Autodesk Product Design Suite a konstruowanie urządzeń do obróbki ziarna

20.03.2014 Skomentuj pierwszy

Dzięki innowacjom projektowym polskiej firmie Agralex z siedzibą w Redle (woj. zachodniopomorskie) udało się zdobyć pozycję lidera producentów maszyn i urządzeń dla przemysłu rolniczego. Założone w 1991 roku przedsiębiorstwo Agralex, którego właścicielem jest Aleksander Lubiński, specjalizuje się w konstruowaniu i produkcji urządzeń do obróbki, transportu i magazynowania ziarna, zaprawiarek do nasion przeznaczonych dla gospodarstw rolnych różnej wielkości oraz przemysłu rolniczego. Po latach obecności na rynku firma zdobyła mocną pozycję w kraju i w Europie.

Agralex swoje produkty eksportuje nie tylko do krajów UE m.in. Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, ale również na rynki wschodnie, np. na Białoruś, Ukrainę, do Rosji i Turcji. Produkty, takie jak zaprawiarka porcjowa AL 50 P, zaprawiarka AGATA, zaprawiarka HANKA i mobilna zaprawiarka AMELA zostały uhonorowane licznymi nagrodami branżowymi. Działalność firmy jest mocno związana z inwestycjami w badania i rozwój, o czym świadczą liczne patenty na maszyny i urządzenia, niezbędne certyfikaty dopuszczające wszystkie wyroby na rynki krajów UE, a także realizacja projektów we współpracy z innymi jednostkami badawczymi, takimi jak Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych.

Nowatorskie konstrukcje wyprzedzają oczekiwania rynku

Firma Agralex od samego początku specjalizowała się w konstruowaniu unikalnych na skalę europejską zaprawiarek do nasion, a obecnie także w urządzeniach do transportu ziarna i innych materiałów sypkich. Parametry urządzeń produkowanych przez Agralex wykraczają poza standard w Polsce, gdyż są dedykowane dla przemysłu zbożowego, gdzie wydajność urządzeń przekracza 600 t/h a pojemność silosów 5000 ton.

Zaprawiarka do nasion HANKA 25W. Projekt wykonany w Agralex przy wykorzystaniu rozwiązań Autodesk.

Zaprawiarka do nasion HANKA 25W

„Uważnie śledzimy rynek i weryfikujemy oczekiwania branży rolniczej, co pozwala nam tworzyć kompleksowe urządzenia wyróżniające się unikalnymi rozwiązaniami technicznymi – stwierdza właściciel Jacek Lubiński i jednocześnie podkreśla rolę narzędzi projektowych - „Aby na bieżąco odpowiadać na potrzeby klientów musimy działać efektywnie na każdym etapie procesu powstawania naszych maszyn. W fazie projektowania pomagają nam rozwiązania Autodesk”.

Wszystkie typy maszyn i urządzeń produkowane w Agralex powstają dzięki wykorzystaniu rozwiązań firmospodarstwom rolnym róznej worzenie prototypów fizmodelowania 3D, takie jak Autodesk Inventor, jak również Autodesk. Są to m.in. silosy, podnośniki kubełkowe, przenośniki łańcuchowe, przenośniki taśmowe, zaprawiarki i system załadunku grawitacyjnego. Wspólną cechą, która je wyróżnia jest ich innowacyjność, unikatowość oraz najwyższa jakość wykonania. Przykładem może być zaprawiarka mobilna do nasion typu Amela, wprowadzona na rynek w 2006 roku. Jest to w pełni zautomatyzowana zaprawiarka przeznaczona do zaprawiania na mokro ziarna siewnego zbóż.

Zaletą urządzenia jest jej mobilność czyli możliwość szybkiego przemieszczania całej konstrukcji między gospodarstwami rolnym dzięki wyposażeniu go w samodzielne podwozie jezdne. Właśnie ta zaprawiarka została nagrodzona Złotym Medalem w konkursie „Pomorski Produkt 2007” oraz Złotym Medalem Targów AgroTech w Kielcach 2007. Firma Agralex stworzyła i opatentowała polski produkt Hanka W25 zaprawiarkę o pracy ciągłej z innowacyjnym systemem wagowego (masowego) dozowania nasion i precyzyjnego dozowania cieczy. Jest to produkt dedykowany dla dużych firm, takich jak centrale nasienne. Innowacyjność rozwiązań technologicznych została potwierdzona jedną z najbardziej prestiżowych nagród w branży – Złotym Medalem MTP na Targach POLAGRA PREMIERY 2014.

Stanowisko zaprawiania CN Zielenin. Projekt wykonany w Agralex przy wykorzystaniu rozwiązań Autodesk.

Stanowisko zaprawiania CN Zielenin

Agralex wykorzystuje rozwiązania Autodesk od 2000r. Obecnie pracownia konstruktorska wyposażona jest w pakiety Autodesk Product Design Suite 2014 w wersji Standard i Premium, AutoCad Mechanical oraz w rozwiązanie Autodesk Vault do zarządzania dokumentacją projektową. Oprogramowanie to dostarczyła firma PSP Solution, Autoryzowany Partner Autodesk. PSP Solution wspiera również cały proces wdrożenia.

Pakiet Autodesk Product Design Suite to cenione oprogramowanie do tworzenia cyfrowych prototypów, zawierające zarówno narzędzia do modelowania 3D, takie jak Autodesk Inventor, jak również do tworzenia wizualizacji i przeprowadzania symulacji.

„Bogate możliwości oprogramowania Autodesk dostępne w ramach jednego pakietu usprawniają pracę naszego działu konstrukcyjnego” – ocenia właściciel Jacek Lubiński. „Dodatkowo, dzięki trójwymiarowym modelom projektowanych urządzeń możemy przeprowadzać liczne obliczenia i analizy, szybko wykryć błędy i kolizje w projekcie, a przez to skrócić czas potrzebny do wykonania prototypu fizycznego” – mówi Krzysztof Olszewski Dyrektor ds. technicznych.

Przenośnik łańcuchowy Agralex

Precyzyjna dokumentacja

W ubiegłym roku Agralex rozpoczął wdrożenie oprogramowania Autodesk Vault Professional - rozwiązania do zarządzenia dokumentacją i danymi projektowymi. Ze względu na dotychczasowe wieloletnie pozytywne doświadczenia z oprogramowaniem Autodesk, Autodesk Vault Professional był naturalnym wyborem projektantów Agralex umożliwiającym usprawnienie pracy specjalistów poprzez efektywne zarządzanie danymi. Ważne było również utrzymanie pełnej kontroli nad kolejnymi emisjami dokumentacji projektowej.

„Autodesk Vault Professional w pełni spełnia nasze oczekiwania. Przede wszystkim umożliwia nam przechowywanie dokumentacji w jednym miejscu, pozwala na zwiększenie efektywności jednoczesnej pracy całego zespołu specjalistów realizujących projekt, a także bieżącą kontrolę i śledzenie zmian” – mówi Maciej Ciżek Dyrektor ds. handlowych.

System załadunku magazynu płaskiego

Patrząc w przyszłość

Agralex uważnie obserwuje potrzeby rynku i podąża za nowymi trendami. Plany biznesowe firmy zakładają jeszcze silniejszą ekspansję na Wsze silniejszą y zakladają a tym samym przekonac urządzeń, a tkchód Europy, a także utrzymanie silnej pozycji w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Przyszłe działania obejmują zarówno dalszy rozwój oraz ulepszanie dotychczasowych urządzeń, jak również tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań ściśle dostosowanych do potrzeb odbiorców. W realizacji tego celu oprogramowanie Autodesk będzie odgrywało ważną rolę. Dzięki tworzeniu cyfrowych prototypów w 3D, które w pełni odpowiadają rzeczywistym urządzeniom, a także dzięki realistycznym wizualizacjom, łatwiej będzie przekazać klientom koncepcję projektową, zaproponować w niej zmiany, a następnie wybrać optymalne rozwiązanie.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: