Międzynarodowa rywalizacja robotów na Politechnice Wrocławskiej
Nawet 250 robotów z kilku krajów spodziewają się organizatorzy Międzynarodowych Zawodów Robotów "Robotic Arena 2011", które odbędą się 10 grudnia w Politechnice Wrocławskiej. Roboty będą walczyć w 7 kategoriach.
Imprezę organizuje Koło Naukowe Robotyków "KoNaR", działające przy Wydziale Elektroniki PWr. W zawodach mogą brać udział studenci uczelni technicznych, a także osoby młodsze, np. uczniowie techników oraz liceów.
"W tym roku spodziewamy się około 250 robotów oraz ponad 400 uczestników, startujących we wszystkich kategoriach. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło blisko 1000 widzów - w tym roku z pewnością będzie ich znacznie więcej" - deklarują organizatorzy.
Zawodnicy będą walczyć w kategoriach: sumo, minisumo, microsumo, nanosumo, linefollower, freestyle, a także micromouse. W kategorii sumo roboty są autonomicznymi, niesterowanymi konstrukcjami o wymiarach 20x20 cm i wadze do 3 kg. Wygrywa ten, który pierwszy wypchnie przeciwnika poza wyznaczony obszar. Zasady w kategoriach minisumo, microsumo czy nanosumo są podobne, różnią się tylko rozmiary i waga robotów, a także wielkość ringu. W kategorii mini walczące urządzenia mają rozmiary 10x10 cm, mikro - 5x5 cm, a nanosumo - 2,5x2,5 cm.
Inną z kategorii jest "linefollower". Startujące w konkurencji roboty muszą przebyć trasę wyznaczoną przez czarną linię, umieszczoną na jasnej powierzchni. W czasie pokonywania drogi, robot nie może zjechać z toru. Wygrywa robot, który przejedzie trasę w najkrótszym czasie.
Z kolei w kategorii freestyle uczestnicy mogą zaprezentować dowolną konstrukcję robotyczną, np. maszynę do robienia drinków czy automatyczne żelazko.
W ostatniej z konkurencji - "micromouse" - autonomiczny robot o maksymalnych wymiarach 16x16 cm ma za zadanie przejechać labirynt o rozmiarach 288x288 cm, i ścianach o wysokości 5 cm. Wygrywa ten robot, który najszybciej dojedzie do wyznaczonego pola w labiryncie.
Zwieńczeniem zawodów jest wieczorna gala finałowa, podczas której mierzą się ze sobą najlepsi z najlepszych we wszystkich konkurencjach.
Wrocławskie zawody odwiedzają drużyny z całej Polski, a także drużyny zagraniczne, aby zaprezentować efekty swoich prac oraz móc powalczyć o najwyższe trofea. W zeszłym roku podczas zawodów Robotic Arena zarejestrowano aż 190 robotów, udział wzięło blisko 300 zawodników, wśród nich goście z Chorwacji, Irlandii oraz Rumunii.
Koło "KoNaR" zorganizowało już pięć edycji konkursu robotów, początkowo pod nazwą "Otwarte Zawody Robotów Minisumo". Od trzech lat zawody odbywają się pod nazwą "Robotic Arena". Mają nie tylko charakter otwarty, ale także międzynarodowy.
Szczegółowe informacje dotyczące zawodów można znaleźć na stronie: www.roboticarena.org