Poznań stolicą światowych innowacji

27.06.2011 Skomentuj pierwszy

Z cała pewnością  można tak nazwać to miasto po zakończonych niedawno targach ITM Polska (14-17 czerwca 2011). Wzięło w nich udział ponad 900 wystawców z 32 krajów, a na ekspozycji zaprezentowano przeszło 100 europejskich i światowych rynkowych premier. Ten prawdziwy festiwal innowacji zwiedziło 16 800 osób z Polski i z zagranicy. 

Międzynarodowy prestiż 

Na tegorocznej edycji ITM Polska widać było dynamikę rozwoju i wyraźne przyspieszenie gospodarcze, a samo wydarzenie przypadło na szczególny czas. W tym roku Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie UE. Tym bardziej cieszy fakt, że 45-procentowa reprezentacja zagranicznych wystawców w czerwcowych targach nowoczesnych technologii targach plasuje ITM Polska na pierwszym miejscu w gronie największych międzynarodowych targów dla przemysłu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród grona krajów uczestniczących w targach warto wymienić chociażby Czechy, Finlandię, Koreę Południową, Rosję, Turcję, Japonię, Tajwan, Australię, Chiny, Niemcy, Włochy, Francję, Indie, USA, Wielką Brytanię, Portugalię, Białoruś czy Ukrainę. 

90-lecie targów poznańskich czyli jak zmieniały się  targi czerwcowe 

Tegoroczna edycja targów była szczególna również z uwagi na przypadający w tym roku jubileusz 90-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizatora ITM Polska. Otwarcie targów połączono z inauguracją uroczystych obchodów jubileuszu, w której udział wziął udział m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski. W swoim przemówieniu Prezydent podkreślił, że to odwaga, by instytucja o 90-letniej tradycji, jaką są targi poznańskie, myślała innowacyjnie i była organizatorem tak prestiżowych na rynku międzynarodowym targów, jak ITM Polska. Prezydent zaakcentował także, że Wielkopolska jest przykładem postępu gospodarczego, a tym samym ma znaczący wpływ na rozwój całej Polski. – Tu widać, że nie pozostajemy w tyle i mamy poważne osiągnięcia. Za 10 lat targi będą obchodziły setną rocznicę. Warto marzyć, by z tej okazji na tutejszych targach gościło Expo – mówił Prezydent w czasie otwarcia targów ITM Polska.

Połączenie obu uroczystości nie jest przypadkowe. Korzenie targów ITM Polska sięgają pierwszych targów organizowanych w niepodległej Polsce oraz wielkich dorocznych targów czerwcowych, które przyciągały setki tysięcy gości.  

Więcej dla przemysłu 

Innowacyjność stała się kluczowa w myśleniu o przyszłości, rozwoju, konkurencyjności. Główne hasło targów ITM Polska 2011 „Innowacyjny tryb myślenia” przełożyło się na każdy obszar wydarzenia. Poznań przez cztery dni były prawdziwą ultranowoczesną fabryką jutra. Na powierzchni ponad 20.000 metrów kw. prezentowano inteligentne rozwiązania poprawiające efektywność oraz zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia niezbędne dla takich gałęzi przemysłu jak: spawalnictwo, metalurgia, plastyczna obróbka metalu, hutnictwo, lakiernictwo, transport, bezpieczeństwo i higiena pracy.

Dzięki wsparciu kluczowych organizacji i stowarzyszeń branżowych, ITM Polska stały się ważną platformą transferu wiedzy i know-how nowych technologii, to dlatego najnowszym rozwiązaniom poświęcono sporo uwagi w ramach paneli dyskusyjnych. Zainteresowaniem cieszyło się IX Forum Inżynierskie, które odbywało się pod hasłem „Inżynieria symultaniczna sposobem na transfer innowacyjnych technologii”, konferencja „Osiągnięcia stali nierdzewnych w instalacjach wodnych”, seminarium „Właściwości eksploatacyjne części maszyn i narzędzi po obróbce cieplnej i cieplno-chemicznej”, czy też konferencja „Kredyt technologiczny, czyli jak podnieść konkurencyjność firmy na rynku”, która objęta była patronatem honorowym Ministra Gospodarki. Dyskutowano także na temat przyszłości kolei, a debata ekspertów odbyła się w ramach konwencji „Transport szynowy XXI wieku dla Polski – plany transportowe i kadry dla kolejnictwa. Nowe spojrzenie”. Wśród poruszanej tematyki znalazły się m.in. zagadnienia rozsądnego zysku w świetle ustawy z 16 grudnia 2010 o publicznym transporcie zbiorowym oraz kwestia szkoleń dla kadry pracującej w przemyśle kolejowym.

Targom ITM Polska po raz kolejny towarzyszyło Centrum Doradztwa - Innowacje dla Biznesu, którego ideą było udzielanie pomocy przedsiębiorcom w rozwiązywaniu problemów natury technologicznej, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. 
 

Wiedza wsparta praktyką  

Atutem targów ITM Polska jest możliwość wypróbowania nowoczesnych urządzeń. Tak również było i w tym roku. Goście targowi mogli czynnie uczestniczyć m.in. w pokazach lakierniczych na powierzchni demonstracyjnej Poligon Umiejętności. Jak przygotować   stanowisko pracy w lakierni oraz urządzeń stosowanych w obróbce powierzchni, jak postępować w przypadku wystąpienia wad powłoki, czy też w jaki sposób dobierać urządzenia lakiernicze do malowania ciekłego – tego można było się dowiedzieć od ekspertów z branży.

Nie mniej ciekawa była tegoroczna VII edycja Akademii Spawania, która przybrała formę warsztatów pokazowych. W ramach tego wydarzenia wystawcy zaprezentowali i umożliwili zwiedzającym podjęcie prób obsługi prezentowanego sprzętu spawalniczego, takiego jak półautomaty spawalnicze, czy mulitifunkcyjne urządzenia do cięcia plazmowego, ale też zaprezentowali szkolenie wirtualne spawaczy na stanowiskach trenażerskich.  

Kolejna edycja Salonu Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle 

Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle to jeden z  siedmiu salonów branżowych składających się na targi ITM Polska. Jest on  organizowany co dwa lata, naprzemiennie z targami SAWO. W tegorocznej edycji  udział wzięło 42 wystawców, którzy prezentowali środki ochrony osobistej i zbiorowej, zestawy pierwszej pomocy, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, środki utrzymania czystości, meble socjalne, aparaturę pomiarową,   znaki bezpieczeństwa, a także szkolenia i wydawnictwa.

Ekspozycji  towarzyszył  interesujący program konferencji i pokazów. Atrakcją targów były dwie duże konferencje: „Nowe zagrożenia w przemyśle - nanotechnologie” oraz „Zdrowe i Bezpieczne Miejsce Pracy. Dobre Dla Ciebie. Dobre Dla Firmy” (w ramach Europejskiej Kampanii Informacyjnej). 

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się pokazy bezpiecznej eksploatacji wózków widłowych oraz pokazy pierwszej pomocy.



ITM Polska 2011 zakończyły się sukcesem. Nie tylko z powodu większej ilości wystawców i zwiedzających niż podczas ubiegłorocznej edycji, ale także dlatego, że 35% więcej firm zaprezentowało europejskie i światowe nowości. Tegoroczne targi były więc prawdziwym festiwalem innowacji. I co warto podkreślić - aż 24 zaawansowane technologicznie produkty wywalczyły w tym roku Złoty Medal MTP.

Patrząc na rozwój i dynamikę europejskich gospodarek, w tym polskiej, pozostaje tylko z niecierpliwością czekać, co przyniesie kolejna odsłona targów ITM Polska, a ta odbędzie się w dniach 29.05-01.06.2012.

KOMENTARZE (0)
Nieznajomy musisz być zalogowany aby dodać komentarz.
E-mail:
Hasło: