Co ma wspólnego Dassault Systemes z tajemnicą Wielkiej Piramidy Cheopsa?
Podczas interaktywnej konferencji 3D w czasie rzeczywistym, która odbyła się w paryskiej sali kinowej La Géode, w oparciu o swoją teorię wewnętrznej pochylni, Jean-Pierre Houdin odkrył prawdopodobieństwo istnienia dwóch przedpokoi połączonych z komorą królewską oraz z korytarzami, którymi prawdopodobnie przenoszeni byli zmarli jako część rytuału pogrzebowego.
W 2007 r. wraz z firmą Dassault Systèmes i jej oprogramowaniem 3D Jean-Pierre Houdin był w stanie wykonać model, przetestować i zweryfikować procesy oraz etapy budowy piramid z perspektywy architekta. Piramidę zbudowano od środka!
Nawet dzisiaj jest to jedyna całościowa teoria budowy piramidy Cheopsa. Nie tylko rozwiązuje to problem kubatury dzięki spiralnej wewnętrznej pochylni do transportu kamieni na szczyt, ale także kwestię podnoszenia ciężkich granitowych dźwigarów użytych do budowy komory królewskiej dzięki systemowi przeciwwag wykorzystanemu w wielkiej galerii.
W następstwie tego odkrycia nakręcono film dokumentalny pod tytułem „Khufu Revealed” (Odkrycie tajemnicy Piramidy Cheopsa), nadawany w 25 krajach. W tym czasie egiptolog Bob Brier odkrył małe pomieszczenie w północno-wschodniej ścianie piramidy, co odpowiada odcinkowi kamienia narożnego z teorii Jeana-Pierre’a Houdina. To odkrycie zainicjowało nową serię badań, podczas których Jean-Pierre Houdin przez dwa lata współpracował z inżynierami Dassault Systèmes w celu udoskonalenia swojej teorii w 3D. Stworzono nieinwazyjny terenowy protokół weryfikacji w celu sprawdzenia jego teorii, także dzięki symulacji 3D.
Uniwersytet Laval może potwierdzić teorię budowy piramidy Cheopsa
W nadchodzących tygodniach profesor Maldague i jego zespół przedstawią, ze wsparciem Dassault Systèmes, wniosek o misję egipskiej Najwyższej Komisji ds. Antyków. Profesor Maldague zarządza Mivim (Multipolar Infrared Vision), kanadyjskim stowarzyszeniem prowadzącym badania nad wizją w podczerwieni.
Rozległa wiedza uczonych z Uniwersytetu Laval w zakresie wizji w podczerwieni, w szczególności techniki znanej jako „obrazowanie termiczne”, powinna pozwolić na „popatrzenie” przez grube bloki kamienne piramidy i umożliwić odkrycie szczegółów jej struktury wewnętrznej. Obecność wewnętrznych pochylni może definitywnie potwierdzić teorię Jeana-Pierre’a Houdina, już teraz wspieraną przez liczne wskazówki w terenie.
„Techniki, które chcielibyśmy wykorzystać do zajrzenia w głąb piramidy są nieinwazyjne i w żaden sposób nie uszkodzą piramidy i jej budulca”, podkreśla Xavier Maldague. „Właśnie to czyni propozycję tego projektu szczególnie interesującą”.
Ta współpraca jest jedną z kilku takich inicjatyw związanych z egiptologią, archeologią i płaskowyżem Gizy prowadzonych przez Dassault Systèmes
W 2010 r. została podpisana umowa o współpracy z Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, i profesorem Peterem der Manuelianem, kierownikiem Katedry Egiptologii Uniwersytetu Harvarda i dyrektorem archiwum Gizy w Muzeum Sztuk Pięknych. Ich zespoły współpracują w celu rekonstrukcji całego płaskowyżu Gizy dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości Dassault Systèmes.
Od 2009 r. inżynierowie Dassault Systèmes pracują z badaczami z Uniwersytetu Leeds w Anglii. Wspólna praca jest częścią misji Djedi prowadzonej przez doktora Zahiego Hawassa, sekretarza generalnego Najwyższej Komisji ds. Antyków. Poza wsparciem finansowym oferowanym przez Dassault Systèmes zespoły współpracują w celu zaprojektowania, symulacji i optymalizacji technologiami 3D robota, który począwszy od 2011 r. będzie wykorzystywany do badania korytarzy prowadzących do komory królowej.