Akademia CAD/CAM/CNC

01.12.2007 Skomentuj pierwszy

To było już drugie spotkanie Akademii zorganizowane przez Instytut Technologii Maszyn Politechniki Warszawskiej w swojej siedzibie. Podobnie jak rok temu udział wzięły takie firmy jak: Alstor (monitory LCD firmy EIZO), Premium Solutions (SolidWorks, SolidCAM), Thesar-Pro (produkty firmy Autodesk), Arcabit (program ochronny Arcavir). Podczas spotkania oprócz 2 tematycznych paneli poświęconych oprogramowaniu CAD przedstawiono także ofertę samego Instytutu Technologii Maszyn, a przede wszystkim studia podyplomowe „Projektowanie w systemach CAD/CAM, programowanie obrabiarek CNC”. Tym razem spotkanie Akademii było objęte patronatem medialnym portalu internetowego www.3DCAD.pl oraz miesięcznika „Projektowanie i konstrukcje inżynierskie”, który miał, można powiedzieć, swoją medialną premierę.

Wystąpienie inauguracyjne poświęcone oprogramowaniu CAM i ich roli w opracowywaniu procesu technologicznego (firma Premium Solutions - SolidCAM)
Wystąpienie inauguracyjne poświęcone oprogramowaniu CAM i ich roli w opracowywaniu procesu technologicznego (firma Premium Solutions - SolidCAM)

Tegoroczne spotkanie Akademii było po pierwsze większe, udział wzięło ponad 40 uczestników, przebieg był dynamiczny. Niestety nie wszyscy oddali w pełni i poprawnie wypełnioną ankietę (jedynie 34), ale najciekawsze wyniki w postaci wykresów zamieszczono obok. 



Zeszłoroczna ankieta wykazała w dziedzinie projektowania maszyn i urządzeń, z wykorzystaniem modelowania bryłowego, zdecydowaną przewagę programu SolidWorks. W tym roku wynik był podobny. W zakresie nadal używanego modelowania 2D zdecydowaną przewagę posiada AutoCAD, choć ta metoda powoli jest zarzucana, a Autodesk prowadzi politykę przechodzenia na modelowanie bryłowe w programie z serii Autodesk Inventor. Problematyka archiwizowania i prowadzenia dokumentacji konstrukcyjnej powoduje, że w przekonaniu wielu rysunki 2D nigdy nie znikną i mimo wielu przeciwności funkcjonowanie programów 2D wydaje się być nie zagrożone jeszcze przez wiele lat. Mając okazję zapoznać się zarówno z modelowaniem 2D i 3D, to ostatnie mimo wszystko zdecydowanie skraca proces projektowania i stanowi dużo lepsze środowisko pracy dla inżyniera. Wielu spośród ankietowanych używa zarówno programu AutoCAD oraz SolidWorks.  Wg uczetsników obecnie na rynku najbardziej poszukiwani są w kolejności: konstruktorzy, technolodzy, specjaliści od automatyzacji i operatorzy obrabiarek CNC.

Premiera miesięcznika „Projektowanie i konstrukcje inzynierskie.” Redaktor naczelny pan Maciej Stanisławski, któremu również dziękuję za propagowanie idei spotkań Akademii CAD/CAM/CNC 
Premiera miesięcznika „Projektowanie i konstrukcje inzynierskie.” Redaktor naczelny pan Maciej Stanisławski, któremu również dziękuję za propagowanie idei spotkań Akademii CAD/CAM/CNC

 
Dzięki uprzejmości i wsparciu portalu internetowemu 3Dcad.pl spotkanie Akademii CAD/CAM/CNC miało właściwą oprawę internetową.

 
Pomysłodawca i prowadzący Akademię CAD/CAM/CNC dr inż.Radosław Morek przedstawia historię i bieżącą ofertę Instytutu Technologii Maszyn Politechniki Warszawskiej.

 
Studenci, członkowie Koła naukowego CAD/CAM przy Instytucie Technologii Maszyn Politechniki Warszawskiej na stoisku firmy Thesar-Pro (produkty firmy Autodesk).


Sukces spotkań Akademii spowodował, że już planowane są kolejne, tym razem ściśle tematyczne poświęcone konkretnym produktom informatycznym z rodziny CAx. Trzeba też pamiętać, że Akademia CAD/CAM/CNC to nie tylko spotkania tematyczne, ale także szkolenia. Obecnie trwają przygotowania do przeprowadzenia szkolenia z programowania sterowników PLC oraz kursu poświęconemu wykorzystaniu stron internetowych w małych i średnich przedsiębiorstwach (internetowe wsparcie działalności gospodarczej, zarządzanie projektem strony www), a prowadzącymi będą osoby zajmujące się webdesign'em oraz zarządzające portalem internetowym. O tym i innych działaniach prowadzonych przez Akademię CAD/CAM/CNC można przeczytać na stronie internetowej http://www.cim.pw.edu.pl/akademia/

Przygotował pomysłodawca i prowadzący Akademię CAD/CAM/CNC w ITM PW
dr inż. Radosław Morek (http://www.cim.pw.edu.pl/rmorek/)

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: