Szyk liniowy i kołowy w Alphacam
Funkcjami, które ułatwiają proces tworzenia powtarzalnych elementów są Szyk liniowy i Szyk kołowy. Czy to się tyczy otworów do wiercenia czy elementów ozdobnych, warto zapoznać się z tymi opcjami.
Szyk kołowy
Szyk kołowy w Alphacam kryje się pod funkcją Obróć na wstążce Edycja.
Mając narysowany element, dla którego chcemy wykonać określoną ilość kopii w szyku kołowym, wybieramy funkcję Obróć, funkcja ta ma zastosowanie do obracania elementów o określony kąt, ale też można wykorzystać ją do wykonania Szyku kołowego.
W linii poleceń Alphacam prosi o wskazanie elementów, które chcemy obrócić lub powielić. Zaznaczamy je lewym przyciskiem myszy i jeśli już będą zaznaczone wszystkie elementy do szyku kołowego, akceptujemy wybór prawym przyciskiem myszy.
Następnie Alphacam poprosi o wskazanie punktu bazowego, wokół którego chcemy wykonać obrót. Wybieramy ten punkt. W tym przypadku będzie to środek okręgu.
Teraz w linii poleceń pojawiła się komenda o wpisanie kąta o jaki chcemy obrócić nasze elementy.
Nie musimy podawać konkretnej wartości – możemy też wpisać działanie matematyczne. Jeżeli chcemy otrzymać 8 takich elementów, to wystarczy, ze w linii poleceń wpiszemy 360/8.
Alphacam sam to przeliczy i zastosuje odpowiednią wartość – w tym przypadku 45 stopni.
W kolejnym poleceniu Alphacam prosi o podanie Ilości kopii:
Jeżeli zostawimy domyślną wartość – 1, Alphacam wykona tylko obrót zaznaczonych elementów. My chcemy uzyskać 8 kopii tego elementu.
Po kliknięciu OK otrzymamy:
Szyk liniowy
Szyk liniowy, ja sama nazwa wskazuje, pozwala na powtórzenie elementów w osi X i/lub Y.
Mając narysowany element do powtórzenia, ze wstążki Edycja wybieramy funkcję Szyk liniowy.
W linii poleceń pojawi się komenda o zaznaczenie elementów do powtórzenia. Kiedy je zaznaczymy i zaakceptujemy wybór, pojawi się okienko z parametrami:
Po kliknięciu OK otrzymamy:
Teraz w łatwy sposób możemy przygotować rysunek z wieloma otworami do wiercenia czy z innymi geometriami w szyku.
Autor: Damian Lewczuk