iMachining 3D – Obróbka zgrubna formy w SolidCAM

16.06.2014 Skomentuj pierwszy

Jak zredukować czas obróbki zgrubnej? Jak zmniejszyć zużycie narzędzia? Jak wygenerować obróbkę nie obciążającą nadmiernie obrabiarki?

Te pytania zadaje sobie codziennie większość technologów na całym świecie. Niektórzy z nich już wiedzą co jest odpowiedzią na powyższe pytania – iMachining – opatentowana technologia wydajnej obróbki zgrubnej w SolidCAM.

Spójrzmy jak ta rewolucyjna technologia sprawdziła się w obróbce formy gogli narciarskich.

  • Obrabiany materiał to Stal stopowa konstrukcyjna 16MnCr5 o wymiarach 155x100x40mm
  • Do obróbki wykorzystano frezy z węglików spiekanych o średnicach 16 i 10 mm

Już na samym wstępie napiszę, że całkowity czas obróbki zgrubnej wyniósł w tym elemencie nieco ponad 5 minut! Jak to możliwe? Przede wszystkim z uwagi na dwa zasadnicze czynniki: zwiększenie głębokości skrawania pojedynczego przejścia i znaczne zwiększenie parametru posuwu. No tak to takie proste. Najlepiej wjechać w materiał od razu na pełną głębokość roboczą freza z posuwem 5 metrów na minutę i nic więcej tylko uciekać od razu jak najdalej od maszyny, przy odrobinie szczęścia nie dosięgnie nas przelatujący odłamek narzędzia lub materiału obrabianego. Nic z tych rzeczy, iMachining generuje inteligentną ścieżkę narzędzia, która nigdy nie doprowadzi do takiej sytuacji! Po pierwsze tam, gdzie to tylko jest możliwe generuje wejścia z boku materiału, a tam gdzie jest to niemożliwe (zamknięte kieszenie) zawsze wejście w materiał odbywa się po helisie.

Obróbka bokiem freza

Obróbka bokiem freza

Następnie obróbka realizowana jest zawsze bokiem freza, a kąt opasania narzędzia jest stale kontrolowany. Dzięki takiemu kształtowi ścieżek narzędzia prędkość obróbki może być znacznie zwiększona. Co więcej posuw jest zmieniany płynnie w zależności od miejsca w którym aktualnie znajduje się narzędzie. Pozwala to na zastosowanie najbardziej optymalnej prędkości w każdym momencie obróbki. Styczne ścieżki narzędzia iMachining oraz fakt skrawania jak najdłuższą częścią roboczą narzędzia mają jeszcze jedną olbrzymią zaletę – nie obciążają zbytecznie narzędzia, wydłużając jego „czas życia”, tak jak i samej obrabiarki. Każdy z użytkowników iMachining potwierdzi, że technologia ta nie tylko pozwoliła skrócić czas obróbki, ale także pozwoliła obniżyć zużycie narzędzia.
Symulacja obróbki

Co jeszcze pozwoli mi skrócić czas obróbki zgrubnej? Oczywiście optymalizacja ruchów szybkich. iMachining robi to idealnie. Dzięki opatentowanemu algorytmowi przeliczania, ilość wyjazdów z materiału jest zmniejszana do minimum, a wysokość i kształt przejazdów generowana po najkrótszej, bezpiecznej drodze do kolejnego miejsca obróbki.

No dobrze, ale skąd mam wiedzieć jak bardzo mogę „zaryzykować” zwiększając głębokość skrawanie czy posuw? W tym pomaga jedyny tego typu Kreator Technologii iMachining. Dzięki informacjom o materiale obrabianym, materiale i ilości zębów narzędzia, parametrach obrabiarki, etc. kreator pomaga dobrać najodpowiedniejsze parametry obróbki. Naprawdę wspaniałe narzędzie. Wystarczy zdefiniować kilka danych i odpowiednio dopasowana ścieżka jest generowana automatycznie.


Strategie obróbcze

Narzędzia CAM

Chcesz zobaczyć jak to wygląda w obróbce na żywo?

Koniecznie obejrzyj film poniżej:

iMachining

iMachining

Autor: Cezary Kowalik
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: