Electrolux współpracuje z Politechniką Wrocławską
28 maja o godzinie 12.00 na Politechnice Wrocławskiej odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a firmą Electrolux. Politechnikę Wrocławską reprezentował rektor prof. Tadeusz Więckowski oraz prof. Eugeniusz Rusiński prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką. Umowę w imieniu Electrolux podpisał Roberto Dorigo, Dyrektor Globalnego Centrum Technologicznego Electrolux. Współpraca dotyczy analizy możliwości wykorzystania nowych materiałów i technologii, nad którymi pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej w produkcji urządzeń AGD.
We współpracę z firmą Electrolux, wiodącym producentem urządzeń gospodarstwa domowego i urządzeń profesjonalnych, zaangażowany jest Wydział Mechaniczny poprzez Instytut Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn oraz Instytut Materiałoznawstwa i Mechaniki Stosowanej Politechniki Wrocławskiej. Pracownicy naukowi z Politechniki pojadą do Centrum Badań i Rozwoju Electrolux w Porcia, we Włoszech, gdzie będą mieli okazję przyjrzeć się pracy centrum, poznać wpływ badań konsumenckich i koncepcji wzorniczych na dobór technologii i materiałów oraz współpracować w zakresie tworzenia innowacyjnych projektów. W planach jest między innymi współpraca z Laboratorium prof. Jerzego Kalety nad udoskonalaniem powłok ochronnych wykorzystywanych w urządzeniach AGD, np. z wykorzystaniem technologii Zol-Żel. Electrolux stale poszukuje materiałów, które będą przyjemniejsze w dotyku, bardziej higieniczne, odporne na zarysowania i zabrudzenia. Technologie, nad którymi obecnie pracują naukowcy na Politechnice Wrocławskiej oraz ich pogłębiona wiedza z dziedziny materiałoznawstwa, będą pomocne w opracowaniu innowacyjnych, atrakcyjnych urządzeń gospodarstwa domowego.
„Współpraca z Politechniką Wrocławską to nasza pierwsza tego typu umowa w Polsce. W innych krajach realizujemy już wspólne projekty z różnymi uczelniami. Współpracujemy m.in. z uczelniami w Szwecji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Estonii, Rosji czy Stanach Zjednoczonych (m.in. z MIT).” – mówi Roberto Dorigo – „Electrolux już dawno zrozumiał, że innowacyjność i postęp wymaga ścisłej kooperacji pomiędzy światem biznesu i nauki. Nawet największe firmy nie są w stanie stworzyć od podstaw wszystkich kompetencji. Dlatego koncentrujemy się na tym, co potrafimy najlepiej, czyli projektowaniu urządzeń, konsultując się z naukowcami odnośnie szczegółowych rozwiązań technologicznych.”
Współpraca pomiędzy uczelniami, a firmami to szereg obopólnych korzyści. Uczelnie zyskują możliwość przetestowania w praktyce materiałów, nad którymi pracują, uzyskania informacji zwrotnej ze strony przemysłu oraz dodatkowe źródła finansowania badań, a docelowo komercjalizację stworzonych koncepcji. Firmy otrzymują dostęp do nowych technologii, specjalistów w określonych dziedzinach oraz zaawansowanych instrumentów laboratoryjnych. Dodatkową korzyścią jest wymiana myśli i wzajemne inspiracje.