Skanery 3D Artec w archeologii
Artec 3D poinformował, że ręczny skaner 3D Eva i kompatybilne oprogramowanie Artec Studio zostały wykorzystane do odkrycia starożytnego gatunku Homo Naledi. To niezwykłe odkrycie naukowe miało miejsce w pobliżu Johannesburga, RPA, w komorze Dinaledi jaskini Rising Star.
Wyprawa badawcza prowadzona była pod kierunkiem Lee Berger'a, profesora Katedry Ewolucji Człowieka i Upowszechniania Nauki z Uniwersytetu w Witwatersrand, miała na celu potwierdzenie odkrycia gatunku Homo Naledi. W roku 2013 na wieść o istnieniu miejsca, w którym znajdują się szczątki tego gatunku. Profesor Berger podjął pierwsze próby przygotowawcze do przeprowadzenia badań naukowych na tym obszarze.
Biorąc pod uwagę niedostępność miejsca, w którym znaleziono szczątki - płytki i niewielki rozmiar podziemnych korytarzy oraz szerokość komory, wiadomo było, że to naukowe przedsięwzięcie będzie nie lada wyzwaniem.
Wykorzystując do pracy mały ręczny skaner 3D udało im się szybko i dokładnie zbadać miejsce tego niecodziennego odkrycia.
Przy pomocy najnowszych technologii – skanerów 3D marki Artec zespół naukowców zdołał wydobyć 1 550 fragmentów szczątków w ciągu zaledwie pięciu tygodni.
Skaner ręczny Eva umożliwił badaczom pracę i usprawnił ja dzięki swojej niewielkiej wadze i mobilności. Skaner Eva nie wymaga dużego zakresu ruchu i jest prosty do użycia, a rezultaty jego pracy – skany 3D mają wysoką rozdzielczość i pełną teksturę.
To pozwoliło grupie naukowców pracujących na zewnątrz jaskini zobaczyć to konkretne miejsce w taki sposób, jakby znajdowali się w środku i dostarczyć niezbędne wskazówki oraz wytyczne dotyczące odkrycia. Po procesie skanowania, program Artec Studio zostało wykorzystane do usprawnienia procesu łączenia plików cyfrowych, umożliwiając badaczom szybką analizę danych.