Definiowanie bazy w SolidCAM

23.12.2015 Skomentuj pierwszy

Sprawa niby prosta, często robimy to automatycznie. Najczęściej poprzez kliknięcie na powierzchni i już – baza zdefiniowana. SolidCAM bardzo ułatwia ten etap przygotowywania projektu CAM i czyni go prostym i bezproblemowym. Wielu z nas korzysta z jednego sposobu przy wszystkich swoich projektach (i słusznie, skoro są to przedmioty o podobnym stopniu skomplikowania, a ten sposób nas nie zawodzi), ale przyjdzie kiedyś taki czas, że będziemy musieli przygotować projekt elementu innego niż wszystkie i sposób definiowania bazy, który wykorzystywaliśmy do tej pory będzie nieodpowiedni, co wtedy?

Wtedy zamiast tracić czas na kombinowanie odwiedzicie cnstoday.pl i w ramach przerwy na kawę szybko przypomnicie sobie pozostałe sposoby definiowania bazy.

Baza zdefiniowana w SolidCAM jest odniesieniem do bazy definiowanej na maszynie. Ta prosta czynność ma bardzo duże znaczenie w całym procesie obróbki.

kierunki

Jedną z ważniejszych kwestii jest to, że oś Z układu współrzędnych bazy jest równoległa z osią obrotową narzędzia i narzędzie dochodzi do materiału z dodatniego kierunku osi Z bazy.

Definiuj bazę

Na przykładzie frezarki pionowej, w zależności mocowania przedmiotu na maszynie i miejsc, które będziemy obrabiać musimy prawidłowo zdefiniować bazę:

umocowanie przedmiotu

Jeżeli musimy obrobić przedmiot z kilku stron, dla każdej z nich tworzymy bazę z odpowiednio zorientowaną osią Z.

umocowanie przedmiotu 2

W okienku definiowania bazy, w sekcji Definiuj bazę, mamy klika różnych opcji definiowania bazy.

Baza

Zaczniemy od opcji Wybierz Powierzchnie. Sposób ten pozwala na zdefiniowanie bazy poprzez wskazanie ściany modelu. Dodatkowo w sekcji Umieść początek bazy w mam możliwość wyboru miejsca, w którym zostanie umieszczona baza. Przykładowo, wybierając opcję Środek Geometrii Modelu i klikając na górną ścianę przedmiotu, otrzymujemy:

Środek Geometrii Modelu

Kolejna opcja to Definiuj.

Opcje bazy

Po wybraniu tej funkcji, w pierwszym kroku wskazujemy Początek bazy.

Początek

Następnie Kierunek X.

Kierunek X

A w ostatnim kroku Kierunek Y.

Kierunek Y

1 2
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: