Pracodawcy z branży produkcji przemysłowej cały czas prowadzą rekrutacje
Wyniki cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot wskazują, że optymizm pracodawców w Polsce nieco zmniejszył się w porównaniu z poprzednią edycją badania. Jednak pracodawcy zarówno z branży produkcji przemysłowej, jak i motoryzacji wciąż poszukują specjalistów i menedżerów.
Pracodawcy wstrzymują oddech
W IV kwartale rekrutacje specjalistów i menedżerów deklarowało 52% firm (w por. do 58%). Plany zatrudniania na początku 2013 r. ma 48% respondentów. Pozytywnym znakiem jest stabilizacja wskaźnika zwolnień na stosunkowo niskim poziomie 16% i prognoza na poziomie 17%. Pracodawcy wciąż poszukują wykwalifikowanych pracowników, choć z zatrudnianiem na dużą skalę wstrzymują się w oczekiwaniu na spodziewaną już w II kwartale poprawę sytuacji gospodarczej.
„Większość firm jest nadal zainteresowana bieżącymi informacjami dotyczącymi dostępności kandydatów. Na razie prowadzone rekrutacje na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie związane są głównie z rozpoczętymi już w zeszłym roku projektami, ale otrzymujemy sygnały, że już niedługo najbardziej innnowacyjne i dalekowzroczne firmy planują nowe inwestycje, co wpłynie na ponowny wzrost dynamiki zatrudnienia” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Dynamika zatrudnienia w produkcji
W branży motoryzacyjnej 39% pracodawców zadeklarowało plany rekrutacji w I kw. bieżącego roku. Tylko 14% badanych planuje zwolnienia. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w branży produkcji przemysłowej: zatrudnienia w tym okresie planowało 41% pracodawców.
„W branży motoryzacyjnej możemy mówić o stabilizacji na rynku pracy. Szczególnie firmy, które mają dużo portfolio klientów są w dobrej sytuacji - część z nich otwiera nowe linie produkcyjne, co powoduje wzrost zapotrzebowania na zatrudnienie specjalistów i menedżerów. Coraz prężniej rozwija się też branża AGD, w której można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy” – komentuje Paulina Kalisz-Friedrich, konsultantka Antal Engineering & Operations.
Polska na tle świata
Kolejna edycja badania Antal Global Snapshot potwierdza dalsze przesunięcie aktywności rekrutacyjnej z tzw. gospodarek zachodnich do krajów uznawanych za gospodarki rozwijające się. Pośród badanych przez Antal International krajów, gdzie najwięcej firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, trzy leżą w Afryce – Botswana, Nigeria i Ghana. Z kolei na najniższych pięciu pozycjach znajdziemy aż cztery kraje członkowskie Unii Europejskiej: Portugalię, Włochy, Niemcy oraz Hiszpanię
„Polska pod kątem odsetka firm planujących zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kw. plasuje się w środku rankingu. Jednak biorąc pod uwagę również niski odsetek planowanych zwolnień można powiedzieć, że należy do jednych z najbardziej stabilnych rynków pracy” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.