Prawie 600 wynalazków można zobaczyć na wystawie w stolicy
Niemal 600 nowatorskich rozwiązań prezentowanych jest na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie (IWIS). Zobaczyć tam można m.in. sygnalizator odstraszający zwierzęta od torów kolejowych, nowatorską barierę energochłonną czy płyn, który skuteczniej niż woda czy piana pomoże w gaszeniu pożarów lasów. Wystawa poytwa tylko do soboty.
"Łącznie prezentowanych jest tu ok. 600 wynalazków z 22 krajów oraz z Polski. To w tym roku trzecia co do wielkości wystawa wynalazków w Europie" - mówił w rozmowie z PAP dr Adam Rylski, prezes organizującego wystawę Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.
Na wystawie prezentowano m.in. biodegradowalny i nietoksyczny środek zwilżający, który ułatwiać ma np. gaszenie pożarów lasu. Środek ten, w przeciwieństwie do wody czy pian gaśniczych, szybko wnika w glebę i zwilża ją, zapobiegając przenoszeniu się ognia. Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP st. kpt. Joanna Rakowska z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, szybkość wnikania substancji gaśniczej w glebę jest szczególnie ważne w walce z ogniem w lasach.
Innym z wynalazków są systemy absorpcji energii, które stosowane mogą być np. jako bariery na mostach czy systemy odbojowe w portach. Jak zapewnia Przemysław Łągiewka z firmy EPAR, są one o wiele skuteczniejsze niż tradycyjne bariery drogowe. Rozwiązaniem zainteresowali się już inwestorzy m.in. z Kuwejtu.
Wśród prezentowanych wynalazków znalazło się również urządzenie do ochrony zwierząt przed pociągami, które ustawia się w miejscu migracji dzikich zwierząt przez tory kolejowe. Wynalazek włącza się minutę przed tym, jak przejechać ma pociąg. Emituje wtedy odgłosy przestraszonych zwierząt. Jest to zrozumiałym sygnałem dla dzikich zwierząt, że zbliża się zagrożenie itrzeba uciekać. Jak wyjaśnił Marek Pielech z firmy Neel, która produkuje urządzenie, odgłosy przestraszonych zwierząt emitowane są w odpowiedniej, opracowanej przez badaczy sekwencji: najpierw pojawia się odgłos sójki, która jest "leśnym policjantem" i pierwsza alarmuje że dzieje się coś nienaturalnego. Potem pojawia się szczek psów z nagonki, następnie - kniazienie zająca, a wreszcie - przeraźliwy kwik świni. Urządzenia tego typu są już stosowane w Polsce - np. na linii kolejowej Warszawa - Siedlce.
Na wystawie można również zobaczyć m.in. kamizelkę kuloodporną, która zapewnia bezpieczeństwo również przy ataku nożem czy szpikulcem, a także system CardiAccel, który zwiększa bezpieczeństwo niektórych operacji medycznych.
IWIS objęta została honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego. "Wystawa znakomicie wpisuje się w polską prezydencję w Unii Europejskiej. Pokazuje polski potencjał intelektualny, innowacyjny i wynalazczy" - stwierdził dr Rylski i wyjaśnił, że na wystawie znalazło się ok. 200 polskich wynalazków. Prezentują je głównie uczelnie techniczne czy instytuty badawcze, choć wśród wystawców znaleźli się również przedsiębiorcy i prywatni wynalazcy. "Znakomita większość (prezentowanych na IWIS - PAP) wynalazków jest patentowana lub w trakcie procedury patentowej" - zaznaczył prezes SPWiR.
Na autorów najlepszych wynalazków, wyłonionych decyzją międzynarodowego jury, czekają medale: złote z wyróżnieniem, złote, srebrne i brązowe oraz specjalne wyróżnienia. Z okazji Roku Marii Skłodowskiej-Curie podczas wystawy rozstrzygnięty zostanie pierwszy Światowy Konkurs Wynalazków Chemicznych.