Tworzenie własnych komponentów w SOLIDWORKS Routing
Dziś o SOLIDWORKS Routing, który jest dostępny w pakiecie SOLIDWORKS Professional i Premium.
Moje doświadczenia z narzędziem SOLIDWORKS Routing, a także z użytkownikami, którzy zajmują się projektowaniem rurociągów oraz przewodów są oparte na domyślnej bibliotece, która również posiada bardzo obszerną liczbę konfiguracji. Jednak żadna biblioteka nie posiada w pełni wszystkich typów rur, węży ze standardów jakie są na całym świecie. Tak więc, należy stworzyć własną bibliotekę.
Tworzenie niestandardowych komponentów wyznaczania trasy
Istnieją dwa sposoby tworzenia komponentów, które polecam:
1. Kopiujemy element z domyślnej biblioteki SOLIDWORKS lub elementów z Zawartości SOLIDWORKS i wykonujemy niezbędne zmiany.
Jeśli nasz nowy komponent jest podobny do jednego z elementów domyślnych to działa znakomicie. Domyślny komponent posiada już wszystkie niezbędne elementy dla SOLIDWORKS Routing tj.: CPoint (Punk połączenie), RPoint (Punkt trasy), szkice, wymiary, itd. Patrząc na przykład kołnierza, można zobaczyć, że każdy z tych komponentów posiada Tabele Konfiguracji, która jest bardzo łatwa do modyfikacji, dzięki niej szybko możemy wprowadzić zmiany, a także dodać/usunąć konfiguracje.
2. Uruchom SOLIDWORKS Routing, następnie Routing Library Manager i w końcu włączamy Kreator komponentów wyznaczania trasy (Działa dla plików SOLIDWORKS, a także dla importowanej geometrii)
W pierwszej kolejności musimy mieć dany komponent otwarty, najlepiej jeśli nie będziemy mieć innych części w tle.
Postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wiem, że często trudno jest zaufać kreatorom, jako, że interfejs wydaję się często zbyt uproszczony i niejasny. Jednak uważam, że w SOLIDWORKS Routing Kreator komponentów Wyznaczania trasy jest dość przejrzysty i bardzo prosto można przejść kroki potrzebne do stworzenia inteligentnej części lub złożenia.
Ostatnim krokiem jaki kreator pozwala aby dodać nowy element do biblioteki, co sprawia, że dostępne są one w Bazie danych instalacji z rur grubościennych i cienkościennych.
W kolejnym artykule opisze bardzo szczegółowo jak przejść taki kreator i jakie możemy napotkać problemy przy dodawaniu komponentów. Jest to związane z różnymi wersjami językowym, ale więcej już wkrótce.
Autor: Łukasz Siwiec
Pomysłodawcą tematu jest Pan Łukasz Dzwonka