AutoR KSI szkoli przyszłych inżynierów online
Według badań dla kampanii PROinżynier ponad 68% przyszłych inżynierów deklaruje, że istotne dla nich przy wyborze pracodawcy jest to, czy zapewnia on rozwój osobisty pod postacią bezpłatnego szkolenia. Blisko 13% wybiera szkolenia jako gratyfikację pozapłacową. Te tendencję coraz częściej wykorzystują prywatne firmy branży IT, oferując szkolenia dla przyszłych inżynierów już podczas studiów.
Jak pokazują światowe tendencje rynek szkoleń dla inżynierów przeżywa obecnie prawdziwy boom. W 2007 roku firma IDC Technologies, lider na światowym rynku szkoleń inżynierskich, rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę warsztaty w języku polskim. Także rodzime firmy coraz częściej przekształcają swoją ofertę dostosowując ją do zmieniającego się rynku. Przykładem firmy, podążającymi za trendami w branży szkoleń dla inżynierów jest warszawska firma AutoR KSI. W ciągu 17 lat działalności przeszkoliła ponad 1500 inżynierów m.in. w takich firmach jak ZZM Kopex SA, Alstom czy ZMG Glinik. Od początku 2007 roku firma AutoR KSI zmienia nieco profil swoich szkoleń stawiając coraz częściej na nowoczesne rozwiązania oraz interaktywne warsztaty z wykorzystaniem m.in. wideokonferencji. - To nowość na rynku szkoleń. Chcemy łączyć nowoczesną technologię z myśleniem twórczym, angażując w 100% uczestników - mówi Mateusz Jarząbek, zajmujący się nowymi trendami biznesowymi w AutoR KSI. - Rozszerzyliśmy także grono odbiorców naszych szkoleń stawiając na przyszłych inżynierów, studentów uczelni technicznych - dodaje Jarząbek. Powodem zwrócenia się firmy AutoR KSI ku uczelniom technicznym, a także ku studentom jest niepokojąca tendencja na polskich uczelniach technicznych. - Z rozmów ze studentami jakie przeprowadziliśmy, także na prestiżowych uczelniach technicznych wynika, że przyszli inżynierowie dostrzegają problem zbyt małej ilości wiedzy praktycznej. To doprowadziło nas do pomysłu zorganizowania warsztatów "Najlepsi Twórcy, Najlepsze Produkty", które zbliżą studentów do inżynierskiej praktyki przemysłowej - mówi Mateusz Jarząbek, pomysłodawca warsztatów. Zapełniliśmy tym samym lukę, w dostarczaniu praktyki przyszłym inżynierom. Dostrzegamy, że w obszarze naszej działalności biznesowej - przemysłu - takie szkolenia mogłyby znacznie zwiększać produktywność zespołów, a przyszłych inżynierów uczyć jak ją zwiększać - dodaje Jarząbek
To właśnie zbliżenie studentów do praktyki, a także fakt, że pomysłodawcą warsztatów w dużej mierze jest Mateusz Jarząbek, student pracujący obecnie w zespole AutoR KSI jest tym, co wyróżnia szkolenia AutoR KSI. - Rozwiązywanie problemów jest chlebem powszednim inżynierów, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Celem naszych warsztatów jest pomoc studentom poprzez postawienie ich w konkretnych sytuacjach, z jakimi mierzy się na co dzień inżynier. Ten plan można zrealizować tylko poprzez zacieśnienie współpracy biznesu i nauki - tłumaczy Mateusz Jarząbek. I to właśnie na taką współprace stawia AutoR KSI. Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, to z tymi uczelniami w najbliższym czasie warszawska firma zrealizuje serię warsztatów.
Jak tłumaczą przedstawiciele AutoR, dla firmy sektora prywatnego taka współpraca, a także warsztaty dla studentów to inwestycja przede wszystkim w potencjał ludzki, niewykluczone, że również w przyszłych pracowników. Nie bez znaczenia są tutaj liczby, wg badań dla PROinżyniera, ponad 90% studentów chce w przyszłości pracować w swoim zawodzie, stąd też ukierunkowanie się wielu firm branży IT, także AutoR KSI na studentów. Zdaniem Damiana Gąsiorka z katedry, Mechaniki Stosowanej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Firma AutoR KSI działająca na polu biznesowym, postawiła sobie za cel inwestycję w ludzi, w ich umiejętności oraz inwestycję w ośrodek akademicki. Przyniosło to wymierne korzyści studentom. Widać, że Autor KSI stara się podejść do biznesu w sposób długoterminowy. Takie działania firmy pozwolą jej przez długie lata być na rynku dominującą jednostką propagującą nowoczesne oprogramowanie inżynierskie.
Zrealizowane w tym roku na Politechnice Śląskiej pilotażowe warsztaty były pierwszym krokiem ku rozwojowi i zacieśnianiu współpracy między nauką a szeroko rozumianym biznesie. Warsztaty okazały się dla firmy sukcesem, a także szansą dla studentów - przyszłych konstruktorów. - Obserwuję od lat jak firma AutoR KSI ewoluuje od dostawcy oprogramowania aż do współuczestnika działań projektowych, związanych z wykorzystaniem systemów CAD, cieszy mnie, że pojawiają się coraz to nowe pomysły i przedsięwzięcia, również w zakresie szeroko rozumianej edukacji - mówi inż. Marek Kowalczyk, główny statyk w SKW Biuro Projektowo - Techniczne Sapkowski, Kanczewski, Wocka, jeden z prowadzących warsztaty.
Interaktywne warsztaty z udziałem autorytetów w zakresie konstruowania, umożliwiają poznanie trudnej sztuki projektowania we współpracy ze specjalistami, których osiągnięcia są szeroko uznane przez społeczność konstruktorów na cały świecie. Współpraca z AutoR KSI to dla Politechniki Śląskiej a także dla Wydziału Mechanicznego Technologicznego PŚ wymierna korzyść - tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Świder, dziekan Wydziału Mechanicznego, Technologicznego Politechniki Śląskiej. Nie bez znaczenia jest także minimalizacja kosztów organizacji przedsięwzięcia. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy z takimi firmami jak Tannenberg, Autodesk, MCX czy kopalnia BOT KWB Turów udało się utrzymać koszty na rozsądnym poziomie - ocenia Mateusz Jarząbek. Ta współpraca będzie kontynuowana i rozwijana przez najbliższe lata - dodaje.
Jak tłumaczy Mateusz Jarząbek - W AutoR widzimy możliwość zwiększenia produktywności polskiego przemysłu przez szkolenie inżynierów w obszarze kompetencji, który do tej pory był właściwie pomijany. W realizację warsztatów zaangażowana została min. kopalnia BOT KWB Turów. Przekazanie najnowocześniejszej technologii stosowanych w naszych przedsiębiorstwach, potrzebne jest zarówno młodym jak i doświadczonych konstruktorom. Celem warsztatów jest stworzenie warunków do ciekawej i twórcze pracy. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych przekłada się rozwój technologiczny, a przy okazji jest inspiracją dla studentów - mówi Romuald Sałata, członek zarządu BOT KWB Turów. Realizowane przez AutoR KSI warsztaty są pionierskie, ale jednocześnie są odzwierciedleniem pewnego światowego trendu, w którym firmy sektora prywatnego coraz częstej stawiają na bezpłatną edukację swoich przyszłych, potencjalnych pracowników. Dla firmy sektora prywatnego, takiej jak AutoR KSI to inwestycja. Wierzymy, że biznes to praca twórcza, kiedy tylko dostrzegamy potrzebę staramy się ją zaspokoić w niestandardowy i innowacyjny sposób. W tym przypadku potrzebą jest praktyka dla studentów - mówi Mateusz Jarząbek, tłumacząc rolę firm branży IT w edukacji przyszłych inżynierów.
Już dziś można powiedzieć, że AutoR KSI znalazło dla siebie niszę rynkową. To co odróżnia AutoR KSI od konkurencji, która również prowadzi szkolenia to fakt, że jest ona jedyną firmą oferującą usługi związane z oprogramowaniem ściśle inżynierskim, która zdecydowała się na rozwinięcie w takim stopniu współpracy z uczelniami technicznymi, tym samym wspierając je w realizowanych programach i popularyzacji wiedzy. Do tej pory szkolenia dla inżynierów na polskim rynku prowadziły takie firmy Procad, MAT, Aplikom i miały one przede wszystkim charakter szkoleń komercyjnych, żadna z tych firm nie podjęła się realizacji interaktywnych, ale i bezpłatnych warsztatów dla studentów. Jak tłumaczy Przemysław Kornatowski, Przewodniczący Rady Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej. - AutoR jest pewnym ewenementem, ponieważ firma w żaden sposób nie przypomina korporacji, a jednak angażuje się w działania promujące myśl techniczną. Do tej pory takie działania prowadziły głównie czołowe firmy z danej specjalizacji, a i tak było ich niewiele. Przemysław Kornatowski nie ukrywa także radości z faktu, że od pewnego czasu prowadzone są rozmowy pomiędzy Politechniką Warszawską a firmą AutoR. - obecnie nie ma firm, które by realizowały podobne projekty do tych, jakie chce realizować AutoR KSI, dlatego jesteśmy tym szczególnie zainteresowani. Kluczowa dla zapełnienia niszy rynkowej stała się także nowa, interaktywna formuła warsztatów łącząca wideokonferencję, praktykę oraz teorię, dając szansę na zdobycie żywej wiedzy oraz sprawdzenia się na polu prawdziwej pracy konstruktora. Już wkrótce nowa formuła warsztatów zaadoptowana do warunków komercyjnych może przynieść firmie AutoR KSI zyski.
Prowadzone na uczelniach warsztaty są przedsmakiem innych zmian ofertowych, jakie planuje wprowadzić w najbliższych latach AutoR KSI. W 2008 ofertę szkoleniową AutoR KSI wzbogacą komercyjne szkolenia interaktywne, w dużej mierze oparte na formule, jaką miały warsztaty dla studentów Najlepsi Twórcy Najlepsze Produkty. Jak tłumaczy Mateusz Jarząbek - AutoR stara się realizować to co zwyczajne w nowy sposób, poszukując nowych, innowacyjnych formuł szkoleń. Przeniesienie doświadczeń zdobytych podczas warsztatów dla studentów na płatne szkolenia dla inżynierów zdaje się być kluczowe dla firmy, tak samo jak szybkie reagowanie na zmiany rynkowe oraz trendy szkoleniowe na świecie. W AutoR KSI już trwają prace nad przygotowaniem szkolenia, które uczyłoby inżynierów jak korzystać miękkich umiejętności w swojej pracy. Jak oceniają eksperci obecnie zbyt wielką uwagę w pracy inżyniera skupia z tzw. twardych umiejętności np. obsługi specjalistycznych programów komputerowych lekceważąc te czynniki, które w rzeczywisty sposób wpływają na wydajność pracy osobistej jak i zespołowej. Jak mówi Mateusz Jarząbek, profesjonalne szkolenia dla inżynierów, które pomogły by tej grupie wykorzystywać w pracy miękkie umiejętności to nowość na rynku., Ich nauka sprawdziła się już w obrębie branży IT, czy kadry menadżerskiej dużych firm, jednak inżynierowie to zupełnie nowa grupa odbiorców takich szkoleń.. Może się to wydawać dziwne, ale jak pokazują ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych miękkie umiejętności są coraz bardziej potrzebne w rozwiązywaniu problemów inżynierskich. Praca z zespołem wielokulturowym, innowacyjność, umiejętność słuchania partnerów, podejmowania decyzji, zarządzania projektem czy kontrolowania emocji stają się czynnikami, które decydują o być albo nie być dla przyszłych inżynierów oraz menadżerów - dodaje.
Realizowane przez firmą projekty szkoleniowe i warsztatowe adresowane są do przyszłych inżynierów oraz studentów uczelni technicznych w kraju, ale nie tylko. W ramach @CADemii firma AutoR prowadzi także szeroko zakrojone szkolenia adresowane do inżynierów, są to tzw. szkolenia odświeżające.