AlphaCam - parametry operacji planowania

03.04.2018 Skomentuj pierwszy

Planowanie jest jedną z podstawowych operacji wykorzystywanych w obróbce skrawaniem. W AlphaCam istnieje strategia o nazwie Planowanie, znajdująca się w zakładce Technologia, w grupie Cykle Frezarskie. W module Mill operacja Planowania dostępna jest przy pierwszym uruchomieniu programu. W module Router Planowanie traktowane jest jako dodatek i należy je włączyć z listy dodatków AlphaCam.

 Operacja Planowanie w AlphaCam należy stricte do grupy obróbek 2,5D i wymaga wskazania geometrii, która będzie obrabiana. Można wybierać dowolne kształty, obróbka dostosuje się do nich.

Jeśli wybierzemy kwadrat, obróbka będzie wyglądała tak:

Jeśli wybierzemy okrąg, obróbka dostosuje się do kształtu okręgu:

Wybór dowolnego kształtu również spowoduje, że obróbka dostosuje się do tego kształtu:

Kliknięcie w ikonę Planowania wywołuje pierwsze okno wyboru parametrów, w którym dobieramy kierunek obróbki, oraz pozycję początkową. Poziome przejścia generują ścieżki wzdłuż osi X, pionowe przejścia – wzdłuż osi Y.

Pozycja początkowa określa narożnik, z którego ma startować narzędzie.

Po zatwierdzeniu przechodzimy do kolejnego okna, w którym dobieramy parametry obróbki, oraz poziomy dojazdów i pracy.

Wygenerowanie ścieżki z odznaczoną opcją „Obróbka dwustronna” oraz „Podnoś Z” skutkuje otrzymaniem takiej obróbki:

W tym przypadku narzędzie cały czas znajduje się na poziomie obróbkowym, a ruch szybki realizowany jest poza materiał, bez podnoszenia narzędzia w Z.

Opis parametrów:

Wysokość bezpieczna – wysokość, do której narzędzie porusza się ruchem szybkim we wszystkich 3 osiach

Odległość dojścia (w poziomach Z) – wysokość, do której narzędzie zjedzie ruchem szybkim tylko w osi Z

Góra Materiału – poziom Z, określający lico przygotówki. Poniżej tego poziomu obróbka jest prowadzona ruchem posuwowym.

Głębokość końcowa – poziom Z, do którego będzie prowadzona obróbka

Obróbka dwustronna – parametr powodujący, że obróbka jest prowadzona zyg-zakiem, a ruch dojazdowy pomiędzy kolejnymi ścieżkami, jest realizowany ruchem szybkim na poziomie obróbki.

Obróbka High Speed – załączenie tego parametru powoduje, że ruchy dojazdowe pomiędzy kolejnymi ścieżkami są ruchami posuwowymi w kształcie łuku. Powoduje to, że maszyna płynniej przechodzi z ścieżki do kolejnej ścieżki.

Podnoś Z – opcja, której zaznaczenie powoduje , że ruch dojazdowy pomiędzy kolejnymi ścieżkami jest realizowany na poziomie bezpiecznym Z.

Ilość przejść – opisuje w ilu przejściach Z ma zostać uzyskana końcowa głębokość cięcia. Wybranie wartości 1 spowoduje, że narzędzie będzie od razu pracowało na głębokości końcowej. Wybranie dowolnej innej wartości spowoduje, że program będzie przeliczał różnicę pomiędzy górą materiału i głębokością końcową i dzielił ją na równe, lub określone poziomy, jeśli wybraliśmy jedną z dostępnych opcji.

Odsunięcie wejścia – jest to odległość od czoła narzędzia do materiału, od jakiej rozpoczyna się ścieżka obróbkowa, lub do której narzędzie odsuwa się ruchem posuwowym po skończeniu jednego przejścia.

Odległość dojścia (w danych cięcia) – jest to dodatkowo odległość, od której narzędzie rozpoczyna pierwsze wejście w materiał.

Szerokość skrawania – określa jaką, maksymalną częścią średnicy narzędzia będzie prowadzona obróbka.

W ostatnim oknie dobieramy parametry obróbki skrawaniem oraz rodzaj chłodzenia.

Po zatwierdzeniu zostanie wygenerowana ścieżka narzędzia, a efekt końcowy może wyglądać tak:

Pobierz wersję demo Alphacam

Autor: Maciej Piątek

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: