Szacowanie kosztów w Radan Radquote

28.05.2013 Skomentuj pierwszy

W dobie oszczędności materiałowych i jak najniższych kosztów pracy przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pozwalają na szybkie i jasne wycenienie danego zlecenia. Wychodząc naprzeciw takim oczekiwaniom w stajni rozwiązań firmy Vero Software pojawi się wkrótce nowe rozwiązanie o nazwie Radquote. Aplikacja dedykowana jest dla przedsiębiorstw zajmujących się obróbką elementów blaszanych, czyli wycinaniem, wykrawaniem bądź gięciem oraz kompleksową obróbką i logistyką związaną z produkcją tych elementów.

Rozwiązanie to jest ściśle powiązanie z głównym programem Radan. Radquote jest aplikacją działającą na zasadzie pobrania informacji technologicznych z Radan i oszacowaniu ich wartości. Do kalkulacji można dodać wiele innych czynników wpływających na cenę końcową produktu i w ostatecznym rozrachunku sprawdzić, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie danego elementu.

System posiada wiele funkcjonalności, ale najgłówniejsze to:

  • Możliwość założenia kont dla poszczególnych użytkowników, celem weryfikacji wykonanych działań nad danym zleceniem,

  • Zakładanie i zarządzanie bazą klientów,

  • Dodawanie elementów do kalkulacji oraz podoperacji wymaganych do wykonania elementu,

  • Dodawanie pojedynczych elementów lub całościowych złożeń,

  • Budowanie bazy dodatkowych elementów potrzebnych do złożenia elementów, np. elementy śrubowe,

  • Ustalanie kosztów logistycznych,

  • Ustalanie kosztów operacji dodatkowych, np. uwzględnianie dodatkowych pracowników wymaganych przy cięższych elementach,

  • Raport kosztowy, podzielony na poszczególne działy produkcji,

  • Koszt końcowy danego zlecenia.

Aby korzystać z aplikacji należy się zalogować. Konta użytkowników są tworzone, aby można było sprawdzić kto i kiedy dokonał wyceny danego zlecenia i jakie warunki przyjął. Jest to istotne ze względu na firmy, w których sprawami wycen zajmuję się kilka osób.

Jako, że Radquote działa w oparciu o bazę danych, istnieje możliwość wprowadzania do niej wielu nowych pozycji. Jedną z nich jest definiowanie klientów firmy i przypisywanie do nich szczegółowych warunków współpracy. Czynnikiem określającym klienta może być na przykład udzielany rabat na usługi, czy warunek mówiący, że transport do danego klienta jest realizowany w momencie, gdy jego wielkość osiągnie założony pułap. Jest to warunek determinujący koszty transportu ze względu na odległość do klienta. Inne parametry klienta to wszelkie kontakty jakie są nawiązywane oraz lista osób z którymi można prowadzić rozmowy. Kolejnym parametrem określającym klienta może być numer kalkulacji dopasowany do numerów używanych przez klienta. Program umożliwia również nadanie numeru, co sprawia że istnieją dwa numery dla jednej kalkulacji. Jest to kilka przykładów opisu klienta w bazie, ale Radquote daje znacznie więcej.

Dość istotnym elementem kalkulacji, jest stosowana technologia do wykonania części. Dlatego też dane elementy czy zestawy elementów, powinny być wykonane w Radan. Sposób zaciąganych informacji może być dwojaki, albo poprzez wczytanie informacje technologiczne dla pojedynczych elementów lub dla całych arkuszy z wykonanym nakładaniem. Efekt jest taki, że Radquote zawsze podzieli zestaw na pojedyncze elementy, tak aby można było dla poszczególnych pozycji określić dodatkowe operacje.

Po dodaniu elementów do listy, można na poszczególnych elementach określić m.in.:

  • Czy element jest wycinany czy wykrawany,

  • Czy element będzie poddawany obróbce gięcia,

  • Czy dany element wymaga operacji spawania,

  • Czy dany element jest częścią złożenia i wymaga wysłania na dział montażu,

  • Czy przy transporcie potrzeba więcej jak jednej osoby,

  • Czy element wymaga wysłania do podwykonawcy i wykonania zabiegów poza zakładem,

  • Czy element jest malowany lub inne operacje,

  • Jakie i ile elementów złącznych potrzebnych jest do wykonania elementu,

W całym tym procesie kalkulacji poza czynnikiem czasowym, drugim elementem wpływającym na cenę produktu jest materiał, z którego wykonane są elementy. W tym miejscu Radquote posiada specjalną zakładkę do definiowania parametrów materiałowych. Można zdefiniować parametry arkuszy, odstępy, grubości, koszt arkusza i wiele innych pozycji, które w znaczący sposób wpływają na cenę finalną produktu.

Cały proces kalkulacji oparty jest na oszacowaniu czasy potrzebnego do wykonania oraz kosztów materiałowych. W efekcie finalnym użytkownik otrzymuje kalkulację cenową, na odpowiednio zdefiniowanym arkuszu firmowym, która wysyłana jest do odpowiedniej osoby z firmy pytającej. Do klienta wysyłana jest informacja o cenie, za jaką będzie mógł wykonać swoje elementy.

W bazie odnośnie danego zlecenia, poza wartością cenową wykonania danego zlecenia, istniej kilka innych istotnych informacji. Pierwszą z nich jest kalendarz przypomnień, który informuje o wykonaniu telefonu do klienta z zapytaniem, jak spodobała mu się oferta i czy wymaga dodatkowych ustaleń. Inną i dość istotną informacją odnośnie danego zlecenia, jest raport produkcyjny, w którym zawarte są informacje odnośnie kosztów i czasów przypisanych do danego zlecenia. W tym raporcie, możena sprawdzić, które pozycje w zleceniu są najdroższe, które zajmują najwięcej czasu i na jakich etapach produkcji przebywają najdłużej. Przy użyciu takiego raportu, można znaleźć wąskie gardła i odpowiednio zareagować, asygnując na przykład dodatkową osobę do pomocy w danym dziale. Raporty produkcyjne są bardzo szeroko wykorzystywane i jasne w swoim opisie, pozwalając na szybką analizę i reakcję.

W odniesieniu do konkurencji jaka panuje na rynku usługowym, można śmiało powiedzieć, że Radquote jest narzędziem, które będąc w posiadaniu konkretnej firmy, pozwoli jej na przedstawienie lepszej oferty z pełną świadomością kosztów, jakie należy ponieść przy wykonywaniu usługiRadquote jest używany w ponad 30 firmach we Francji i zbiera tam bardzo pochlebne opinie. W Polsce będzie dostępny w krótce o czym Państwa poinformujemy.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: