Światowy producent schodów ruchomych a rozwiązania Autodesk
Schindler - jeden z czołowych, światowych producentów wind, schodów ruchomych i chodników ruchomych, wykorzystuje oprogramowanie Autodesk do cyfrowego prototypowania w celu ograniczenia kosztów oraz wyeliminowania ryzyka związanego z wymianą i modernizacją schodów ruchomych w już istniejących budynkach.
Dział firmy Schindler odpowiedzialny za produkcję schodów ruchomych od dawna wykorzystuje rozwiązania Autodesk dla przemysłu, w tym Autodesk Inventor, jako główne narzędzie do projektowania i tworzenia trójwymiarowych elementów mechanicznych. Firma rozszerzyła portfolio oprogramowania także o Autodesk Navisworks i Autodesk Showcase.
W celu przeprowadzenia symulacji instalacji nowych schodów ruchomych na stacji kolejowej w Wiedniu, inżynierowie Schindler przenieśli cyfrowy prototyp schodów, utworzony w Autodesk Inventor, do Autodesk Navisworks - rozwiązania służącego do przeglądania projektów, przeprowadzenia symulacji i kompletnej analizy projektu, podczas jego przeglądania, a także łączenia danych w wielu różnych formatach w jeden, spójny model 3D. Dzięki temu firma Schindler mogła połączyć skany otaczającego środowiska z cyfrowym modelem ruchomych schodów w celu stworzenia dokładniejszego wirtualnego modelu całej stacji. Następnie wykorzystano Autodesk Navisworks, aby przeprowadzić symulację instalacji schodów ruchomych, obliczyć ilość potrzebnego na nią miejsca i zminimalizować konieczność dzielenia ich aby dopasować je do budynku. Każdy przypadek dzielenia schodów wiąże się z dużymi nakładami pieniężnymi, dlatego cyfrowa analiza różnych możliwości pozwala znacząco zmniejszyć koszty instalacji.
Kolejnym etapem było wykorzystanie Autodesk Showcase w celu stworzenia wysokiej klasy prezentacji na podstawie symulacji stworzonych w Navisworks. Schindler wykorzystuje je, aby pokazać swoim pracownikom na całym świecie, w jaki sposób wirtualna instalacja schodów ruchomych, przed faktycznym rozpoczęciem pracy, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia już istniejących konstrukcji. Takie prezentacje są przydatne także w celu zademonstrowania klientom, w jaki sposób można zainstalować ruchome schody, a także zminimalizować czas przestoju.
„Dużą część naszej działalności stanowią usługi w zakresie obsługi technicznej, w tym wymiana już istniejących schodów ruchomych”, wyjaśnia Gerhard Lindstädt, szef marketingu w dziale odpowiedzialnym za produkcję schodów ruchomych w Schindler. „W przypadku prac związanych z nowobudowanym obiektem, można zaplanować instalację schodów ruchomych przed postawieniem ścian, co zapewnia łatwość i bezpieczeństwo. Z kolei w przypadku wymiany lub modernizacji schodów ruchomych trzeba dostosować się do już istniejącego budynku i zminimalizować czas przestoju.”
Lindstädt dodał, że dział firmy Schindler odpowiedzialny za produkcję schodów ruchomych odnotowuje obecnie znaczne zapotrzebowanie ze strony centrów handlowych na przeprowadzanie symulacji i prezentacji dowodzących, że czas przestoju nie spowoduje utraty zysków, a podczas instalacji nie zostanie uszkodzony budynek i jego otoczenie.
„Ściśle współpracujemy z działem Autodesk Consulting, aby zoptymalizować nasze portfolio rozwiązań Autodesk. Projekt w Wiedniu jest dobrym przykładem na to, jakie korzyści daje nam to oprogramowanie. Przewidujemy, że zespoły Schindler na całym świecie pójdą naszym śladem,” zakończył Lindstädt.