Największy teleskop optyczny na świecie powstaje przy użyciu Autodesk Vault
Jak wyglądają podobne do Ziemi planety spoza Układu Słonecznego? Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), projektuje największy na świecie teleskop optyczny, który jako pierwszy będzie rejestrował obrazy takich planet, wykorzystując oprogramowanie do zarządzania danymi Autodesk Vault oraz inne rozwiązania Autodesk.
Jedna z najznakomitszych astronomicznych placówek badawczych na świecie, ESO, jest w końcowym stadium projektowania Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT - European Extremely Large Telescope), który ma zacząć działać na początku przyszłej dekady. Sercem E-ELT jest lustro o średnicy prawie 40 metrów. Składa się ono z blisko 800 segmentów o wymiarze 1,4 metra i grubości 50 milimetrów każdy. Zasadnicza konstrukcja teleskopu waży około 2700 ton. E-ELT będzie w stanie wykrywać światło 15 razy słabsze niż najlepsze współczesne teleskopy - liczące sobie około 10 lat, z lustrami o średnicach od 8 do 12 metrów ¾ i będzie aż o 100 milionów razy czulszy od ludzkiego oka.
Ten postęp umożliwi astronomom dokładniejsze badanie pierwotnych galaktyk i czarnych dziur. Rozbudowane oprzyrządowanie E-ELT umożliwi naukowcom dokładniejsze poszukiwania cząsteczek organicznych i wody, będących śladami występowania życia, na dyskach planetarnych otaczających odległe gwiazdy.
Zasadniczym celem ESO jest zapewnienie dokładności i funkcjonalności E-ELT, co będzie wymagało skoordynowania prac naukowców, inżynierów, wykonawców i innych specjalistów przez najbliższe kilka lat. Oprogramowanie Autodesk Vault pomaga konstruktorom rozpoczynać projektowanie w oparciu o jednoznaczne zrozumienie założeń i pozwala licznym osobom współdziałającym przy projektowaniu tworzyć, analizować, porównywać i aktualizować modele CAD tworzone przez różne zespoły.
Ponadto projektanci i konstruktorzy z ESO wykorzystują Autodesk Inventor do projektowania trójwymiarowych konstrukcji mechanicznych, symulacji ich działania oraz współdzielenia – za pośrednictwem Vault - dokumentacji projektowej. Takie podejście ułatwia koordynację pracy w zespole, w szczególności przy opracowywaniu krytycznych systemów, wymagających szczególnej uwagi.
„Promienie świetlne, podróżujące od 13 milionów lat świetlnych, ulegają zniekształceniu w momencie przejścia przez atmosferą, w ostatnich ułamkach sekundy” - powiedział Paul Jolley, kierownik działu inżynierii mechanicznej i kriogenicznej w ESO. „E-ELT pomoże nam odtworzyć to światło i analizować odległe wszechświaty, jak nigdy dotąd. Oprogramowanie Autodesk zmniejsza nam koszty związane z projektowaniem i czas niezbędnych szkoleń, ponieważ nasze zespoły projektowe są w stanie szybciej i sprawniej porównywać i wizualizować konstrukcje w trzech wymiarach.”
Astronomiczne zalety prototypowania cyfrowego
Inżynierowie ESO wykorzystują oprogramowanie Autodesk do projektowania specyfikacji wewnętrznego układu optycznego E-ELT. Oprogramowanie Inventor służy im jako narzędzie do projektowania „wolnej przestrzeni” w otoczeniu poszczególnych mechanizmów. Z kolei oprogramowanie Autodesk Navisworks jest używane by pomóc konstruktorom i osobom nie korzystającym z CAD w porównywaniu licznych rysunków CAD, ich wizualizacji i wyszukiwania kolizji projektowych w 3D.
Autodesk Vault koordynuje tok prac i dokonuje translacji modeli danych, na których są oparte, zapewniając terminowy postęp prac. Pomimo, że ESO jest organizacją europejską, E-ELT będzie się znajdował na pustyni Atakama w Chile, w obszarze zagrożonym występowaniem trzęsień ziemi. Niektóre urządzenia będą pracowały w komorach kriogenicznych, schłodzone do temperatury 77 stopni Kelwina, czyli temperatury ciekłego azotu. Będzie także trzeba wybudować budynki dla personelu pracującego przy przedsięwzięciu oraz naukowców, którzy później będą analizowali wszechświat z użyciem E-ELT. Ponadto, teleskop będzie zamknięty w specjalnie wykonanej budowli ochronnej o średnicy 86 metrów i wysokości 79 metrów.
„Stwierdzenie że prace ESO wymagają precyzji, to ogromnie niedopowiedzenie” – powiedział Robert “Buzz” Kross, wiceprezes Działu Rozwiązań dla Przemysłu. „Mikroskopijne zmiany w jakiejś części konstrukcji mogą powodować ogromne reperkusje w innych, zaś oprogramowanie Autodesk pomaga ESO zminimalizować możliwość wystąpienia nieprzewidzianych skutków.”