną wersję próbną Solid Edge