Biuro projektów NIRAS Polska rozszerza zastosowanie platformy Autodesk Revit
„Zastosowanie Autodesk Revit Structure przyniosło nam bardzo pozytywne rezultaty – skrócenie czasu projektowania konstrukcji, a także podniesienie jakości ze względu na łatwość wykrywania wszelkich kolizji. Uzupełnienie o rozwiązanie do projektowania instalacji i decyzja o dalszym rozwoju idei BIM w naszym biurze były więc naturalne.” – mówi Sławomir Pęczek, prezes zarządu Niras Polska.
Zarówno wdrożenie Autodesk Revit Structure, jak i ostatnio Autodesk Revit MEP zrealizowała firma MAT Usługi Informatyczne, Autoryzowany Partner Autodesk. MAT świadczy także na rzecz Niras usługi konsultingowe wspierając zespoły projektowe – od ustalenia procesów, aż po problemy projektowe w codziennej pracy.
Projekt zgodny z BIM – Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie
Jednym z pierwszych obiektów zaprojektowanych w Niras przy wykorzystaniu Autodesk Revit MEP było Centrum Obsługi Inwestora w Krakowie. Inwestycja Gminy Miejskiej Kraków, ma na celu utworzenie nowoczesnego obiektu, mieszczącego wydziały miejskie bezpośrednio zaangażowane w szeroko rozumiany proces inwestycyjny. Przewidywana powierzchnia obiektu to 44 000 m2.
NIRAS Polska bierze udział we wszystkich fazach projektu, od koncepcji, przez projekt budowlany po projekt wykonawczy w następujących branżach inżynieryjnych tj.: konstrukcje, instalacje wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewania, instalacje wod.-kan., instalacje elektryczne, słaboprądowe i BMS oraz sieci i układ drogowy.
Trójwymiarowy model budynku Centrum Obsługi Inwestora powstał w Autodesk Revit Architecture, w biurze architektonicznym Claudio Nardi Architects. Dzięki temu udało się stworzyć wspólne środowisko pracy dla wszystkich branż zaangażowanych w proces projektowy – architektury, konstrukcji oraz instalacji. Jedno środowisko pracy umożliwia kompleksową współpracę w zakresie koordynacji międzybranżowej projektowanego obiektu, Technologia pozwala na sprawne i proste wykrywanie kolizji międzybranżowych, interaktywne śledzenie zmian, zapanowanie nad dokumentacją rysunkową dużego projektu
„Odkąd instalatorzy rozpoczęli równolegle pracę w Autodesk Revit MEP, sprawdzanie kolizji między instalacjami a konstrukcją stało się zdecydowanie prostsze proste. Dzięki wspólnej platformie pracy udaje się wyeliminować większość możliwych błędów już w początkowej fazie projektowania” – mówi Krzysztof Czechowski, projektant konstrukcji w NIRAS Polska Sp. z o.o.
Możliwość pracy w oparciu o jeden model cyfrowy, jaką daje platforma Revit, zapewnia ciągły i natychmiastowy dostęp do wszelkich informacji o projekcie – wraz ze wszystkimi rysunkami, zestawieniami, arkuszami, harmonogramami oraz kosztami. Z takiego zestawu informacji korzystają poszczególni projektanci w ramach wydzielonych im zadań. Wszelkie zmiany dokonywane przez każdego z projektantów są automatycznie uwzględniane w modelu. Jednocześnie następuje odbiór informacji o zmianach dokonanych przez pozostałych projektantów. W ten sposób każdy z członków zespołu projektowego ma dostęp do zawsze aktualnej wersji modelu. Oznacza to zdecydowanie łatwiejszą koordynację pomiędzy poszczególnymi branżami, a w rezultacie szybsze opracowanie wyższej jakości projektu.