Program GRAF-TECH zasili finansowo badania nad grafenem

18.01.2012 Skomentuj pierwszy

Aż 60 mln złotych na opracowanie i wdrożenie innowacji opartych na wykorzystaniu grafenu przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Program GRAF-TECH ma zwiększyć konkurencyjność polskiej nauki i gospodarki i wzmocnić współpracę pomiędzy jednostkami badawczymi i przedsiębiorcami zainteresowanymi zastosowaniem wyników badań naukowych w praktyce. 



Twórcy programu liczą też na zintegrowanie podmiotów prowadzących badania w obszarze zastosowań grafenu - tak, aby w pełni wykorzystać polski potencjał w tej dziedzinie. Przeprowadzenie naboru wniosków planowane jest na pierwszy kwartał roku 2012.

BEZ PRZEMYSŁU ANI RUSZ

Jak informuje NCBiR, program GRAF-TECH obejmuje wsparcie badań naukowych, prac rozwojowych oraz prac przygotowujących do wdrożenia w celu opracowania i wdrożenia produktów opartych na wykorzystaniu unikalnych właściwości grafenu. W ramach Programu o dofinansowanie projektów obejmujących badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz prace przygotowawcze do wdrożenia będą mogły ubiegać się konsorcja oraz centra naukowo-przemysłowe, w których partnerem jest co najmniej jeden przedsiębiorca.

Badania nad grafenem są inspiracją dla nowych rozwiązań technicznych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Cechujące go: niski ciężar właściwy, przewodnictwo, przezroczystość, mechaniczna wytrzymałość i elastyczność, dwuwymiarowa struktura oraz wyjątkowe właściwości elektroniczne, nie występujących w takiej kombinacji w jakimkolwiek innym materiale. Co więcej, grafen może zastąpić dotychczasowe materiały w wielu aplikacjach. Liczba publikacji i patentów dotyczących tego materiału systematycznie rośnie.

Zakres potencjalnych zastosowań grafenu obejmuje elektronikę, aeronautykę i przemysł samochodowy, wytwarzanie i magazynowanie energii, medycynę, inżynierię materiałową ochronę środowiska. Wdrożenia mogą obejmować wytwarzanie takich elementów, jak materiały kompozytowe, ekrany dotykowe, elastyczne wyświetlacze i przezroczyste elektrody do zastosowań w fotowoltaice, super-kondensatory w samochodach elektrycznych, opakowania i warstwy ochronne, fotodetektory i tranzystory, przewodzące tworzywa sztuczne i farby, technologie magazynowania wodoru, membrany, czujniki, nanoelektryczne agregaty prądotwórcze, materiały medyczne w protetyce, farmakologii i bakteriologii.

Program GRAF-TECH będzie finansowany ze środków publicznych oraz prywatnych. Dofinansowanie otrzyma od 12 do 20 projektów, a maksymalna wysokość dotacji na rzecz projektu będzie sięgała 5 mln zł. Jednostki naukowe mogą liczyć na stuprocentowy zwrot kosztów badań i prac rozwojowych.

NCBiR nie przewiduje finansowania prac nad opracowaniem lub udoskonaleniem technologii wytwarzania tego materiału. Założono bowiem, że projekty powinny opierać się na wiedzy będącej wynikiem wcześniej zrealizowanych badań, a złożony w konkursie wniosek powinien zawierać opis stanu nauki i techniki w zakresie dotyczącym wniosku z uzasadnieniem przesłanek stanowiących podstawę do kontynuacji badań.

POLSCY BADACZE GRAFENU SĄ CHĘTNIE CYTOWANI NA ŚWIECIE

Jak wskazują dane zgromadzone przez NCBiR z bazy Web of Knowledge, systematycznie rośnie udział badaczy reprezentujących instytucje z siedzibą w Polsce w publikacjach dotyczących grafenu. W latach 2007-2008 takich publikacji było 15, w 2010 r. już 36, w 2011 roku - ponad 30. Publikacje autorstwa Polaków miały w latach 2004-2006 poniżej 50 cytowań, natomiast w roku 2010 były cytowane ponad 500 razy.

Na całym świecie realizowane są projekty badawczo-rozwojowe w obszarze wytwarzania grafenu oraz jego zastosowań. Prowadzą je zarówno ośrodki badawcze, jak i duże międzynarodowe firmy, konsorcja i organizacje.

Europejska Fundacja Naukowa otworzyła 4-letni (2010-2013) Program EuroGRAPHENE, którego celem jest szeroka europejska współpraca w obszarze badań ukierunkowanych na pogłębienie wiedzy w odniesieniu do fizycznych właściwości grafenu, rozszerzenie badań o możliwości chemicznych modyfikacji tego materiału, jego właściwości mechanicznych i elektro-mechnicznych, efektów optoelektronicznych oraz opracowaniu urządzeń opartych na grafenie.

Wśród siedmiu projektów wyłonionych do realizacji przez międzynarodowe konsorcja, dwa są współrealizowane przez polskie jednostki i finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest to projekt EPIGRAT realizowany przez Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) i Uniwersytet Warszawski oraz projekt ELOGRAPH (Instytutu Technologii Elektronowej).

W roku 2011 Komisja Europejska wyłoniła 6 inicjatyw o największym potencjale dokonania przełomu w nauce stanowiącym podstawę do przyszłego rozwoju innowacji technologicznych. Jedną z nich jest GRAPHENE FLAGSHIP, czyli program flagowy na rzecz grafenu. Zasilane kwotą 1,5 mln euro konsorcjum zajmie się identyfikacją potrzeb oraz opracowaniem planu i struktury ścieżki prac nad grafenem i jego pochodnymi, począwszy od badań podstawowych poprzez badania aplikacyjne do opracowania nowych technologii i urządzeń lub udoskonalonych produktów i procesów. Konsorcjum wspierane jest przez Naukowy Komitet Doradczy w skład którego wchodzi 4 laureatów Nagrody Nobla, w tym odkrywcy grafenu: Andre Geim i Konstantin Novoselov. W pracach aktywni są również przedstawiciele światowego przemysłu. W tym roku dwa najbardziej obiecujące technologie uzyskają szansę na długofalowe finansowanie w wysokości kilkudziesięciu milionów euro rocznie.

Według ekspertów współpracujących z NCBiR Polska ma potencjał w obszarze badań nad grafenem, ale pozycję naszych badaczy należy wzmocnić. Obecnie z funduszy strukturalnych oraz krajowych finansowanych jest mniej niż 5 projektów obejmujących opracowanie technologii wytwarzania, modelowania wzrostu grafenu oraz wsparcie ochrony praw własności przemysłowej dla wynalazku dotyczącego sposobu wytwarzania tego szczególnego materiału.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: