Projektowanie wyprasek i form – łatwiejsze z NX 8.5

15.04.2013 Skomentuj pierwszy

Wszystkie firmy projektujące wyroby z tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy są to produkty dla branży motoryzacyjnej, AGD i RTV czy elektrotechnicznej, dążą do optymalizacji procesu projektowania i usuwania wszelkich błędów już na etapie opracowywania produktu, a nie podczas jego produkcji. Jednym z często spotykanych aspektów w tym zakresie jest symulacja wtrysku, która pojawia się w procesie projektowania wyprasek polimerowych oraz form służących do ich wytwarzania. Z pomocą projektantom na tym krytycznym etapie cyklu rozwoju produktu przychodzi najnowsza wersja oprogramowania NX 8.5.

Przed konstruktorami wyprasek stoi wiele wyzwań związanych z dużą złożonością procesów zachodzących podczas wtrysku tworzyw polimerowych. Aby pomóc w sprostaniu tym wyzwaniom, firma Siemens wprowadziła do najnowszej wersji systemu NX zintegrowane rozwiązanie do symulacji wtrysku NX EasyFill, bazujące na sprawdzonej technologii obliczeń dostarczanej przez Moldex3D – mówi Piotr Menchen z GM System.

Dostępne w NX 8.5 rozwiązania oparte na technologii symulacyjnej Moldex3D pozwalają  na wczesną walidację projektów, a tym samym – na zmniejszenie prawdopodobieństwa problemów technologicznych oraz kosztów produkcji. Dostępnych rozwiązań jest jednak więcej, dzięki czemu każdy konstruktor może wybrać narzędzie spełniające jego potrzeby.

Narzędzia do wszechstronnej analizy geometrii wypraski, w tym do symulacji rozpływu tworzywa, są dostępne bezpośrednio w NX 8.5 (w modułach NX Molded Part Validation, NX Mold Wizard, NX EasyFill), bez konieczności kupowania dodatkowego oprogramowania Moldex3D.

Dla konstruktorów form, którzy potrzebują symulacji wszystkich aspektów procesu wtrysku z uwzględnieniem elementów formy (kanały doprowadzające tworzywo, kanały chłodzące, wkładki), dostępny jest samodzielny program Moldex3D eDesign posiadający możliwość integracji z NX poprzez moduł eDesignSYNC for NX. Integracja z NX umożliwia przygotowanie analizy (preprocessing) w środowisku NX, co zapobiega konieczności przenoszenia geometrii pomiędzy programami oraz uczenia się pracy w nowym interfejsie.

Dla konstruktorów form, którzy potrzebują zaawansowanych opcji modelowania siatki elementów skończonych oraz symulacji specyficznych procesów wtrysku (np. wtrysk wspomagany gazem lub wodą, wtrysk z doprasowaniem, wtrysk dwukomponentowy itp.), dedykowany jest program Moldex3D Advanced.

Programy NX i Moldex3D należą do wiodących rozwiązań wspomagających prace inżynierskie, a ich integracja zapewnia możliwość korzystania z wszechstronnych funkcjonalności CAD/CAM/CAE w środowisku NX. – Najważniejsze jest odpowiednie dobranie konfiguracji oprogramowania do potrzeb konstruktora. Po ich zidentyfikowaniu jesteśmy w stanie wybrać z dostępnych rozwiązań najbardziej optymalne i możemy mieć pewność, że zda ono egzamin w praktyce – mówi Piotr Menchen z GM System.

Więcej informacji na temat rozwiązań do symulacji wtrysku dostępnych jest pod adresem

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: