Tworzenie własnych komponentów w SOLIDWORKS Routing

16.04.2015 Skomentuj pierwszy

Dziś o SOLIDWORKS Routing, który jest dostępny w pakiecie SOLIDWORKS Professional i Premium.

Moje doświadczenia z narzędziem SOLIDWORKS Routing, a także z użytkownikami, którzy zajmują się projektowaniem rurociągów oraz przewodów są oparte na domyślnej bibliotece, która również posiada bardzo obszerną liczbę konfiguracji. Jednak żadna biblioteka nie posiada w pełni wszystkich typów rur, węży ze standardów jakie są na całym świecie. Tak więc, należy stworzyć własną bibliotekę.

Tworzenie niestandardowych komponentów wyznaczania trasy

Istnieją dwa sposoby tworzenia komponentów, które polecam:

1. Kopiujemy element z domyślnej biblioteki SOLIDWORKS lub elementów z Zawartości SOLIDWORKS i wykonujemy niezbędne zmiany.

Jeśli nasz nowy komponent jest podobny do jednego z elementów domyślnych to działa znakomicie. Domyślny komponent posiada już wszystkie niezbędne elementy dla SOLIDWORKS Routing tj.: CPoint (Punk połączenie), RPoint (Punkt trasy), szkice, wymiary, itd. Patrząc na przykład kołnierza, można zobaczyć, że każdy z tych komponentów posiada Tabele Konfiguracji, która jest bardzo łatwa do modyfikacji, dzięki niej szybko możemy wprowadzić zmiany, a także dodać/usunąć konfiguracje.

SOLIDWORKS Routing

2. Uruchom SOLIDWORKS Routing, następnie Routing Library Manager i w końcu włączamy Kreator komponentów wyznaczania trasy (Działa dla plików SOLIDWORKS, a także dla importowanej geometrii)

W pierwszej kolejności musimy mieć dany komponent otwarty, najlepiej jeśli nie będziemy mieć innych części w tle.

Postępujemy zgodnie z instrukcjami. Wiem, że często trudno jest zaufać kreatorom, jako, że interfejs wydaję się często zbyt uproszczony i niejasny. Jednak uważam, że w SOLIDWORKS Routing Kreator komponentów Wyznaczania trasy  jest dość przejrzysty i bardzo prosto można przejść kroki potrzebne do stworzenia inteligentnej części lub złożenia.

Kreator wyznaczania trasy

Ostatnim krokiem jaki kreator pozwala aby dodać nowy element do biblioteki, co sprawia, że dostępne są one w Bazie danych instalacji z rur grubościennych i cienkościennych. 

W kolejnym artykule opisze bardzo szczegółowo jak przejść taki kreator i jakie możemy napotkać problemy przy dodawaniu komponentów. Jest to związane z różnymi wersjami językowym, ale więcej już wkrótce.

Autor: Łukasz Siwiec
Pomysłodawcą tematu jest Pan Łukasz Dzwonka

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: