NVIDIA Quadro i Tesla przyśpieszaja pracę inżynierów CAE w programie Abaqus
Program Abaqus FEA został wykorzystany przez dwóch największych procentów samochodów w Europie do przeprowadzenia analizy strukturalnego zachowania dużych modeli silników. W każdym przypadku symulacje akcelerowane przez procesory graficzne firmy NVIDIA zostały zakończone o połowę szybciej, niż symulacje przeprowadzane na samych procesorach centralnych. Dzięki takiej wydajności inżynierowie CAE pracujący w przemyśle motoryzacyjnym mogą przeprowadzić więcej analiz w danym czasie, szybciej wykryć problemy i zmniejszyć czas niezbędny do stworzenia gotowego produktu.
„Klienci z sektora motoryzacyjnego zamierzają wykorzystać funkcję akceleracji przez procesor graficzny w programie Abaqus 6.11 do usprawnienia tworzonych produktów, zmniejszenia kosztów rozwoju i przyśpieszenia czasu realizacji,” twierdzi David Watters, Starszy dyrektor ds. przemysłu produkcyjnego i projektowego w firmie NVIDIA. „Akceleracja umożliwia przeprowadzenie większej liczby iteracji projektów, ułatwiając wypracowywanie innowacyjnych sposób redukcji wagi pojazdu i zwiększenia ekonomiczności spalania bez szkody dla jakości lub bezpieczeństwa konstrukcji.”
Pakiet Abaqus FEA firmy SIMULIA znajduje również zastosowanie w wielu innych segmentach rynku, w których wykorzystuje się symulacje, takich jak lotnictwo, energetyka, elektronika, geotechnika, sprzęt przemysłowy czy elektronika użytkowa.
Procesory graficzne firmy NVIDIA są oparte na architekturze przetwarzania równoległego CUDA® i mogą być oprogramowane w standardowych językach programowania, w tym C, C++ i Fortran. Funkcja akceleracji przez procesory graficzne jest obecna w wielu różnorodnych aplikacjach obliczeniowych. Energooszczędne rdzenie i coraz szybszy dostęp do pamięci sprawia, że projektanci i producenci wykorzystujący oprogramowanie do symulacji technicznej firmy SYMULIA mogą pracować przy symulacjach komputerowych, projektując produkty o wyższej jakości i wydajności bez konieczności tworzenia drogich prototypów.
„Przy projektowaniu trudnych rozwiązań technicznych, sukces mierzy się przede wszystkim jakością produktu i czasem wprowadzenia na rynek," twierdzi Matt Dunbar, Główny architekt oprogramowania w firmie SIMULIA. „Funkcje akceleracji dostępne w najnowszej wersji programu Abaqus uwidaczniają zalety procesorów graficznych, które znacznie zmniejszają czas symulacji CAE, a przez to ułatwiają tworzenie produktów o wyższej jakości w krótszym czasie.”
Więcej informacji na temat nowych funkcji i usprawnień zawartych w aplikacji Abaqus 6.11 można znaleźć pod tym adresem.