CC OPEN DAYS 2024

Siódma odsłona BiK

19.06.2012 Skomentuj pierwszy

Przedstawiamy kolejną wersję oprogramowania BiK, programu, wykorzystywanego przez projektantów, konstruktorów do wspomagania prac przy tworzeniu dokumentacji budowlanych. Oprogramowanie znane jest od wielu lat i jego konsekwentny rozwój zapewnia stabilne środowisko projektowe. Najnowsza wersja współpracuje z wieloma systemami CAD (różne platformy softwarowe), przez co stwarzają elastyczne rozwiązanie i poszerzają spektrum zastosowań. Dokumentacja wykonana w programie BiK 7 może być przetwarzana pomiędzy różnymi platformami z zachowanie pełnej kompatybilności.

Zmiany strukturalne i funkcjonalne zawarte w tej wersji, są na tyle istotne i wpływające na możliwości kolejnych wydań tego pakietu, że została ustalona nowa numeracja wersji oprogramowania. Obecnie cały pakiet został  oznaczony numerem 7. Wszystkie jego moduły tj. Base, Stal, Żelbet, Architektura i Drewno będą posiadały wewnętrzną numerację i będzie ona kontynuowana. Jednak fakt, że należą one do wersji 7 jest związany z ważnymi zagadnieniami przedstawionymi poniżej

Znaczne przyspieszenie wykonywania poleceń BiK

Zmiany w oprogramowaniu klucza sprzętowego, znacznie (kilkukrotnie) przyspieszają wywołanie poleceń BiK. Dodatkowo nie powinny występować żadne interakcje z innymi typami kluczy zabezpieczających, co potwierdziły liczne testy.

Wersja stacjonarna, przenośna i sieciowa

Wersja BiK 7 wykorzystuje zupełnie nowy klucz zabezpieczający (dodatkowo dla odróżnienia tej wersji kolor czerwony lub pomarańczowy). Oprogramowanie BiK można zainstalować na kilku stanowiskach i przenoszenie klucza uaktywnia daną instalację (praca w biurze i w domu). Możliwa jest również instalacja sieciowa, w której klucz zainstalowany jest tylko w jednym komputerze i nadzoruje on uruchamianie zaprogramowanej liczby licencji poszczególnych modułów. Ważną informacją dla użytkowników jest fakt, że nowy klucz USB automatycznie instaluje sterowniki, co znacznie ułatwia proces instalacji.

Szybsze wczytywanie programu

zmiana struktury organizacyjnej pozwoliła na wczytywanie tylko tej części plików i menu, które mają zostać wykorzystywane w pracy z wybranym modułem. Pozostaje więc, większa część pamięci na działanie programu, a proces wczytywania skrócił się.

Instalacja w profilu użytkownika i w dowolnej lokalizacji

Nowa wersja umożliwia instalację i użytkowanie programu w profilu użytkownika (jeżeli posiada on uprawnienia do instalacji dowolnego programu) lub administratora. Podczas instalacji jest możliwość wskazania katalogu w którym ma być instalowany program. Można więc posiadać kilka zainstalowanych wersji programu BiK (z odpowiednimi kluczami) i po utworzeniu odpowiednich profili w programie CAD korzystać z wybranej wersji poprzez uruchomienie odpowiedniego skrótu na pulpicie.

Wersja 7 pakietu programów BiK tworzy nowoczesne, stabilne i elastyczne rozwiązanie dla projektantów indywidualnych i zespołów projektowych przy bardzo dobrej relacji jakości do ceny. Ułatwienia w pracy projektanta są zasadnicze przy zachowaniu intuicyjności obsługi i technologii projektowania. 

Zmiany w nowej wersji programu BiK oznaczonej numerem 7

Ciągły rozwój funkcji i tworzenie nowych poleceń pozwoliły na wprowadzenie w wersji BiK7 nowej funkcjonalności w module BASE oraz udostępnienie nowych makr w module ŻELBET (w porównaniu do wersji BiK 2011). 

W module BiK ŻELBET dodano zestawy makr, które automatyzują tworzenie dokumentacji dla elementów konstrukcyjnych takich jak:

  • ściany oporowe
  • naroża
  • attyki

 

 

Okna dialogowe do wprowadzania danych dla poszczególnych makr, zawierają, co najmniej 2 zakładki, gabaryty i geometria przekroju oraz układ prętów zbrojeniowych. Po wprowadzeniu danych program rysuje automatycznie przekrój elementu (w zadanej skali) i wymiaruje „wyciągnięte” pręty, oraz tworzy na odnośniku gotowy opis prętów. Numery tworzonych elementów są przypisywane automatycznie w ramach aktywnej pozycji.

BiK BASE to zaktualizowany solidnie pakiet procedur rozszerzony o nowe polecenia ułożone w 4 głównych paskach poleceń:

Podstawowy; Opisy; Wymiary, Kreator Zestawień

 

  • Dodano polecenie do rysowania symbolu otworu (dowolny kształt czworokąta).
  • Usprawniono wskazywanie obszarów do kreskowania BiK.
  • Nowe polecenia narzędziowe do zmian linii i polilinii (np.: kontynuuj jako polilinia, połącz wiele polilinii w jedną, podział elementu wg ilości segmentów). 

  • Ustawienia modułu BASE, które są pamiętane po zamknięciu programu. W ustawieniach możliwość wybrania parametrów tekstów i wymiarów (groty dla wymiarów liniowych, kątowych i średnic; dla każdego typu istnieje możliwość ustawienia dokładności dla każdej jednostki osobno). 
  • Dodano polecenia do pomiaru długości, pola i objętości. Program podaje przeliczone wartości we wszystkich jednostkach, a dodatkowo w długości nachylenie wyrażone w [%]. 
  • Zmodernizowano polecenia do zliczania długości linii o elementy poliliniiłuków itd.
  • Dodano polecenie do zliczania sumy wartości atrybutów.
  • Dodano wymiary średnic, promieni, kątów, długoścłuków. 
  • Dodano odrębne polecenia do wstawiania wymiarów po X i Y.
  • Dodano polecenie do kontynuacji wskazanego wymiaru, ciągiem wymiarowym ze stałym lub zmiennym odnośnikiem.
  • Dodano polecenie do aktualizacji dowolnych wymiarów na aktualny styl BiK, gdzie program rozpoznaje typy wymiarów (liniowe, kątowe itd.).
  • Poprawiono OSNAP w poleceniach wielokopii.
  • Dodano polecenie do eksportu dowolnej tabeli BiK do pliku CSV, który następnie można wczytać w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym.
  • Dodano polecenia do wstawiania tekstów wielowierszowych (małysredni, duży).
  • Dodano polecenie do szukania i zamiany tekstów pojedynczych na rysunku. 
  • Dodano polecenie do kopiowania wartości tekstu i atrybutu.
  • Dodano polecenie do automatycznego numerowania ciągów tekstowych i atrybutów.
KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło:
 
CC OPEN DAYS 2024